Instagram IGTV Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Selamlar! Uzun bir süre sonra yeni bir içerikle karşınızdayım. Şu an okuduğunuz yazı sitenin bu yılki ilk içeriği olacak ve yeni bir konuya giriş yapıyoruz. Daha önce burada sizlerle Facebook ile ilgili içerikler paylaşmıştım. Şimdi ise Instagram’ı ele almaya başlıyoruz ve sosyal medya platformları ile ilgili içeriklere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazıda konumuz Instagram IGTV olacak.

  • Instagram IGTV Nedir?

Instagram TV ya da kısaca IGTV, Instagram’a yeni gelmiş olmasa da en başından beri olan bir özellik değil. Yani sonradan geliştirilip platforma eklenen birşey. Instagram’da bir videoyu hikaye olarak paylaşmak isterseniz 15 saniyelik kısmını paylaşabilirsiniz. Eğer gönderi olarak paylaşırsanız bu süre 1 dakikadır. Diyelim 1 dakikadan uzun bir video paylaşmak istediniz, işte bu noktada IGTV devreye giriyor.


IGTV, Instagram’da uzun süreli video paylaşma ihtiyacı doğması sebebiyle geliştirildi. Artık böylece Instagram’da 1 saate varan süreye sahip video paylaşımı yapılabilmekte. Ayrıca IGTV’de paylaşılan videolar hikayeler gibi kaybolmamakta, bir gönderi paylaşmışsınız gibi hesabınızda kayıtlı olmaktadır.

  • IGTV’nin Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle IGTV’nin en büyük özelliği yukarıda da bahsettiğim gibi uzun süreli videolar paylaşılabilmesi ve bu videoların siz silmediğiniz müddetçe hesabınızda kalıcı olmasıdır. Ayrıca IGTV’de yaptığınız paylaşımlar sizi takip edip etmeyen herkes tarafından görüntülenebilmektedir.

IGTV’de video paylaşım süresi sınırı 1 saattir. Yani 1 saate varan uzunluktaki videolarınızı IGTV’de paylaşabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken bir husus var. IGTV tamamen mobil kullanım için geliştirildi ve bu yüzden sadece dikey kullanıma yönelik video paylaşımı mümkün.

Eğer IGTV’de bir kanal oluşturursanız YouTube kanalı gibi bir kanala sahip olacaksınız. Aynı mantıkla içeriklerinizi beğenen ve de sizi takip etmek isteyen insanlar IGTV kanalınıza abone olabilmekteler.

Kısaca IGTV’nin sahip olduğu özellikler bunlar. Yani IGTV ile telefonu yan çevirmeye gerek kalmadan uzunca videolar izlemeniz ve buna yönelik içerik üretmeniz mümkün.

  • IGTV Kanalı Nasıl Açılır?

Instagram TV’nin Android ve iOS’ta “IGTV” adında bir uygulaması bulunmakta. IGTV’de kanal açmak için öncelikle bu uygulamayı cihazınıza indirmeniz gerekiyor. İndirme ve kurulum işlemi tamamlandıktan sonra uygulamaya giriş yapın. Kanal oluşturma işlemini tamamladıktan sonra içeriklerinizi paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Hemen yukarıda anlattığım işlem IGTV kanalı açmak isteyenler için geçerli. Eğer IGTV kanalı açmak istemiyor, sadece videoları izlemek istiyorsanız uygulamayı indirmenize gerek yok. Instagram uygulaması üzerinden de IGTV içeriklerini seyredebilirsiniz.

Instagram TV (IGTV) hakkında temel bilgi sahibi olabilmeniz için hazırlamış olduğum yazım burada sonra ermekte. Bu ve bunun gibi Instagram ile ilgili içerikler için buraya tıklayabilirsiniz. Yazı hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Sonraki içeriklerde görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir