Mouse Temizleme Rehberi

mouse temizleme

Yeni bir donanım temizleme rehberinden daha merhaba. İlk olarak geçen hafta bilgisayar ekranı temizleme üzerine Bilgisayar Ekranı Temizleme Rehberi başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Dün de Klavye Temizleme Rehberi başlıklı bir yazı yayınlayarak klavye temizleme ile ilgili bildiklerimi aktardım. Bugün ise mouse temizleme konusuna değineceğiz. Önceki yayınlamış olduğum iki yazıma başlıklarına tıklayarak doğrudan ulaşabilirsiniz.

Mouse ekran, klavye ve kasaya göre elbette küçük bir cihaz. Ama bu demek değil ki temizliğe ihtiyacı yok. Küçük olduğu için ve en çok temas edilen ürün olduğu için çok toz olmasa da elin çok temas ettiği noktalarda kir meydana gelebiliyor. Ayrıca mouse’un masaya temas eden yüzeyinin de arada bir temizlenmesi iyi olur. Mouse’ların boyutları sebebiyle temizlenmesi oldukça kolaydır ve temizleme için nemli bir mikrofiber bez yeterlidir.


Mouse Temizleme İşlemi

Mouse’u temizlerken önceliği alt tarafına da üst tarafına da verebilirsiniz. Ama bence önce alttan başlayın. Alt tarafta, mouse’un yüzeye temas ettiği noktalar mevcut. Genellikle bunlar 4 tanedir ve köşe kısımlarda yer alır. Buralar mouse’un yüzeye temas eden noktaları olduğu için zamanla kir toplarlar. Öncelikle buraları temizleyerek mouse’un yüzeyde daha rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Alt tarafta sonraki önemli kısım da optik bölümüdür. Burası zaten mouse’un çalışmasını sağlayan asıl kısımdır. Bu yüzden buranın da temizliğini iyi bir şekilde yapın ki mouse yüzeyi algılamada sıkıntı yaşamasın. Alt tarafta bahsettiğim yerleri özellikle temizledikten sonra diğer kısımları da silerek alt bölümün temizliğini tamamlayabilirsiniz.


Alt taraftan sonra yan kısımlara geçelim. Yan taraflarda parmaklarınızın temas ettiği noktalara öncelik verin. Parmaklarımız hep aynı yere temas ettiğinden dolayı oralarda genellikle lekeler ve aşınmalar meydana gelir. Öncelikle o kısımlara, ardından da varsa yanda bulunan tuşları temizleyin. Sonrasında yan tarafın genel bir tozunu alarak üst tarafa geçin.

Üst tarafta yani tuşların bulunduğu kısımda doğal olarak en çok sağ ve sol tuşlar kirlenir. Tuşlar başta olmak üzere avuç içimizin denk geldiği kısımları iyice temizleyin. Scroll tuşunu da temizlemeyi unutmayın. Zira bazı scoll tuşları, yapıldıkları malzeme veya tasarımı sebebiyle ekstra kir tutabilmektedirler. Son olarak üst tarafı son bir kez daha silerek mouse temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Mouse temizleme ile ilgili yazım bu kadardı. Zira yazının başında da belirttiğim gibi küçük bir cihaz olduğundan dolayı temizliği kolay ve ekstradan anlatacak birşey de yok. Sadece temizlemeyi sık temas edilen noktaları mikrofiber bez ile öncelikli olarak temizlemeniz yeterlidir. Mikrofiber bezi de varsa elektronik temizleme sıvısıyla, yoksa suyla nemli olacak şekilde ıslatarak temizliğinizi yapabilirsiniz.

Yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Bu ve buna benzer diğer içeriklerim için buraya tıklayarak direkt ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere hoşçakalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir