LG Televizyonlarda Otomatik Kanal Arama

otomatik kanal arama

Herkese merhaba. LG televizyonlar için otomatik kanal arama rehberi ile karşınızdayım. Aslında bu rehber, LG’nin resmi sitesinde hali hazırda bulunmakta. Kendim de bir “LG Smart TV” kullanıcısı olarak aynı rehbere kendi web sitemde de yer vermek istedim.

Bunun ilk nedeni LG televizyon kullanıp otomatik kanal arama yapmayı bilmeyenler, nasıl yapılacağını araştırırken bir şekilde LG’nin kendi sitesindeki rehberi bulamamış olabilirler. Aynı rehberin birçok yerde olması daha kolay bulunabilmesini sağlar. Bunun için ek bir kaynak oluşturmak istedim.


Diğer bir nedeni ise LG’nin sitesinde yer alan bu rehber, ileride web sitede yapılabilecek güncelleme ile kaldırılabilir/silinebilir. Böyle bir ihtimale karşın bu rehber kendi anlatımımla, LG’nin resmi görselleriyle benim web sitemde hazır bir şekilde duracak. Böylece otomatik kanal arama yapmayı bilmeyen LG televizyon kullanıcıları, bu rehberden faydalanmaya devam edebilecekler.

Öncelikle bu rehber 2 kısımdan oluşmakta. Bunun nedeni de LG televizyonların farklı arayüze sahip olabilmesi. Bu yüzden rehber içerisinde 2013 ve 2014 model LG televizyonlar için otomatik kanal taramanın nasıl yapılacağı ayrı şekilde yer almakta. Görseller LG’nin resmi web sitesinden alınmıştır. Anlatım kısmı ise tarafımdan düzenlenerek kendi anlatım şeklimle yeniden hazırlanmıştır. İşte, nasıl yapılacağını bilmeyenler için 2013/2014 model LG televizyonlarda otomatik kanal arama rehberi:

LG Akıllı Televizyonlarda Otomatik Kanal Arama

  • 2014 Model LG Akıllı TV’ler (WebOS)

LG televizyonunuzun kumandasında bulunan “Home/Start” tuşuna basarak “Home” menüsüne gidin. Sonrasında menüde yer alan “Ayarlar” ikonuna tıklayın.

“Ayarlar” kısmı açıldıktan sonra önce burada bulunan “Hızlı Ayarlar” bölümüne, sonra da “Kanallar” kısmına girin.

otomatik kanal arama“Kanallar” kısmına girdikten sonra “Kanal Ayarlama” bölümüne girin.

Karşınıza çıkan “Kanal Ayarı” menüsü içerisinden “Otomatik Ayarlama” seçeneğine girin.

Açılan kısımdan “Uydu” seçeneğini seçerek “İleri” diyerek devam edin.

otomatik kanal arama“İleri” dedikten sonra karşınıza 3 seçenek çıkacak. Bunların içerisinden “Diğer Operatörler” diyerek devam edin.

Bu aşamada, herhangi bir ayar değiştirmeniz gerekmediğinden tekrar “İleri” diyerek devam edin.

Karşınıza bu ekran geldikten sonra burada “Ağ Arama” kısmını açık tutmanız gerekmektedir.

Eğer kanal listeniz içerisinde şifreli kanalları görmek istemiyorsanız “Şifreli Programları Atla” kısmını da açınız. Ardından “Başlat” butonuna tıklayın.

otomatik kanal aramaEğer televizyonunuzda daha önce ayarlanmış olan kanallar varsa, bu kanalları korumak isteyip istemediğinizi soran bir kısım çıkacaktır.

Mevcut kanalların kalmasını istiyorsanız “Evet”, istemiyorsanız “Hayır” seçeneğini seçin.

Bu adımda, şimdiye kadarki adımlarda yaptığınız işlemler doğrultusunda “Otomatik Kanal Arama” işlemi başlayacaktır. Bu adımda kesinlikle televizyonunuzu kapatmayın veya fişini çekmeyin.

“Otomatik Kanal Arama” işlemi tamamlandıktan sonra resimde görüldüğü üzere “Yeniden Dene” ve “Tamamlandı” seçenekleri çıkacaktır.

Bunlardan “Tamamlandı” seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

İşlem sonucunda sinyal şiddetine göre bulunan kanal sayısı değişiklik göstermektedir.

*Herhangi bir problemle karşılaşmanız halinde “444 65 43” numaralı telefondan “LG Çağrı Merkezi” ile irtibata geçebilirsiniz.

  • 2013 Model LG Akıllı TV’ler

otomatik kanal aramaLG televizyonunuzun kumandasında bulunan “Home/Start” tuşuna basarak “Home” menüsüne gidin. Sonrasında menüde yer alan “Ayarlar” ikonuna tıklayın.

Karşınıza çıkan “Kanal Ayarı” menüsü içerisinden “Otomatik Ayarlama” seçeneğine girin.

Açılan kısımdan “Uydu” seçeneğini seçerek “İleri” diyerek devam edin.

otomatik kanal aramaAçılan ekrandan “Yok” seçeneğini seçerek işleme devam edin.

Bu aşamada, herhangi bir ayar değiştirmeniz gerekmediğinden “İleri” diyerek devam edin.

Karşınıza bu ekran geldikten sonra burada “Ağ Arama” kısmını açık tutmanız gerekmektedir.

Kanal listeniz içerisinde şifreli kanalları görmek istemiyorsanız “Şifreli Programları Atla” kısmını da açınız. Sonrasında ise “Başlat” butonuna tıklayın.

otomatik kanal aramaEğer televizyonunuzda daha önce ayarlanmış olan kanallar varsa, bu kanalları korumak isteyip istemediğinizi soran bir pencere çıkacaktır.

Eğer mevcut kanalların kalarak güncellenmesini istiyorsanız “Tamam” deyin. İstemiyorsanız “Sil” seçeneğini seçin.

Sonrasında alt kısımdaki “Başlat” butonuna tıklayarak işlemi başlatın.

Bu adımda, şimdiye kadarki adımlarda yaptığınız işlemler doğrultusunda “Otomatik Kanal Arama” işlemi başlayacaktır.

Bu adımda kesinlikle televizyonunuzu kapatmayın ya da fişini çekmeyin.

“Otomatik Kanal Arama” işlemi tamamlandıktan sonra resimde görüktüğü üzere “Bitti” seçeneği çıkacaktır.

Bu seçeneğini seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

İşlem sonucunda sinyal şiddetine göre bulunan kanal sayısı değişiklik göstermektedir.

otomatik kanal aramaSonrasında ekranda açık olan bu menüyü kapatmak için sağ üstte bulunan “X” butonuna basabilir veya kumandanızdan “Geri” tuşuna basabilirsiniz.

*Herhangi bir problemle karşılaşmanız halinde “444 65 43” numaralı telefondan “LG Çağrı Merkezi” ile irtibata geçebilirsiniz.

2013 ve 2014 model LG televizyonlar için “Otomatik Kanal Arama” işlemi bu şekildeydi. İşlemleri adımlara göre doğru bir şekilde yapmanız halinde sinyal şiddetine bağlı olarak kanallar otomatik bir şekilde bulunarak kanal listenize eklenecektir. Bu rehber, resmi LG web sitesinde yer alan otomatik kanal arama rehberine bağlı kalınmak suretiyle yeniden düzenlenerek hazırlanmış ve LG web sitesinde yer alan  aynı görseller kullanılmıştır.

Rehberle ilgili görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar bölümünde paylaşmanız mümkün. Ayrıca buna benzer diğer rehber içeriklerime ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere…

8 thoughts on “LG Televizyonlarda Otomatik Kanal Arama

  1. Bir türlü yapamadım . Çalışan ayarları bozdum. Şimdi hiç bir kanal bulamıyorum. televizyonum LW 570s. Yardımcı olacak kimse var mı.

  2. Merhaba LG 42LB580N TV sahibiyim. İptv yüklemek istiyorum. Mümkün müdür.
    yaklaşık 10 sene önce almıştım. Teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Sanırım IP TV için televizyonda smart özelliği olması gerekiyor. Tahmin ediyorum ki sizinkinde de var. O yüzden olabilir diye düşünüyorum. Rica ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir