Hard Disk (Sabit Disk/HDD) Satın Alma Rehberi

Herkese merhaba. Web sitem içerisinde daha önce bu tarz bir yazı hazırlamıştım, bu ikincisi olacak. İlki powerbankler ile ilgiliydi. Powerbank (Taşınabilir Şarj Cihazı) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazıya giderek powerbank satın alırken karar vermenizi kolaylaştıracak bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazıda ise masaüstü/dizüstü bilgisayarına veya oyun konsoluna hard disk satın alacaklar için karar vermede yardımcı olacak, hard disk satın alma rehberi niteliğinde bilgiler aktaracağım. Yazıya geçmeden önce eğer hard diskler diğer adıyla sabit diskler hakkında bir bilgi sahibi değilseniz Sabit Disk (Hard Disk/HDD) Nedir? başlıklı yazıma giderek detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu hard disk satın alma rehberi ile birlikte aşağıdaki soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

  • Hard Disk (Sabit Disk/HDD) alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  • Hard Disk (Sabit Disk/HDD) neye göre seçilmeli?

  • Hard Disk Kapasiteleri (GB/TB)

Temelde ilk bakmanız şey kapasite. Çünkü hard disk durup dururken değiştirilen bir parça değildir. Ya hard diskiniz arızalandığı için yenisi lazım olmuştur ya da kapasite yetersizliği ile karşı karşıya kalmışsınızdır. Önce ilk ihtimalden ilerleyelim. Diyelim hard diskiniz bozuldu, yenisini alacaksınız. Mevcut hard diskiniz ne kadarlık bir kapasiteye sahipti ve bu kapasite size yetiyor muydu? Bu noktada sizin için en önemli şey bu sorunun cevabı olacaktır. Eğer bozulan hard diskiniz kapasite anlamında size yeterli ise yine aynı kapasitede bir hard disk alabilirsiniz. Buna ek olarak eğer biraz daha yüksek kapasiteye sahip bir hard disk ile arada çok bir fiyat farkı yoksa, yüksek olanı almanızda da zarar yoktur.


Şimdi ikinci senaryodan bahsedelim, kapasite yetersizliği. Zamanla mevcut kapasitenin yetersiz kalması normal bir durumdur, böyle bir durumda yapılacak ilk şey gereksiz dosyaların temizlenmesi, ikinci şey de kapasitenin arttırılmasıdır. Kapasite arttırılma noktasında ilk önemli soru mevcut kapasitenizin ne kadar olduğudur. İkinci soru ise ne kadarlık bir kapasite ihtiyacınızın olduğudur. Zira eğer yanlış bir kapasite tercihi yaparak yine yetersiz gelecek bir hard disk alabilir, tekrar kapasite sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ihtiyacınızı doğru belirleyin ve ileriye dönük olarak ta ihtiyacınızın biraz daha üstünde kapasiteye sahip bir disk alın ve ileride de rahat edin.

  • Hard Disk Boyutları (2.5″/3.5″)

Yeni satın alacağınız sabit diskin kapasitesinde karar verdiniz, geldik ikinci önemli noktaya. Sabit diski nerede kullanmak için satın alacaksınız? Sabit disklerde boyut anlamında 2 seçenek vardır. Bunlar; 2.5″ sabit diskler ve 3.5″ sabit disklerdir. Eğer dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu için sabit disk alacaksanız 2.5″ boyutlu sabit diskleri tercih etmelisiniz. Bu tür cihazlar yapısı itibariyle sadece 2.5″ sabit disk desteğine sahiptirler. Masaüstü bilgisayarlarda ise istediğiniz boyutta sabit disk kullanabilirsiniz fakat genellikle masaüstü bilgisayarlarda 3.5″ boyutundaki sabit diskler tercih edilir.


  • Hard Disk Dönüş Hızı (RPM) ve Ön Bellek (Cache Bellek)

Sabit diskin hız anlamında performansı sizin için önemliyse, RPM olarak ifade edilen dönüş hızı değerine dikkat etmeniz gerekmekte. Eğer performansı iyi olsun derseniz 7200RPM’lik sabit disklere özellikle bakmanızı öneririm. Yok farketmez derseniz zaten herhangi bir hızda olanı alabilirsiniz. Ayrıca WD marka sabit disklerde İntellipower dönüş hızı teknolojisi bulunmakta. Daha çok verimlilik/güç tasarrufu sağlayan bir teknoloji. İhtiyaca göre otomatik hızını ayarlıyor. İsteğe bağlı olarak özellikle bunlara da bakabilirsiniz.

Ön bellek, diğer adıyla cache bellek te ufak ama önemli olan bir başka değer. MB cinsinden değerlere sahiptirler ve ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Bu konuda ufak bir bilgi vermek gerekirse, piyasada genellikle 8 MB-256 MB arası ön bellek değerine sahip sabit diskler bulunmakta.

  • Bağlantı Tipi

Şimdiye kadarki bütün aşamaları geçerek ne özelliklere sahip bir sabit disk alacağınıza karar verdiniz. Özellik dışında bakmanız gereken en önemli nokta bağlantı tipidir. Günümüzde standart olarak SATA bağlantı tipi kullanılmaktadır. SATA, SATA 2 ve SATA 3 şeklinde 3 farklı SATA hard disk görebilirsiniz. Bunların temelde bağlantı şekli aynıdır fakat arada hız farkı vardır. En günceli SATA 3’tür.

Bir diğer bağlantı tipi İDE’dir. İDE eski bir teknolojidir ve güncel piyasada İDE bağlantılı bir hard disk bulunması oldukça zordur. Çünkü SATA artık bir standart haline gelmiştir. Bu yüzden burada önemli olan nokta bilgisayarınızın hangi tip hard disk bağlantı tipini desteklediğidir. Bunu öğrenip ona göre bağlantı tipi uygun bir hard disk seçmelisiniz.

  • Marka

Aşamaların tümünü tamamladınız ve aynı özelliklere sahip, farklı markalarda hard diskler ile karşılaştınız. Genel anlamda sabit disk piyasasında, diğer donanımlara göre daha az marka bulunmaktadır. Online satış mağazalarının sabit disk bölümlerine bakarsanız eğer taş çatlasın 5 tane marka görürsünüz. Genelde 2 ya da 3 marka seçeneği olur. Ben, 4-5 tane markaya denk geldiğinizi varsayacağım. Hangisi bilindik marka, hangisi değil konusunda markaların sabit disk sayısına bakmanızı öneririm. Çünkü zaten sabit disk piyasasında herkesin adını bildiği firmalar çokça sabit disk modeline sahipler. Bilinmeyen markaların ise diğer bilinenlere kıyasla oldukça az modelleri oluyor, arz-talep meselesi yani. Bunun yanında online satış sitelerinin sabit disk bölümünden çok satan modellere bakarak ta bu markaları doğrudan anlayabilirsiniz. Marka bölümü ile ilgili son olarak, ayrı bir yazı olarak en iyi sabit disk markalarını içeren bir yazı hazırlayıp paylaşımını yapacağım, oraya da bakıp bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sabit disk satın alacaklar için sabit disklerde bakılması ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştığım rehber sona ermekte. Umarım faydalı bir sabit disk satın alma rehberi olmuştur ve bilgi sahibi olmayanlar da doğru bir şekilde sabit disk tercihi yapabilirler. Sabit diskler oldukça hassas parçalardır, bu yüzde satın aldıktan fazla zaman geçmeden denemesini yapın ve sağlamlığını kontrol edin. Sonraki rehberde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir