Akıllı Bileklik Nedir? Ne İşe Yarar?

akilli-bileklik-nedir

Teknoloji tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor ve gitgide hayatımıza daha da entegre oluyor. Teknolojinin hayatımıza entegresini daha da hızlandıran ürünler mevcut, bunlar da giyilebilir teknoloji ürünleri. Bu yazımda giyilebilir teknoloji ürünlerinden bir tanesi olan akıllı bilekliklere değineceğim. Bu yazı içerisinde akıllı bileklik nedir? akıllı bileklik ne işe yarar? gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

 • Akıllı Bileklik Nedir? Akıllı Bilekliklerin Ortaya Çıkışı Ve Temel Özellikleri

Akıllı bileklikler ortaya çıkalı çok çok uzun bir zaman olmasa da bir çok marka ve modelle piyasaya hızlı bir şekilde yerleşerek herkes tarafından bilinen bir teknolojik ürün haline geldiler. Akıllı bileklikler hakkında daha fazla detaya girmeden önce bilmeniz ve unutmamanız gereken bir detay var. Biliyorsunuz akıllı saatler de var, akıllı bileklik ve akıllı saat aynı şey değil. Benzer oldukları için karıştırılabiliyorlar. Bu bilgiyi unutmayalım ve detaylara girelim.

Akıllı bileklikler hedef kitlesi ve özellikleri itibariyle daha çok spor yapan kişilerin ihtiyaçlarını giderebilecek yapıdalar. Spor yapan kişiler sürekli hareket ettikleri ve terledikleri için ceplerinde telefon ve kollarında saat taşımak istemez. Bu noktada devreye akıllı bileklikler giriyor.


Akıllı bileklikler saatlere göre daha hafif ve küçük cihazlar. Akıllı bileklik almak istediğinizde birçok marka ve bu markaların ürettikleri birçok model mevcut. Doğal olarak akıllı bilekliklerin özellikleri kısıtlı olsa da modele göre değişiklik göstermekte.

Aşağıda sizler için genelde akıllı bilekliklerde görebileceğiniz özellikleri alt alta yazarak listeledim. Böylece hem akıllı bilekliklerde bulunan özellikleri öğrenebilir hem de akıllı bileklik nedir? sorusunun cevabını işlevleriyle birlikte daha iyi bulabilirsiniz.

 • Saat ve tarih
 • Alarm
 • Adım sayar
 • Nabız ölçer
 • Uyku takibi
 • GPS
 • Titreşimle uyarı
 • Arama ve mesaj bildirimleri

akilli-bileklik-nedir

 • Akıllı Bilekliklerin Özelliklerinin Detayları

Yukarıda yazdığım özellikler birçok akıllı bileklikte bulunan özellikler. Modelden modele göre bu özellikler azalabilir veya artabilir. Özellikleri listeledikten sonra biraz kullanım detayına girelim:

 • Adları ne kadar akıllı bileklik olsa da bu cihazlar saat ve tarihi de gösterebilmekteler. Yani saat kullanmayı seven fakat daha hafif bir şey arayanlar da sırf saat ve tarihe bakmak için bile bir akıllı bileklik alabilirler.
 • Akıllı bilekliklerde alarm özelliği de mevcut, istediğiniz zamana alarmı kurduğunuz zaman titreşimle size uyarı vermekteler. Elbette bunun için bilekliğiniz kolunuzda takılı olmalı. Çünkü titreşim güçleri kolunuzda takılıyken sizi uyaracak seviyede.
 • Bir başka özellik, hatta temel özellik olan adım sayar ile yürüyüş yapanların verileri kaydedilmekte. Kaç adım attığınız, kaç kilometre yürüdüğünüz, kaç dakika hangi tempoda yürüdüğünüz gibi birçok detaylı veriyi takip edebilmekteler.
 • Üzerlerinde barındırdıkları sensör sayesinde nabız ölçebilmekteler.
 • Ne kadar verimli olduğu tartışılır ama uyku takibi de mevcut. Uyku takibi özelliği ile kaç saat uyuduğunuz ve bu uykunuzun ne kadarında derin uykudaydınız gibi veriler üretebilmekteler.
 • Akıllı telefonunuza gelen bildirimleri de gösterebilmekteler. Bazı akıllı bileklikler sadece bildirimin geldiği uygulamanın simgesini gösterirken bazıları bildirimin içeriğini de gösterebilmekteler. Fakat birçok akıllı bileklik küçük ekrana sahip olduğu için bileklik üzerinden mesaj okumak pek işlevsel değil, simgeyi görmek yeterli bana göre.
 • Titreşim özelliği sayesinde alarm, bildirim, arama gibi durumlarda sizi uyarmaktalar.

akilli-bileklik-nedir

 • Sonuç

Akıllı bilekliklerin genel olarak özellikleri bu şekilde. Akıllı bileklik alırken piyasa araştırması yaparak akıllı bileklik marka ve modelleri hakkında bilgi sahibi olmanızı, kullanıcı yorumlarını okumanızı öneririm. Fiyatlarını da takip ederseniz eğer, zaten genelde fiyatları uygun fakat indirimlere denk getirerek daha da uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Ayrıca zaman zaman marketlerin de bu ürünleri getirerek sattığı bilgisini vereyim.

Sonuca gelirsek eğer, akıllı bileklerin işlevleri ile ihtiyacınız uyuşuyorsa siz de bir akıllı bileklik satın alabilirsiniz. Akıllı bileklik almanız halinde normal kol saati kullanmanıza gerek kalmayacak. Telefonunuza bakamayacağınız durumlarda akıllı bileklik üzerinden bildirim geldiğinde bilgi sahibi olabilirsiniz. İşlevleri akıllı saatler gibi olmadığı için az güç tüketiyorlar ve buna bağlı olarak bir şarjda daha uzun süre kendilerini idare edebiliyorlar. Akıllı saatler ise sık sık şarj edilmekteler.


Bluetooth ile akıllı telefonunuz ile bağlantı kurmaktalar. Akıllı telefonunuza kuracağınız uygulamalar ile detaylı verileri takip edebilir, akıllı bilekliğiniz ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz. Akıllı saatlere göre fiyatları daha uygun olduğu için bu ürünlere sahip olmak daha kolay. Şahsen ben akıllı bileklik kullanan birisi olarak akıllı bileklik aldığıma pişman olmadım ve memnun bir şekilde kullanmaktayım.

Bu konunun da burada sonuna geldik, bilmeyenler için temelde akıllı bilekliklerin özellikleri ve kullanımları ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Eğer akıllı bileklik almayı düşünüyorsanız En İyi Akıllı Bileklik Markaları başlıklı yazıma giderek markalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca en çok satılan akıllı bilekliklerden bir tanesini inceledim. Bu inceleme için Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İncelemesi başlıklı yazıma gidebilir, bu ürün hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere…

4 thoughts on “Akıllı Bileklik Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. Merhaba, akıllı bilekliklerde genellikle sadece nabız ölçme özelliği bulunmaktadır. Tansiyon ölçme özelliği olanları da muhakkak vardır ama ben şahsen denk gelmedim, özellikle araştırmanız gerek. Ayrıca akıllı bileklik tansiyon ölçebiliyor olsa bile bir tansiyon aleti kadar doğru ölçüm yapamaz. Bu yüzden eğer tansiyon ölçme özelliği olan bir akıllı bileklik alacaksanız iyi araştırmanızı öneririm.

 1. Bu bileklikler telefonu unutunca uyarı veriyor mu? En etkili titreşime sahip olan hangisidir?

  1. Merhaba, tam tersi bir özelliği var. Yani bilekliği bulamadığınız zaman telefondan titreşim gönderip bulabilirsiniz. En etkili titreşime sahip olanı hangisidir bilmiyorum, birçok farklı modelde bileklik mevcut. Bunun için incelemelere göz atmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir