Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İncelemesi

xiaomi mi band 2 akıllı bileklik

Herkese merhaba. En çok satan akıllı bilekliklerin başında gelen Xiaomi Mi Band 2 akıllı bilekliğin incelemesiyle karşınızdayım. İncelemeye başlamadan önce eğer akıllı bileklikler ile ilgili herhangi bir bilginiz yoksa Akıllı Bileklik Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı konuma giderek akıllı bileklikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İncelemeye yaptığımız kısa girişten sonra konumuz olan Xiaomi Mi Band 2 akıllı bileklik incelemesine geçelim:

İnceleme ürünümüz, birçok alanda ürettiği ürünlerle karşımıza çıkan Çinli Xiaomi markasının bir akıllı bilekliği. Modeli adı Mi Band 2 olarak geçmekte. İlk versiyonu ise Mi Band 1S adıyla satışa çıkmıştı. Mi Band 2, Mi Band 1S’e göre oldukça gelişme kaydederek piyasaya çıktı ve uygun fiyatıyla da herkesin ilgi odağı olarak çok yüksek satış rakamları elde etti.

Xiaomi markası gitgide her teknoloji kategorisinde hızla gelişerek adını dünyaya hızlıca duyuran bir firma. Mi Band 2 ile de akıllı bileklik piyasasında adını sıkça duyurdu ve Mi Band 2 dolayısıyla birçok kişi Xiaomi markasını tercih etmiş oldu. İncelemeyi hazırladığım an itibariyle Mi Band 3 modelinin de satışta olduğunu, Hey+ isimli yeni bir modelin de Xiaomi tarafından duyurulduğunu ufak bir not olarak düşmek istiyorum. Şimdi ürünün detaylarına inelim:

xiaomi-mi-band-2-inceleme

 • Ekranı ve Dış Yapısı

Xiaomi Mi Band 2, 0.42 inç boyutunda ve dikdörtgen bir OLED ekrana sahip. Gövde malzemesi olarak alüminyum-polikarbonat kullanılmış. Xiaomi, üründe güneş ışığı altında bile yansıma yapmayan ekran teknolojisi kullanıldığını belirtmiş. Ayrıca parmak izi ile çizilmelere karşı ve IP67 sertifikası sayesinde suya da dayanıklı. Xiaomi, Mi Band 2 ile duş bile alınabileceğini belirtiyor.

Ürünün ekranı dokunmatik değil, ekran üzerindeki yuvarlak tuş dokunmatik. Bu tuşa her bastığınızda Band 2’nin işlevleri arasında geçiş yapıyorsunuz. Detaylı ayarları ise Xiaomi’nin Mi Fit isimli uygulamasından yapıyorsunuz. Bu uygulamayı hem iOS hem de Android‘te kullanmanız mümkün. Yapı olarak genel anlamda çok küçük bir cihaz, kayışından tamamen ayrı bir ürün. Ekran parlak yapıdayken diğer kısımları için mat bir malzeme tercih edilmiş.


 • Kayışı

Xiaomi Mi Band 2, kayışından tamamen ayrılabiliyor. Bunun 2 sebebi bulunmakta. Birincisi ürünün şarj için kontak noktaları kayışın iç kısmında kaldığı için şarj edeceğiniz zaman kayıştan çıkarmanız gerekiyor. İkincisi ise Mi Band 2 için üretilmiş bir çok farklı renkte kayış mevcut. İsterseniz bunlardan birini satın alarak çok rahat bir şekilde Mi Band 2’nizin görünümünü değiştirebilirsiniz.

Kutudan standart olarak siyah renk kayış çıkmakta. Kayışta ufak bir detay da mevcut, ekranda bulunan dokunmatik tuşun aynısı kayışın üzerinde de var. Ama elbette kayıştaki tuş, tuş işlevi görmüyor, kayışın bağlandığı kilitleme noktası olarak kullanılıyor.

xiaomi-mi-band-2-inceleme

 • Nabız Ölçer, Uyku Takibi, Adım Sayar ve Alarm Özellikleri

Mi Band 2’nin altında bulunan sensör sayesinde nabzınızı ölçebiliyorsunuz. Ölçüm işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve telefonunuzdaki Mi Fit uygulamasına veri olarak yedekleniyor. Örneğin spora başlamadan önce ve bitirdikten sonra nabzınızı ölçerek aradaki farkı görebilirsiniz.

Uyku takibi özelliği ile bilekliğiniz kolunuzda takılı şekilde uyurken uyku durumunuz takibe alınıyor ve böylece uyku derinlik durumuna göre uyku kalitenizi ve uyku sürecinizi görüntüleyebilirsiniz.


Adım sayar özelliği ile sizin hareket ettiğiniz algılayarak adımlarınızı saymaya başlıyor ve kaç metre yol yürüdüğünüzü de hesaplıyor. Bunları yaparken akıllı telefonunuza da ihtiyacınız yok. Verileri kendi hafızasında tutabiliyor. Siz tekrar telefonunuza bağladığınızda verileri Mi Fit’e yedekliyor. Ayrıca yaptığınız adım sayısına göre ortalama bir kalori yakma rakamı da size veriyor.

Mi Fit uygulaması üzerinden alarm kurularak, Mi Band 2’nin titreşim özelliğiyle sizi uyandırması mümkün. Titreşim seviyesi gayet yeterli, ne rahatsız edecek kadar fazla ne de fark etmeyeceğiniz kadar az. Bu yüzden alarmı ayarladıktan sonra bilekliği çıkartıp masaya koyarsanız, bir telefon kadar titreşim gücü olmadığı için bir anlamı olmayacak.

xiaomi-mi-band-2-inceleme

 • Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik Modelinin Diğer Özellikleri

Mi Band 2, akıllı telefonunuz ile iletişimi bluetooth üzerinden sağlamakta. Mi Fit uygulaması üzerinden eşleştirme yaparak akıllı bileklikteki verileri uygulamaya yedekleyebilir, uygulama üzerinden detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz. Bu ayarlamalardan birine örnek vermek gerekirse eğer, diyelim adım sayar özelliğini kullanmayacaksınız, bu özelliği deaktif ederek bileklik üzerinde hiç gözükmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Saat ve tarih gösterme özelliği elbette mevcut. Mi Fit uygulaması üzerinden sadece saati göster veya saati ile birlikte tarihi de göster şeklinde bir ayarı mevcut. Saat ile birlikte tarihi de aktif ederseniz saatin altında küçük bir şekilde ayın kaçıncı gününde olunduğu ve o günün adı kısaltılmış bir şekilde yazmakta. Ayrıca şarj durumunu da direkt ürünün ekranından % şeklinde görebiliyorsunuz ve bunu Mi Fit uygulamasına girerek görmeniz de mümkün.

Mi Fit uygulaması üzerinden gerekli ayarlamaları yaparak telefonunuza arama, mesaj geldiğinde veya bir uygulamadan bildirim geldiğinde size bunu bildiriyor. Telefonunuza bildirim geldiğinde Mi Band 2 titreşim özelliği sayesinde hem titriyor hem de ekranı üzerinde bildirime göre bir simge çıkıyor.


Üründe bulunan sensör sayesinde Mi Fit uygulaması üzerinden yapacağınız ayarla bilekliğe bakmak için kolunuzu kaldırdığınızda ekranı otomatik uyanarak size saat ve tarihi gösterebiliyor. Ayrıca benzer bir başka ayarı da aktif ederek, yapacağınız bilek hareketiyle birlikte bilekliğin tuşuna basarak yaptığınız işlev geçişini bilekliğe hiç dokunmadan da yapabiliyorsunuz.

Eğer az hareket eden veya masa başı işte çalışan biriyseniz bu söyleyeceğim özellik hoşunuza gidecek. Uzun süre hareket etmediğinizi algılayan bileklik, belli aralıklarla size titreşimle ve ekranınla uyarı vererek sağlığınız için hareket etmenizi istiyor. Küçük ama gerçekten güzel bir özellik.

Xiaomi Mi Band 2, bluetooth 4.0 ile akıllı telefonunuzla bağlantı kurmakta. 4.0 olması ile daha az güç tüketiyor ve bağlantılar daha kararlı bir şekilde sağlanıyor.

 • Pil Kapasitesi, Şarj Etme ve Ağırlık

Üründe 70 mAh lityum polimer bir pil kullanılmış. Xiaomi bu ürünün tam şarj ile 15-50 saat arası kullanım ve 20 güne varan bekleme süresi verebildiğini belirtmiş. Bu elbette ortalama bir değer. Kullanımınıza bağlı olarak süre artabilir de azalabilir de. Ürün kutudan 0 şarj ile çıkmakta, ilk kullanım için şarj etmeniz gerekmekte.

Akıllı bilekliğin nasıl şarj edildiğinden de kısaca bahsedeyim. Ürünü kayışından ayırarak kutusundan çıkan kablodaki yuvaya yerleştiriyorsunuz. Sonrasında diğer tarafı USB olduğu için PC veya powerbank’e takarak kolayca doğrudan şarj edebilirsiniz. Ayrıca USB girişi olan bir adaptör ile doğrudan prize takarak şarj etmeniz de mümkün.

Mi Band 2’nin ağırlığı sadece 7 gram. Varla yok arası diyebilirim. Kolunuza taktığınızda hiç hissetmiyor, adeta unutuyorsunuz.

xiaomi-mi-band-2-inceleme

 • Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik Kutu İçeriği

Ürünün beyaz renkte ve üst kısmında bir görselinin yer aldığı kare ve ince bir yapıda kutusu var. Arka tarafında ürünle alakalı gerekli bilgilendirmelere yer verilmiş. Kutuyu açınca ayrı bir kısımda ürünün kendisi sizi karşılarken bu kısımı kaldırarak kutunun alt kısmına erişiyorsunuz. Burada ise ürünün siyah renk kayışı, şarj kablosu, kullanım kılavuzu ve garanti belgesi çıkıyor.

xiaomi-mi-band-2-inceleme

 • Fiyat

Fiyat için ortalama 100 TL diyebilirim. Ürünü bir çok online alışveriş sitesinde bulabilirsiniz. Satıldığı yere ve indirimde olmasında göre fiyatları değişmekte. Genelde minimum gördüğüm fiyat 85 TL idi, maksimum da ise 140-150 TL gibi fiyatlar var. Eğer bu ürünü satın alacaksanız 100 TL sınırını aşmamanızı öneririm. Çünkü genelde bu fiyat civarına satılmakta. Fiyatını sıkı takip ederseniz 100 TL altına çok rahat bir şekilde satın alabilirsiniz.

 • Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İncelemesi Sonuç Bölümü

Xiaomi akıllı bileklik konusunda en bilinen markalardan biri. Eğer bir akıllı bileklik arıyorsanız bir çok yerde Xiaomi Mi Band 2 akıllı bilekliğe denk geleceksiniz. Hemen hemen her yerde bulmanız mümkün ve akıllı bileklik kategorisi içerisinde çoğu zaman en çok satanlar listesinde başı çekiyor diyebilirim. Tam bir fiyat/performans ürünü. Kullanıcı yorumlarına bakıldığı zaman da kullanan kişiler genel anlamda memnunlar ve almayı düşünenlere tavsiye ediyorlar. Ben de bunlardan bir tanesi olarak almayı düşünenlere tavsiye ediyorum. Mi Band 2‘yi uzun süre kullanımım sonrası durumuyla ilgili deneyimlerimi paylaştığım Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı yazımdan kullanımıyla ilgili detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz. Sonraki incelemede görüşmek üzere…

2 thoughts on “Xiaomi Mi Band 2 Akıllı Bileklik İncelemesi

 1. Bisey sormak istiyorum bi ara buzlukta düşürmüştüm 1 haftadan uzun süre orda kaldı buldum çalışıyor ama daha takmadım bi sorun olmaz dimi kullanabilirim rahatlıkla

  1. Merhaba, IP67 sertifikası ile suya dayanıklı olmasından dolayı bir arıza meydana gelmemiş diye düşünüyorum. Fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntı yoksa kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir