Klavye Temizleme Rehberi

klavye temizleme

Geçtiğimiz hafta Bilgisayar Ekranı Temizleme Rehberi başlıklı bir yazı yayınlamış, bilgisayar ekranının nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatmıştım. Söz konusu yazıya, yazının başlığına tıklayarak doğrudan erişebilirsiniz. Bu yazı da o yazının devamı niteliğinde olacak ve klavye temizleme ile ilgili bazı bilgiler paylaşacağım.

Bilgisayar ekranları, panel kısmını temizlerken dikkatli olunduğu sürece temizlemesi kolay ürünlerdir. Klavyelerde ise durum biraz daha farklı. Zira klavyeler üzerinde onlarca tuş bulunmakta ve tuşların her biri ayrı ayrı tozlanmakta, tuşların arasından klavyenin alt bölümüne de toz ve kırıntılar gitmektedir. Klavye temizliğini iki farklı ana başlık altında anlatacağım, ilkinden başlayalım:

  • Hızlı Klavye Temizleme Yöntemleri

Klavyeniz aşırı tozlandı ve temizlemek istiyorsunuz. Ama temizleme işlemine de fazla zaman ayırmak istemiyorsunuz. Klavyenizi hızlı bir şekilde temizleyebileceğiniz üç yöntemi hemen aşağıda sizlerle paylaşacağım.

Hızlı Temizleme – 1

Öncelikle klavyenizi ters çevirin, ardından şiddetli olmayacak şekilde ters biçimdeyken sağa-sola sallayın. Klavyenizin tuşlarının arasından bir takım toz ve kırıntıların düştüğünü göreceksiniz. Ardından klavyeyi yine ters biçimde masanın veya temizleme işlemini yaptığınız zeminin üzerine koyun. Arka kısmına çok hafif darbelerle vurun ve klavyeyi kaldırın. Klavyeden çıkan toz ve kırıntıların arttığını göreceksiniz. Ardından mikrofiber bir bez ile klavyenin tamamının tozunu silmek suretiyle alabilirsiniz. Bu temizleme yöntemiyle herhangi bir ekstra ürün kullanmadan klavyenizi hızlı ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.


Hızlı Temizleme – 2

Bu yöntemde genellikle bilgisayarın kasasının temizliğinde kullanılan hava kompresöründen yardım alacağız. Öncelikle klavyenizin kablosunu bilgisayarınızdan çıkartın ve balkon benzeri bir alana çıkın. Ardından hava kompresörünü prize takarak çalıştırın ve klavyenin tuşlarının bulunduğu bölüme hava gönderin. Tuşların arasına giden havayla birlikte toz ve kırıntıların kolaylıkla çıktığını göreceksiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra mikrofiber bez ile klavyenin tozunu alarak temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Hızlı Temizleme – 3

Aslında bu yöntem önceki yöntem ile benzer diyebilirim. USB bağlantısıyla çalışan mini süpürgeler mevcut. Hava kompresörü ile hava üflemek yerine mini süpürgeler ile tuşların arasında kalan toz ve kırıntıları çekebilirsiniz. Eğer ilk iki yöntemi tercih etmek istemiyorsanız bu süpürgelerden bir tane satın alabilirsiniz. Bu ürüne sahip değilim ve daha önce kullanıp deneyimlemediğim için toz çekme gücü hakkında bilgi sahibi değilim. USB’den çalışan mini süpürge ile tuşların altında kalan tozları alabilirseniz, klavyenin genel tozunu da mikrofiber bez yardımıyla alarak klavye temizliğinizi bitirebilirsiniz.

  • Detaylı Klavye Temizliği

Klavye temizleme işlemini çabucak yapmak isteyenler için üç farklı yöntemle hızlı temizleme bölümünü tamamladık. Sıra klavyesini iyice temizleyip tertemiz yapmak isteyenlere geldi. Detaylı temizliği hızlı temizlik gibi farklı alt başlıklarla anlatmayacağım. Tek başlık altında tek bir yöntemle detaylı temizlik yapacağız.

Öncelikle klavyenizin tüm tuşları görünecek şekilde resmini çekin, çünkü tuşları sökeceğiz. Eğer tuşları ezbere biliyorsanız hemen sökmeye başlayabilirsiniz fakat tekrar takarken karıştırma ihtimaliniz varsa hiç riske girmeyerek bir resmini çekin. Eğer klavyenizin tuşları elle kolayca sökülecek bir yapıdaysa elle sökebilirsiniz. Eğer elle sökülmesi mümkün değilse ip veya lastik gibi birşeyle tuşları çıkartabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tuşları sökmeyi yarayan plastik aparatlar mevcut, onlardan da satın alabilirsiniz. Tüm tuşları bir şekilde çıkardıktan sonra hepsini tek tek temizleyin. Tuşların temizliğini hallettikten sonra klavyeye geçin.


Tuşları söktüğünüz için altta kalan bölümün temizliği daha kolay olacak. Bu yüzden burayı temizlerken elektrik süpürgesi dahi kullanabilirsiniz. Ayrıca ikinci hızlı temizleme yöntemindeki gibi hava kompresörü de kullanabilirsiniz. Tuşların alt bölümünün de temizliğini tamamladıktan sonra nemli bir mikrofiber bezle klavyenin genel tozunu alabilirsiniz. Son olarak ta daha önce söküp temizlemiş olduğunuz tuşları tekrar klavyenize takabilirsiniz.

Detaylı klavye temizliği de bu şekildeydi. Elbette detaylı temizlik farklı şekillerde yapılabilir fakat benim kullandığım yöntem bu ve bu yüzden sadece bunu paylaşmak istedim. Hızlı temizleme olarak ta genellikle birinci yöntemi kullanıyorum fakat ikinci yöntemi de deneyeceğim. Klavye temizleme rehberim burada sona ermekte, yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir