RAM Testi Nasıl Yapılır? (Programsız)

Merhaba, bu yazının ana konusu RAM’ler yani diğer adıyla bellekler olacak. Rehber niteliğinde hazırlamış olduğum bu yazı ile birlikte hiçbir ek program kullanmadan RAM testi yaparak RAM’lerinizin sağlamlığını öğrenebileceksiniz.

 • Kısaca RAM Nedir?

İlerleyen zamanlarda her ne kadar “RAM Nedir? Ne İşe Yarar?” başlıklı bir yazı yayınlayacak olsam da, hem bu yazı RAM’ler ile ilgili olduğu için hem de o yazıyı hazırlamama daha zaman olduğu için bu yazı içinde kısaca bir açıklamasını yapacağım. RAM, bilgisayarların donanım parçalarından biridir. Görüntü olarak dikdörtgen, ince ve uzun yapıdadırlar. Dizüstü bilgisayarların RAM’leri, masaüstü bilgisayarların RAM’lerine göre uzunluk anlamında biraz daha kısadır. Bunun nedeni de dizüstü bilgisayarlarda kasa itibarıyla az yer olmasıdır. Takıp çıkarması en kolay parça olarak bilinirler. İşlevini kısaca anlatmak gerekirse eğer, bilgisayarda yapılan işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlar diyebiliriz. Bunu da ana özelliği olan geçici depolama sayesinde gerçekleştirir. Verdiğim bilgiler yetersiz geldiyse daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


Bilgisayarınız herhangi bir nedenden dolayı düzgün çalışmamaya başlamış olabilir. Bunun 2 kaynağı bulunmaktadır: donanımsal sorunlar veya yazılımsal sorunlar. Eğer arızanın donanımsal olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken şey donanım parçalarını test etmek olacaktır. Bunun için de donanım parçalarını test etmek için özel olarak hazırlanan programları kullanabilir veya elinizde bilgisayarınız ile uyumlu başka parçalar varsa onları takarak deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Benim bu yazıda size sunacağım yöntem, bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan RAM’lerinizi yani belleklerinizi test edebilmenize olanak sağlayacak. Ayrıca bu test işlemi hiç te zor veya karmaşık değil. Adımları sırasıyla uygulamanız yeterli.


RAM’lerimizi test etmek için Windows işletim sisteminin içinde yer alan “Windows Bellek Tanılama” uygulamasından yararlanacağız. Bu uygulama Windows 7 dahil olmak üzere Windows 7’den sonra piyasaya çıkan tüm Windows işletim sistemlerinde yer almakta. İşletim sisteminden işletim sistemine göre bu test işleminde bir farklılık var mıdır bilmiyorum. Eğer varsa diye benim bu işlemi Windows 10 işletim sisteminde yaptığımı ve bu rehberi de ona göre hazırladığımı belirtmek isterim. Eğer bir farklılık varsa bile ufak tefek şeyler olacağını düşünüyorum. Şimdi gelin işlemlere başlayalım:

 • Windows Bellek Tanılama İle RAM Testi Yapma İşlemine Başlama

 1. Öncelikle bilgisayarınızda açık olan tüm pencereleri, programları vs. kapatın.
 2. Görev çubuğu üzerinde yer alan arama bölümüne 1 kez tıklayarak aktif hale getirin.
 3. İmleç gözüktükten sonra o alana “Windows Bellek Tanılama” yazın.
 4. Söz konusu uygulama en iyi eşleşme olarak arama ekranının en üstünde çıkacaktır.
 5. Uygulamayı seçerek “Enter” tuşuna basın veya mouse ile üzerine 1 kez tıklayın.
 6. Karşınıza uygulama ile ilgili bir pencere açılacak, size 2 seçenek sunduğunu göreceksiniz. Bunlar; “şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle (önerilir)” ve “sorunları, bilgisayarı sonraki başlatmamda denetle” şeklinde.
 7. İlk maddede size bilgisayarda açık olan her şeyi kapatmanızı söylemiştim. Aynı uyarının ilk seçeneğin altında da yazdığını göreceksiniz. Bunun nedeni, eğer ilk seçeneği seçerseniz RAM testi işleminin hemen başlayacak olmasıdır. İşlem başladıktan hemen sonra da bilgisayarınız kapanarak tekrar açılacaktır. Bu yüzden veri kaybı yaşamamanız adına ilk olarak dosyalarınızı kaydedin ve programları kapatın.
 8. Diğer maddede ne oluyor peki? Hemen bu sorunun cevabını da vereyim. Diğer maddede ise bilgisayarın RAM testi işlemini gerçekleştirmesini bir görev olarak atıyorsunuz. Bilgisayar bu görevi hafızasına alıyor ve bilgisayarı ilk yeniden başlatmanızda RAM testi işlemini devreye sokuyor. Bu seçeneğin sunulmasının nedeni ise eğer o anlık bilgisayarda bazı işleriniz varsa onları halletmeniz için zamana sahip oluyorsunuz. İşlerinizi ne zaman hallederseniz o zaman bilgisayarı yeniden başlatacaksınız ve RAM test işlemi de o zaman başlamış olacak.
 • RAM Testi Yapma İşleminin Sonuçlarını Görüntüleme

 1. Şimdi buraya kadar her şey tamam. Ya ilk seçeneği seçerek işlemi hemen başlattınız ya da ikinci seçeneği seçerek kendiniz bilgisayarı daha sonra yeniden başlattınız. 2 seçeneğin sonrasında da sizi mavi bir ekran karşılayacak. Bu ekranda size test işleminin ilerleme durumu gösteriliyor olacak. Buradan testin ilerlemesini takip edin ve işlem bitene kadar herhangi bir şey yapmayın.
 2. Test işlemi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlatılacak. Peki RAM testi işleminin sonucunu nasıl öğreneceksiniz? Bunun için öncelikle yine Windows’un içinde yer alan “Olay Görüntüleyicisi” uygulamasını çalıştırmamız gerek.
 3. Uygulamayı çalıştırmak için rehberin hemen başında yer alan “Windows Bellek Tanılama” uygulamasını çalıştırdığımız yöntemi kullanabilirsiniz. Diğer yöntem olarak ise başlat tuşuna sağ tıklayarak açılan menüden yine “Olay Görüntüleyicisi” uygulamasına ulaşmanız mümkün.
 4. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra karşınıza bir pencere çıkacak. Bu pencerenin sol tarafındaki menüden “Windows Günlükleri” seçeneğinin yanındaki ok işaretine tıklayın. Hemen orada açılan seçeneklerden “Sistem“e tıklayın.
 5. Karşınıza birçok kayıt gelecek. Buradan size lazım olan “Kaynak” sütununda yer alan “MemoryDiagnostics-Results” yazan satırlar.
 6. Memory-Diagnostics-Results” yazan satır veya satırlara 1 kez tıklayarak pencerenin alt bölümünde yer alan “Genel” ve “Ayrıntılar” isimli bölümlere bakın. Buralarda size RAM testi işleminin sonucu gösteriliyor olacak. Tüm işlemler bu kadar.

Bilgisayarınızın RAM’lerini herhangi bir ek program kullanmadan test edebileceğinizi gösteren bu rehberin burada sonuna geldik. Oldukça basit, herkesin yapabileceği bir işlem. Ben herkesin anlayabilmesi adına detaylı bilgi vermeye çalıştığımdan dolayı işlem 14 adımdan oluştu. Aslında bu, 4-5 adımda gerçekleştirilebilen bir test işlemi. Testi başlatması da sonuçlarını görmesi de çabucak halledilebilen şeyler. Zaman alan kısım test aşaması. Test kısmında işlemler tamamlanana kadar beklemeniz gerekmekte. Rehber niteliğindeki bu yazım burada sona ermekte, buna benzer rehber yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Yeni rehberlerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir