Bilgisayar Kasası Temizleme Rehberi

bilgisayar kasası temizleme

Bilgisayar kasası temizleme rehberinden herkese merhaba. Sizlerle daha önce üç adet temizleme rehberi paylaşmıştım. Bunlar; Bilgisayar Ekranı Temizleme Rehberi, Klavye Temizleme Rehberi ve Mouse Temizleme Rehberi. Rehberle ulaşmak için üzerine tıklamanız yeterli. Bu üç rehberle çevre birimlerinin temizliğine değinmiştik. Bu yazı, bilgisayar temizliği konusundaki son rehberimiz olacak ve bilgisayar kasasının temizliğine değineceğiz.

Bilgisayar kasaları dışarıdan bakınca her ne kadar etrafı kapalı gibi gözükse de uzun zaman temizlenmedikleri taktirde oldukça tozlanabilirler. Dış kısmının tozunu istediğiniz kadar alın, asıl olan kasanın içinin temiz olup olmadığıdır. Bilgisayar sürekli çalıştığından dolayı zaten zamanla tozlanma olur. Hele ki bir de toz alabilen bir yerdeyse ve belirli aralıklarla temizlenmiyorsa toza boğulmuş olabilir. Aşırı tozlanma bilgisayarın ısınmasını sağlar ve buna bağlı olarak ta performans sorunları yaşabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla bilgisayar kasasının içi temizlenmelidir.


Bilgisayar kasası ne kadar temizse o kadar iyidir fakat bunu çok kafaya takıp her hafta veya her ay yapmanıza gerek yok. Bir bilgisayar kasası yılda minimum 1 sefer, mümkünse 2 veya 3 sefer temizlenmelir. Kasa temizliğinin sıklığı kasanın tozlanmasına ve sizin temizlik için ayırabileceğiniz zamana göre değişiklik gösterebilir.

Kasa temizliğine hızlı temizlik yöntemleri ile başlacağız ama öncesinde söylemem gereken bir şey var. Kasa temizliğini bu konuda yetkinliğiniz varsa yapınız, yoksa daha önce yapmış olan bir yakınınıza veya bilgisayarcıya yaptırabilirsiniz. Fakat en iyi ve güvenilir olanı kendinizin yapmasıdır.

  • Hızlı Bilgisayar Kasası Temizleme

Bu yöntemler bilgisayar kasası temizliği konusunda fazla uğraşmak istemeyenler ve vakti olmayanlar için birebir diyebilirim. Ayrıca bu konuda fazla deneyimi olmayan kişiler için de uygundur.

Hızlı Bilgisayar Kasası Temizleme – 1 (Elektrik Süpürgesiyle Temizlik)

İlk olarak eğer açıksa bilgisayarınızı kapatın ve ardından kasaya bağlı tüm kabloları sökün. Sonrasında bilgisayar kasanızın yan kapaklarını çıkartın. Eğer varsa kasanızdaki toz filtrelerini çıkartıp yıkayın. Çıkartmış olduğunuz kasanın yan kapaklarının tozunu alın. Kasanın içinde görmüş olduğunuz yerlerin tozunu elektrik süpürgesiyle alın.

Ardından nemli bir mikrofiber bezle bilgisayarın parçalarına temas etmeden kasanın iç kısmının güç kaynağının tozunu alabilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra toz filtrelerinizi ve kasanın kapaklarını geri takın. Son olarak kasanın dıştan genel bir temizliğini yapıp kasa temizliğini bitirebilirsiniz.

Hızlı Bilgisayar Kasası Temizleme – 2 (Hava Kompresörüyle Temizlik)

Bu yöntemde elektrik süpürgesi kullanmayacağız, onun yerine hava kompresör makinesi kullanacağız. İlk yöntemde elektrik süpürgesini kullandık çünkü her evde olan bir alet. Hava kompresörü her evde bulunmayacağı için onu ikinci yönteme bıraktım. İlk yöntemde anlattığım tüm adımları izleyin. Elektrik süpürgesi kullanılması gereken adıma geldikten sonra kasanızı balkon ve benzeri bir yere çıkartın.

Çünkü elektrik süpürgesi tozu çeker, hava kompresörü ise hava üfler. Bu yüzden kasa temizliğinde hava kompresörü kullanırken açık alanları tercih edin, yoksa kasayı temizleyeyim derken odanın içini tozla kaplayabilirsiniz. Kasanızı açık bir alana çıkarttıktan sonra hava kompresörü ile içerisine hava üfleyin. Hava kompresörünüzde hız kademesi varsa en düşük veya en düşüğün bir üstü yeterli olacaktır. Bu işlem tamamlandıktan sonra filtreleri ve kapakları takarak kasa temizleme işlemini sonlandırabilirsiniz.

  • Detaylı Bilgisayar Kasası Temizleme

Bu yöntemler ise kasa temizliğinden iyi anlayan, kasasının temizliğine ekstra önem veren kişiler için uygundur. Ayrıca bilgisayar kasasını temizlemek için geniş vakti olan ve temizliği de geniş vakte yayarak rahat bir şekilde yapmak isteyenler için de birebirdir.

Detaylı Kasa Temizliği – 1 (Kolay Sökülebilen Parçaları Sökerek Temizleme)

Kasanızın kapaklarını söktünüz ve filtrelerini çıkarttınız. Bunları temizledikten sonra öncelikle ekran kartınızı, ardından RAM’lerinizi çıkartın. Ekran kartı ve RAM’lerin yuvaları aynı yapıdadır. Yuvaların kenarlarında ufak klipsler bulunmaktadır. Bunlar ekran kartı ve RAM’lerin yuvaya tam olarak oturmasını sağlayarlar. Öncelikle bu klipsleri geri doğru itin, sonrasında parçaların gevşeyeceğini ve kolayca sökülebilir hale geldiğini göreceksiniz.

Ekran kartı ve RAM’lerden sonra kasanızda kaç tane fan varsa hepsini çıkartın. Fanları çıkartmak için önce anakarta veya güç kaynağına bağlı olan kablolarını sökün, ardından fanları kasaya sabitleyen vidaları sökün, sonrasında fanlar boşa çıkacaktır. Fanları temizlerken nemli bir bez veya diş fırçası tercih edebilirsiniz. Eğer komple yıkamayı düşünüyorsanız yıkadıktan sonra uzun süre kurumaya bırakın ve iyi kuruduğundan emin olun.


Ekran kartı, RAM ve fanları söktünüz. Fanlar temizlendi ve kurumada. Ekran kartınızın bir bez ile genel bir tozunu alabilirsiniz. Ardından RAM’lerin de üstündeki tozları silebilirsiniz. Ayrıca RAM’lerin yuvaya giren kısımlarını bir silgi ile hafifçe silerek temizliğini tamamlayabilirsiniz.

Bu aşamada kasadan ekran kartı, RAM’ler ve fanları çıkarttık. Geriye anakart, işlemci, işlemci soğutucu, HDD/SSD ve güç kaynağı kaldı. Hava kompresörü ile kasaya açık bir alanda hava tutarak bu parçaların genel tozunu alın. Ardından HDD/SSD depolama birimlerini çıkartıp tozunu alarak geri takabilirsiniz. Sonrasında ise kasanın iç bölümünü, güç kaynağını vs. nemli bir bezle silebilirsiniz. Son olarak daha önce temizleme için çıkarttığınız parçaları aynı şekilde geri takarak temizleme işlemini noktalayabilirsiniz.

Detaylı Kasa Temizliği – 2 (İşlemci ve İşlemci Soğutucusu da Temizleme ve Termal Macun Yenileme)

Bu yöntemde bir tık daha detaya ineceğiz ve işlemci ile işlemci soğutucusuna da el atacağız. Fakat bu yöntemde ekstra bir şeye ihtiyacımız var, o da termal macun. Termal macunu bilgisayarcılardan veya internetten satın alabilirsiniz. Şimdi, ilk yöntemdeki her şeyi yaptığınızı varsayalım. İlk olarak işlemci soğutucusunun anakarta bağlı olan kablosunu çıkartın. Sonrasında işlemci soğutucuyu dikkatli bir şekilde anakarttan ayırın. İşlemciniz ise anakartta takılı kalabilir, çıkartmanıza gerek yok.

İşlemci soğutucunuzu fan bölümü başta olmak üzere iyice temizleyin. Ardından soğutucunun altta kalan, yani işlemcinin üzerine denk gelen bölümünü kuru bir mendil ile silerek iyice temizleyin. Ardından işlemcinin üzerini de aynı şekilde temizleyin. İşlemcide de işlemci soğutucuda da herhangi bir termal macun kalıntısı olmadığından emin olun.


Sonrasında yeni termal macunu işlemcinin üzerine sürün. Çok fazla sürmenize gerek yok, ince tabaka olacak kadar sürmeniz yeterli. Sonrasında ister kart ve benzeri şeyle macunu yüzeye yayın, ister öylece bırakın. Hiçbir şey yapmasanız bile işlemci soğutucuyu taktıktan sonra macun yüzeye yayılacaktır ama benim önerim siz öncesinde biraz yayarsanız daha iyi olur.

Macun işlemini tamamladıktan sonra işlemci soğutucunuzu işlemcinin üzerine koyun ve sabitleme işlemini yapın. Ardından ise soğutucunun fanının çalışması için güç kablosunu anakartınızdaki gerekli yere takın. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi sökmüş olduğunuz tüm parçaları geri takıp kasa temizliğinizi sonlandırın.

Detaylı Kasa Temizliği – 3 (Tüm Parçaları Kasadan Sökerek Temizleme)

Bilgisayar kasası temizleme ile ilgili son yönteme gelmiş bulunmaktayız. Önceki yöntemde, ilk yöntemdan farklı olarak işlemci ve işlemci soğutucusunu da detaylı olarak temizlemiştik. Geriye anakart ve güç kaynağı kalmıştı. Bu yöntemde onlara da el atacağız. Anakart ve güç kaynağı hariç tüm parçaları söktünüz ve temizliğini yaptınız. Şimdi ilk olarak güç kaynağının anakarta bağlı olan tüm kablolarını sökün ve takılı kablo kalmadığından emin olun. Ardından güç kaynağının kasaya sabitlenmesini sağlayan vidaları çıkartarak güç kaynağını kasadan çıkartın.

Güç kaynağının her yerini nemli bir bezle silerek iyice tozunu alın. Havalandırma bölümüne hava kompresörü tutarak içerideki tozun dışarı çıkmadını sağlayabilirsiniz. Eğer hava kompresörünüz yoksa elektrikli süpürge ile de çekebildiğiniz kadar tozu çekin. Eğer güç kaynağını daha da temizlemek isterseniz üzerindeki vidaları sökerek içini açabilir, fanına kadar temizleyebilirsiniz. Ama burada önemli bir nokta var o da garanti. Eğer güç kaynağınızın veya kasanızın hala garantisi varsa güç kaynağınızın içini açmanız, garantisinin devre dışı kalmasına neden olabilir.


Güç kaynağını hallettiniz, geriye sadece anakart kaldı. Anakartı sökmek biraz uğraştırıcıdır, çünkü kasaya sabitlenmesi için birçok vida kullanılır. Dikkatli bir şekilde tüm vidaları sökün ve anakartı kasadan ayırın. Yumuşak bir fırça ile veya hava kompresörü ile anakartın tozunu alabilirsiniz. Bunun dışında daha fazla anakartı kurcalamamanızı öneririm.

Anakart ta söküldü ve kasada takılı başka bir parça kalmadı. Kasa artık en ince köşesine kadar temizlik için en uygun vaziyette. Kasa tamamen boş olduğu için rahat bir şekilde kasayı temizleyebilirsiniz. İster nemli bir bezle her yerini silin, ister kasayı komple yıkayın. Eğer komple yıkamayı tercih edecekseniz yıkamadan sonra kasanın hiçbir yerinin ıslak kalmadığından emin olun. Zira kasayı topladıktan sonra herhangi bir parçanın ıslanması, bilgisayarın bozulmasına neden olabilir.

2 adet hızlı, 3 adet detaylı olmak üzere toplam 5 yöntemle bilgisayar kasası temizleme konusunda sizlere bildiklerimi aktardım. Kasa temizleme konusunda fazla bilginiz yoksa hızlı temizleme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Eğer biraz deneyiminiz varsa detaylı temizleme yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu ve buna benzer diğer içeriklerim için buraya tıklayabilir, yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir