USB Bellek Kapasitesinin Küçülme Sorunu ve Çözümü

usb bellek

Herkese merhaba. Veri depolama ürünleri ile ilgili bir sorunu çözmenize yardımcı olacak rehber bir yazıyla karşınızdayım. Öncelikle sorunun hangi ürünlerde meydana geldiğinden bahsedeyim. Bu sorun ile USB bellek yani diğer adıyla flash bellekler veya hafıza kartlarında karşılaşmanız mümkün. Şimdi soruna geçelim.

Biliyorsunuz ki bu ürünlerin belirli bir depolama kapasitesi bulunur. Ürünün kapasitesine göre içerisinde veri depolaması yapabilirsiniz. Depolama ürününün biçimlendirilmesi sonrası veya durup dururken depolama kapasitesinin azalması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eğer 16 GB kapasiteli bir USB belleğinizin olduğunu varsayalım. USB bellek lazım oldu ve bilgisayarınıza taktınız ve kapasitesinin 8 GB’lık bir USB bellek kadar olduğunu gördünüz. İşte bu yazıda çözümünü sizlere sunacağım sorun tam da bu.


 • USB Belleklerde ve Hafıza Kartlarında Kapasitenin Küçülmesi Sorunu

Birçok USB bellek ve hafıza kartı kullandım ve ilk defa bu sorun ile karşı karşıya kaldım. Sorunu yaşadığım ürün 64 GB kapasiteli bir USB bellek. Üstelik sık kullandığım bir bellek de değil. Bilgisayara taktığımda toplam depolama alanı olarak 60 GB civarı bir alan görmem gerekirken 30 GB civarı bir alan ile karşılaştım. USB bellekte herhangi bir şey bulunmamaktaydı. Yani bu alan içindeki verilerden arta kalan boş alan değil, toplam depolama alanı.

Bu durumla karşılaşınca anladım ki 64 GB kapasiteli USB belleğimin kapasitesi 32 GB’a düşmüş. İlk olarak bu sorunun yazılımsal olduğundan yola çıkarak internette araştırmalara başladım ve ilk bulduğum kaynaktaki yöntemi deneyerek tek seferde başarıya ulaştım. Yani size bu yazı içerisinde bir sorunu ve çözüm yöntemini sunuyorum fakat bu sorunla gerçekten ben de karşılaştım ve bu sorunu yazı içerisinde yer alan yöntemi kullanarak çözdüm.

 • USB Bellek ve Hafıza Kartlarında Kapasitenin Küçülmesi Sorununun Çözümü

Gelelim sorunun çözümüne. Temelde yapacağımız işlem bu sorunun yaşandığı USB bellek veya hafıza kartını yeniden biçimlendirmek olacak. Fakat bunu “Bilgisayarım” üzerinden veya bir program indirmek suretiyle yapmayacağız. Herhangi bir program indirmeden tamamen bilgisayar üzerinden programsız bir şekilde sorunu çözeceğiz.

Sorunu çözerken bilgisayarlarımızda bulunan “Komut İstemi“ni kullanacağız. Şimdi gelin adım adım sorunun nasıl çözüldüğüne geçelim:

 • Öncelikle işlemlere başlamak için “Komut İstemi“ni açmamız gerekiyor. Bunun için “Başlat Menüsü“nün arama bölümüne “Komut İstemi” veya “CMD” yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz. Uygulamayı açtığınızda karşınıza siyah arka plan üzerine beyaz yazıların yer altığı bir pencere açılacak.
 • Bu pencereye ilk olarak küçük harflerle ve birleşik şekilde “diskpart” yazıp “Enter” tuşuna basın. Ardından aynı yapıda ikinci bir pencerenin açıldığını göreceksiniz. (Sizde aynı pencere üzerinden de işlem devam edebilir, böyle olması halinde aynı işlemlere mevcut pencereden devam edin.) Açılan bu yeni pencereye küçük harflerle ve ayrı şekilde “list disk” yazıp yine “Enter” tuşuna basın. Bu işlemle birlikte bilgisayarınızda bulunan gerek dahili gerekse harici depolama birimlerini listelemiş olacaksınız.
 • Listelenen depolama birimleri içerisinden sorun yaşadığınız USB belleği veya hafıza kartını bulmaya çalışın. Bulabilmek için “Status” bölümü “Online” olan satırlara bakın. “Size” bölümü ise depolama biriminin kapasitesini ifade eder. Bunlara dikkat ederek sorunlu depolama biriminizi tespit edin. Sonrasında bu sorunlu depolama biriminin en başta yer alan “Disk ###” bölümünde hangi numarayla numaralandırdığını bulun. Örneğin “Disk 1” gibi. Sizinki farklı bir numara da olabilir fakat ben bu yazıda “1” olduğunu varsayarak devam edeceğim.
 • Şimdi ise yine küçük harflerle ve ayrı bir şekilde “select disk 1” yazın ve “Enter” deyin. Bu işlem ile sorunlu depolama birimini seçtiniz.
 • Sonrasında “select partition 1” yazıp tekrar “Enter” deyin. Bu işlem ile de sorunlu depolama biriminizin depolama bölümünü seçmiş oldunuz.


 • Şimdi “clean” yazıp “Enter” deyin ve bu işlemle birlikte sorunlu depolama biriminiz tamamen temizlenmiş olacak.
 • Sıradaki aşamada “create partition primary” yazıp “Enter” ile onaylayın. Bu işlem ile önceki aşamada yapılan temizleme sonrası tekrar bir depolama alanı oluşturmuş olduk.
 • Şimdi tekrar “select partition 1” yazın “Enter” tuşuna basın. Ardından “active” yazıp tekrar “Enter” deyin. Bu işlemler ile önce yeni oluşturduğumuz depolama bölümünü seçtik sonra da bunu aktif hale getirdik.
 • Bu aşamada işlem yaptığımız depolama birimini biçimlendireceğiz. Bunun için “format fs=ntfs quick” yazıp “Enter” ile işlemi onaylayın. Sonrasında orada “0 percent completed” şeklinde bir yazıyla karşılaşacaksınız. “0” bölümü “100” olana kadar bekleyin. Sonrasında “DiskPart successfully formatted the volume” şeklinde bir yazı çıkacak. Bu yazı size formatlama işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını bildirmekte.
 • Sonrasında “assign” yazıp “Enter” deyin ve biraz bekleyin. Bu sefer de karşınıza “DiskPart successfully assigned the drive letter or mount point” şeklinde bir yazı çıkacak. Bu yazı da işlemlerin başarıyla tamamlandığını ifade etmekte. Son olarak “exit” yazıp “Enter” ile pencereyi kapatın.

Yukarıdaki işlemleri birebir sırasıyla gerçekleştirdikten sonra “Bilgisayarım“a girerek sorunlu depolama biriminizin toplam kapasitesini kontrol ettiğinizde sorunun çözüldüğünü, kapasitenin tekrar eski haline geldiğini göreceksiniz. Biraz uzun ve karmaşık gelebilir fakat yönergeleri adım adım yerine getirdiğinizde oldukça hızlı ve basit bir şekilde sorununuzu halletmiş olacaksınız.

Evet, bu rehberin de burada sonuna geldik. Bu rehberde sizlere tamamen programsız bir şekilde USB bellek veya hafıza kartınızın azalan kapasitesini nasıl tekrar yükseltebileceğinizi gösterdim. Yazıyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca bunun gibi diğer rehberler için buraya tıklayabilirsiniz. Başka rehberlerde görüşmek üzere…

4 thoughts on “USB Bellek Kapasitesinin Küçülme Sorunu ve Çözümü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir