Bilgisayar Ekranı Temizleme Rehberi

bilgisayar ekranı temizleme

Başında saatlerimizi geçirdiğimiz bilgisayarların da temizliğe ve bakıma ihtiyacı vardır. Bilgisayarlarda bakımın en detaylı bölümü kasanın içini temizlemekken ekran, klavye ve mouse gibi çevre birimlerini de tozunu almak suretiyle temizlemek gerekir. Bu hem cihazların hem de kendi sağlığımız açısından önemlidir. Yazımızın ana konusu ise bilgisayar ekranı temizleme üzerine olacak. Ekranı temizlemek oldukça önemlidir çünkü bunu yapmadaki amaç sadece ekranı tozlardan arındırmak değildir.

Bilgisayarınız çok güçlü olabilir ve çok havalı gözükebilir. Bilgisayarın gücünü kullanırken hissedersiniz fakat asıl önemli olan nokta ekrandır. Ekranınızın hem sağlık hem de kullanım açısından temiz olması gerekir. Uzun süre temizlenmeyen ekranlarda lekeler meydana gelebilir ve tozlar oluşur. Bunun için belirli aralıklarla ekranınızı temizleyerek olabildiğince temiz tutmanız sizin yararınıza olacaktır.


Bilgisayar Ekranı Temizleme İşleminde Gerekli Malzemeler

Ekranı temizlemek için bir adet bez ile sıvı barındıran bir sprey yeterlidir. Bez olarak en uygunu mikrofiberdir. Mikrofiber bezler oldukça yumuşaktır ve dolayısıyla yüzeye zarar vermez. Ayrıca yapısı itibarıyla yüzeyi sildikten sonra ardında fazla toz bırakmaz yani tamamen toz alma işlemi için üretilmişlerdir. Eğer bir mikrofiber beze sahip değilseniz en kısa sürede edinmenizi öneririm. Mikrofiber bez dışında ona benzer yapıda başka bir beziniz varsa onu da kullanabilirsiniz.

Bez kısmına değindikten sonra sıvı barındıran sprey kısmına geçelim. Spreyinizin elektronik ürünleri temizlemek için kullanılan temizleyici ürünlerden olmasını öneririm. En ideal ürün budur. Eğer temizleyici spreyiniz yoksa veya o an için elinizde kalmadıysa su da kullanabilirsiniz. Burada önemli olan spreyinizde temizleyici sıvınız olmadığı için ekrana zarar verebilecek farklı bir ürün kullanmamanızdır.

Ekranın Panel Bölümünün Temizliği

Ekranın panel bölümü, görüntünün bize aktarıldığı bölümdür. Dolayısıyla ekranı temizlerken en çok dikkat etmeniz gereken nokta da burasıdır. Temizliğe başlamadan önce, verimli bir temizlik yapılabilmesi için bilgisayarı kapatmanızı öneririm. O an için mümkün değilse sadece ekranı da kapatabilirsiniz ama kesinlikle ekran açıkken temizlik yapmayın.

Temizlik için elinizde iki adet malzeme mevcut, bez ve sprey. Spreyde bulunan sıvıyı kesinlikle doğrudan ekran yüzeyine sıkmayınız. Sıvıyı önce beze sıkıp, sonra bezle ekranı silin. Panel bölümü ekranın en önemli yeri olduğu gibi ayrıca en hassas yeridir. Bu yüzden silme işlemini yaparken kesinlikle baskı uygulamayın. Tozları alacak şekilde hafifçe silin. Ayrıca paneli silerken gelişigüzel hareketlerden kaçının. Önerilen silme şekli daireseldir, yani daireler çizerek silmeniz daha iyi olacaktır. Köşe noktalara gelince çizgisel olarak ta silebilirsiniz.


Ayrıca temizlikte kullanacağınız bezin temizliği de önemlidir. Üzerinde toz varsa temizlik sırasında o tozlar ekrana geçebilir ve işinizi daha da zorlaştırabilir. Bunun yanında bezde gözle pek görülmeyecek ufak kalıntıların olması paneli çizmenize de neden olabilir. Bu yüzden panel bölümünü silmeden önce bezinizin temiz olduğundan veya kullanacağınız bölümünün temiz olduğundan emin olun.

Panelde toz dışında lekeler de bulunabilir. Bu lekeleri silerken çıkması için kesinlikle panele baskı uygulamayın ve o noktalar için farklı sıvı maddeler kullanmayın. Eğer gerekeni yaptınız ve lekeler çıkmadıysa son bir kez şansınızı süngerin yumuşak tarafıyla da yine yüzeye fazla bastırmadan deneyebilirsiniz.

Panel Dışındaki Bölümlerin Temizliği

Panelin nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsettik, geriye diğer bölümler kaldı. Peki nedir bunlar? Kısaca ekranın kasası ve ayak bölümü diyebiliriz. Kasa bölümü ekrana önden bakınca çerçeve ve arkadaki kapak bölümünden oluşur. Ayak bölümü de ekranın ayakta durmasını sağlayan, masayla temas eden kısmıdır.

Ekranın bu bölümleri panel kadar hassas olmasa da yine de silerken dikkat etmenizde yarar var. Ayrıca eğer piyano black renkte bir ekrana sahipseniz ekstra dikkat etmenizi öneririm. Çünkü bu tarz yüzeyler çizilmeye oldukça elverişlidir. Paneli silerken kullandığınız bez ve spreyi kasa ve ayak bölümlerini silerken de kullanabilirsiniz.

Evet, bilgisayar ekranı temizleme ile ilgili yazımızın burada sonuna geldik. Mümkün olduğunda açık ve basit bir şekilde bilgisayar ekranının temizliği konusunda gerekenleri aktardım. Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca buna benzer içerikler için buraya tıklayarak ilgili sayfaya doğrudan gidebilirsiniz. Sonraki rehber içerikte görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir