Qualcomm, FastConnect’i Duyurdu

Qualcomm, FastConnect adını verdiği yeni kablosuz bağlantı sistemini duyurdu. Bu sistem yeni duyurulmasına rağmen belki de şu an kullanıyor olabilirsiniz. Çünkü Qualcomm bu sistemi bazı Snapdragon işlemcilerinde kullanmaya başlamış bile.

Kablosuz bağlantı teknolojisi tartışmasız günümüzün olmazsa olmaz teknolojilerinden bir tanesi. Günlük işlerimizde kullandığımız akıllı telefonlarımızda Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz bağlantı teknolojileri uzun bir süredir standart bir özellik haline gelmiş durumda. Qualcomm’un duyurmuş olduğu FastConnect te yeni bir kablosuz bağlantı teknolojisi. Bu teknoloji bazı Snapdragon işlemcilere  entegre edilmiş vaziyette.

ABD’li teknoloji devi Qualcomm, FastConnect’in Snapdragon 855, 855 Plus ve 8CX PC yonga setlerinde kullanıma uygun olduğu bilgisini paylaştı. Bu yonga setleri 8×8 MU-MIMO ve WPA3 gibi Wi-Fi 6 teknolojileri getiren FastConnect 6200 platformunu kullanmakta. Bununla birlikte Qualcomm firması, FastConnect 6200 platformunu kullanan cihazları da açıkladı. Bunlar: Xiaomi Mi 9, LG G8, OnePlus 7 Pro ve Nokia 9 Pureview.

Bu cihazların neden şu an Wi-Fi 6’yı desteklemediğine dair yöneltilen soruya Qualcomm, cihazların Wi-Fi 6’yı ilerleyen zamanlarda destekleyeceği şeklinde cevap verdi. Ayrıca Samsung Galaxy S10 serisinin Wi-Fi 6’yı desteklediğine dair ufak bir not ta düşmek gerek. Qualcomm, söz konusu bu cihazların Wi-Fi 6’yı desteklememesine rağmen rekabet içinde oldukları diğer cihazlarla aynı Wi-Fi performansını gösterdiğini de belirtti.


Son olarak, FastConnect 6800 platformu da ABD’li firma tarafından duyuruldu. Snapdragon yonga setlerine sahip olan akıllı telefonlar için en iyi kablosuz alt sistemi olan OFDMA ve 1024QAM gibi Wi-Fi 6 teknolojileri de bu platform ile geliyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir