Speedtest Servisinin Mobil Uygulamasına VPN Özelliği Geldi

İnternet hızlarının test edilmesinde en çok kullanılan servislerden biri olan Speedtest, Android ve iOS platformlarında bulunan mobil uygulamasına VPN özelliği ekledi.

İnternet hızını ölçmeye yarayan Speedtest servisini ABD merkezli Ookla firması geliştiriyor. Ookla, Speedtest’in mobil uygulamasına VPN özelliğinin eklendiği bilgisini paylaştı.


Henüz yeni eklenen bu özellik şimdilik Beta aşamasında. Speedtest’in mobil uygulamasına girilerek VPN aktif edildiğinde internet hızında bir miktar yavaşlama olabileceği fakat erişimin engellendiği web sitelerine sorunsuz bir şekilde erişim sağlanabileceği bilgisi paylaşıldı. Speedtest’in VPN özelliği şu an için ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor fakat ilerleyen tarihlerde ücretli abonelik sistemin getirilmesi de planlar arasında yer alıyor.

Ookla, Speedtest’in popüler bir servis olmasından dolayı VPN konusunda kullanıcılar tarafından güven anlamında bir sorun yaşamayacaktır fakat yine de dikkatli olmakta fayda var. Zira piyasada bir çok doğrudan veya dolaylı yoldan VPN hizmeti sunan uygulama var ve bunların kullanıcı verisini toplama konusunda ne kadar güvenilir olduğu tartışılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir