Harici Hard Disk Nedir? Ne İşe Yarar?

Herkese merhaba. Bu yazıda harici hard disk konusunu ele alacağız. Yazı içerisinde elimden geldiğince harici hard disk nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Yazıya geçmeden önce bu konuyla bağlantılı, daha önce hazırlayıp yayınlamış olduğum 3 adet yazım mevcut. Bunlardan ilki Sabit Disk (Hard Disk/HDD) Nedir? başlıklı yazım. Bu yazımda sabit diskler hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştım. Eğer sabit diskler hakkında herhangi bilginiz yoksa ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız linke tıklayarak yazıya gidebilirsiniz.

Sabit diskler ile ilgili ikinci yazım ise Hard Disk (Sabit Disk/HDD) Satın Alma Rehberi. Bu yazıda ise sabit diskler ile ilgili temel bilgilerin bilindiğini varsayarak, sabit disk alırken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştım. Sabit disk konusundaki son yazım ise En İyi Hard Disk (Sabit Disk/HDD) Markaları. Bu yazımı ise, bir önceki yazım doğrultusunda nasıl bir sabit disk alınmak istendiğine karar verildiğini varsayarak hazırladım.

Almak istediğiniz sabit diskin özelliklerine karar verdikten sonra son aşama marka seçimidir. İşte bu yazıda en iyi hard disk markalarını sizlerle paylaştım. Yine bu yazıya da linke tıklayarak ulaşabilmeniz mümkün. Şimdi gelin lafı daha fazla uzatmadan konumuza geçelim.

  • Harici Hard Disk (Taşınabilir Hard Disk) Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazının ilk paragrafını biraz uzun tutarak size daha önce sabit diskler hakkında hazırlamış olduğum 3 yazıyı linkleriyle birlikte paylaştım. Peki bunu neden yaptım? Nedeni çok basit, o yazılar da bu yazının konusu ile doğrudan bağlantılı. Şimdi konuyu biraz daha açalım. Öncelikle harici hard disk nedir? sorusunun cevabını verelim.

Harici hard disk, tıpkı USB bellek gibi bir çeşit veri depolama ürünüdür. Yani veri depolama amacıyla kullanılırlar. Bu veri depolama ürününe piyasada harici hard disk ya da taşınabilir hard disk olarak rastlamanız mümkün. Bunun yanında hard diskin kısaltılmışı olan HDD’de kullanılarak harici HDD veya taşınabilir HDD şeklinde de yazılmakta. Bu 4 yazım şekli de aynı ürünü ifade etmekte. Yani bu isimlendirmeler kafanızı karıştırmasın, 4 farklı ürün yok, hepsi aynı şey.

Gelelim ne işe yaradığı kısmına. Aslında önceki paragrafta ana amacını söyledim zaten. Harici hard diskler bir veri depolama ürünüdür. Kullanım amaçları ise sabit disklerden biraz daha farklıdır. Sabit disklerin en başta kullanım amacı işletim sistemi kurulmasıdır. Bunun yanında bilgisayarda yapılan işlemler için gerekli olan programlar veya oyunlar da yine sabit diske kurulur.


Ayrıca bazı dosyaların depolanması için de sabit diskler tercih edilir. Fakat bu kısım harici hard disklerin oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla biraz geride kaldı. Bunun nedeni, önceden tüm dosyalar sabit diskte depolanıyordu. Olası bir bilgisayar arızasında ise sabit diskteki depolanan dosyalara erişememe durumu oluşuyordu.

Harici hard disklerin piyasaya çıkıp yaygınlaşmasıyla birlikte artık önemli dosyalar harici hard disklerde depolanmaya başladı. Böylece bilgisayarda meydana gelmesi muhtemel sorunlar nedeniyle dosyalara erişim sorunu ortadan kalkmış oldu.

Peki harici hard diskin tek amacı önemli dosyaları koruma altına almak mı? Elbette hayır. Ürünün adı, adı üstünde harici yani taşınabilir hard disk. Harici hard diskler taşınabilir yapıda olduğu için bu da dosyalarınızı yanınızda istediğiniz yere taşıyabildiğiniz anlamına geliyor. Yani harici hard diskler ile ilgili en önemli 2 şey olarak güvenlik ve taşınabilirlik diyebiliriz.

  • Harici Hard Diskin İçinde Ne Var?

Harici hard diskin ne olduğuna ve ne işe yaradığına değindik. Sırada ise neden oluştuğu konusu var. Sabit Disk (Hard Disk/HDD) Nedir? başlıklı yazımda da belirttiğim üzere 2,5 ve 3,5 inç olmak üzere 2 farklı boyutta sabit diskler var. Harici hard disklerin içerisinde 2,5 inç boyutunda bir sabit disk bulunmakta. 2,5 inç boyutundaki sabit diskler masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor olsalar da genellikle masaüstü bilgisayarlarda 3,5 boyutundaki sabit diskler tercih edilir. Dizüstü bilgisayarlarda ise sadece 2,5 boyutundaki sabit diskler kullanılabilir, bunun tek sebebi ise kasa yapısı.


Harici hard disklerin içerisinde de dizüstü bilgisayarlardaki benzer sebeplerden dolayı 2,5 inç boyutundaki sabit diskler bulunmakta. 2,5 inçlik sabit diskler, 3,5 inçlik sabit disklere göre daha hafif ve küçük boyutlara sahiptirler. Bu yüzden harici hard disklerde de genellikle 2,5 inçlik sabit diskler kullanılır. Genellikle diyorum, çünkü 3,5 inçlik harici hard diskler de yok değil fakat onlar istisna bir durumda. İşin özü, harici hard disklerin içinde yer alan 2,5 inçlik sabit diskler ile dizüstü bilgisayarlarda bulunanlar arasında hiçbir fark bulunmamakta. Özellik olarak birebir aynılar.

  • Harici Hard Diskin Dış Yapısı

İçinde 2,5 inç boyutunda sabit disk var dedik, sıra geldi dışına. Dış kısımlarında plastikten üretilmiş kasalar bulunmakta. Kasanın plastik olmasının sebebi 2,5 inç boyutun verdiği hafiflik avantajını sürdürmek ve elbette maliyet. Harici hard disklerin dış kasasında plastik dışında bir malzeme tercih edilmiş olursa bu sağlamlık olarak katkı sağlar fakat ağırlık ve maliyet şeklinde 2 farklı dezavantajı da beraberinde getirir.

Kullanılan malzemenin yanında tasarım konusuna da değinerek bu bölümü noktalayalım. Harici hard disklerin kasaları, içlerinde bulunan sabit diskler ile paralel bir şekilde dikdörtgen yapıdadır. Markadan markaya göre farklı renk ve desenlerde dış kasaya sahip olabilirler.

  • Harici Hard Disklerde Kapasite

Harici hard diskin kullanım amacı neydi? Veri depolamak. Veri depolamada ana konu kapasitedir. Kapasite kadar depolama sağlayabilirsiniz. Birçok farklı kapasitede hard disk bulabilmeniz mümkün. İhtiyacınız olan kapasiteyi belirleyip ona göre bir harici hard disk satın alabilirsiniz.

Tavsiyem ise tam ihtiyacınız kadar değil, biraz fazla kapasitede bir harici hard disk tercih ederseniz ileriye dönük olarak rahat etmiş olursunuz. Çünkü eğer kapasiteyi tamamen doldurursanız ve depolamada sıkıntı yaşamaya başlarsanız elinizdeki harici hard diskin kapasitesini arttırmak gibi bir durum söz konusu değil.

Ya mevcut harici hard diskinizi satıp daha yüksek kapasiteli bir harici hard disk alacaksınız, ya da buna benzer farklı bir yöntem tercih edeceksiniz. Bu yöntem de farklı bir sabit disk alarak, harici hard diskinizin içindeki sabit diski değiştirmek. İşin özü iki yöntem de maliyet ve uğraş gerektiriyor. Almışken ihtiyacınızdan biraz daha yüksek kapasiteli bir harici hard disk almanız yararınıza olacaktır.

  • Harici Hard Disklerde Bağlantı

Öncelikle nadir olan durumdan bahsetmek istiyorum. Oldukça az sayıda Wi-Fi özelliği olan harici hard disk modelleri mevcut. Bu hard diskler doğrudan Wi-Fi ile bağlantı kurarak kablosuz bir şekilde dosya alışverişine olanak sağlıyor. Bu özelliğe sahip harici hard disk modelleri oldukça az ve bu sebeple de fiyatları oldukça yüksek.

Harici hard diskler bağlantı tipi olarak USB’yi kullanmakta. Şu anda piyasada USB 2.0, 3.0, 3.1 ve 3.2 olmak üzere 4 farklı USB bağlantı teknolojisini kullanan harici hard diskler mevcut. Peki tüm bunlar neyi ifade ediyor? Elbette hız. Rakamsal olarak bakınca zaten hangi USB bağlantı teknolojisinin en son çıktığını anlayabilmeniz mümkün. Bu yüzden ne kadar yeni olanını alırsanız o kadar iyi. Çünkü bu size dosya depolamada hız olarak geri dönecek.


USB bağlantı teknolojisi ile ilgili olarak şunu bilmenizde de yarar var. Diyelim en son çıkan USB bağlantı teknolojisi olan USB 3.2’ye sahip bir harici hard disk aldınız. Böyle bir harici hard disk almanız, her zaman hızlı bir şekilde veri aktarımı yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. USB 3.2’nin sağladığı hızda veri aktarımı yapabilmeniz için, harici hard diskinizi bağladığınız bilgisayarda da USB 3.2 bağlantı teknolojisine sahip USB girişleri bulunmalı. Yani USB 3.2 olan bir harici hard diski, yine USB 3.2 olan bir girişe takarak yüksek hızda veri aktarımı yapabilirsiniz.

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelmiş olabilir, USB 3.2 olan bir harici hard disk aldıysam ve takacağım bilgisayarda USB 3.2 yoksa ne olacak? Kullanabilirsiniz, herhangi bir sorun teşkil etmez. Sadece USB 3.2’nin sağladığı hızdan faydalanamazsınız. Eğer harici hard diskinizi USB 2.0 olan bir girişe taktıysanız, USB 2.0 bağlantı teknolojisinin izin verdiği hızda veri aktarımı yaparsınız. Son olarak her harici hard diskin yanında USB kablosu da  verilmekte, ekstradan para verip bir USB kablo almanıza gerek yok, bilginiz olsun.

  • Harici Hard Disk (Taşınabilir Hard Disk) Nedir? Sonuç Bölümü

Evet, bu yazının da burada sonuna geldik. Elimden geldikçe alt başlıklar halinde harici hard diskler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Yazı veya konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Bu konuda hazırlayacağım bir sonraki yazı da harici hard disk alırken dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine olacak. Yazıyı hazırlayıp yayınladıktan sonra bir linkini de bu yazının bu bölümüne ekliyor olacağım. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir