Spotify Premium Üyelik Fiyatları Zamlandı

Popüler online müzik servisi Spotify, ücretli üyelik paketlerinin fiyatlarına zam yaptı. Bu zamla birlikte bireysel, öğrenci, aile ve yıllık üyelik paketlerinin fiyatlarında artış yaşanacak. Spotify Premium ile ilgili yeni ve eski fiyatlarına dair tüm detaylara birlikte bakalım.

Apple Music, Deezer, Tidal gibi online müzik servislerine rağmen Spotify, kendi pazarı içerisinde liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Spotify, ücretli üyelik sistemi olan “Premium”un mevcut fiyatlarına zam yaptı. Zam haberi, mevcut Spotify Premium abonelerine e-posta adresleri üzerinden duyuruldu. İnternet sitesi üzerinde ise yeni fiyat bilgisi henüz paylaşılmadı. Zam kararı ile birlikte öğrenci üyelik paketinin fiyatı 2 TL, bireysel üyelik paketinin fiyatı 4 TL, aile üyelik paketinin fiyatı da 4 TL kadar yükselecek. Yeni zamlı fiyatlar, Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Şimdi gelin Spotify’ın paket fiyatlarına eski-yeni şekilde karşılaştırarak bir liste halinde bakalım.

  • Öğrenci Üyelik Paketi: 8,99 TL/Aylık (Eski Fiyatı: 6,99 TL)
  • Bireysel Üyelik Paketi: 17,99 TL/Aylık (Eski Fiyatı: 13,99 TL)
  • Aile Üyelik Paketi: 26,99 TL/Aylık (Eski Fiyatı: 20,99 TL)
  • Yıllık Üyelik Paketi: 215,85 TL (Eski Fiyatı: 167,85 TL)

Yukarıdaki listede gördüğünüz üzere Spotify’ın 3 adet aylık üyelik paket çeşidi mevcut. Bunlara ek olarak bir de yıllık üyelik paketi var. Aylık üyelik paketlerindeki fiyat artışı çok fazla değil fakat yıllık üyelik paketinde bu durum elbette tam tersi. Normalde yıllık üyelik paketinin ücreti 167,85 TL iken uygulanacak zamla birlikte bu fiyat 215,85 TL olacak. Bu da 48 TL’lik bir artış demek. Zamlı fiyatlar kesinleşmiş olduğu için eğer elinizi çabuk tutarsanız ve Ocak ayına kadar bir yıllık Spotify Premium üyelik paketi satın alırsanız 48 TL’lik avantaj elde edebilirsiniz.


  • Spotify Premium Üyelik Paket Fiyatlarındaki Zammın Muhtemel Nedeni

Spotify, uzun zamandır fiyatlarını değiştirmiyordu ve birden bire zamlanarak güncellenen fiyatlar merak konusu oldu. Tahminlere göre Spotify’ın Premium üyelik fiyatlarına zam yapmasının en büyük nedeni, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren “Dijital Hizmet Vergisi”. Bu yeni vergi dilimi ile dijitalde hizmet veren şirketlerden ek vergi alınmaya başlandı. Bu da şirketlerin kasasından daha fazla para çıkması demek. “Dijital Hizmet Vergisi” şirketlere yönelik yürürlüğe giren bir vergi fakat çoğu vergi gibi bu verginin de bir şekilde tüketicilere yansıtılması bekleniyordu. Spotify’ın işte bu nedenden dolayı fiyatlarında zam kararı aldığı düşünülüyor. Spotify sadece bir örnek, dijitalde ücretlerle aylık veya yıllık üyelik şeklinde hizmet veren birçok firma bulunmakta ve bu firmaların da ilerleyen günlerde fiyatlarına zam yapacak olması muhtemel bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir