Microsoft, Uygulamalarının Simgelerini Yenileyecek

Microsoft’un kendisine ait Groove Müzik, Solitaire Koleksiyonu, Dosya Gezgini gibi birçok uygulaması bulunmakta. Microsoft bu uygulamalarının logolarının tasarımında yıllarca değişiklik yapmadı ve artık değişim vakti geldi. Yeni tasarımla birlikte eski klasik uygulama logolarına veda edilecek.

  • Microsoft, Uygulama Simgelerini Yenilemekte Kararlı

Microsoft bir süredir uygulama ve hizmetlerinin tasarım dilini birleştirmek ile meşgul. Bu çalışmalar dahilinde uygulama logolarının güncellenmesi sadece Office uygulamaları için gerçekleşiyordu. Logo tasarım güncellemesinin kapsamını genişletmen isteyen Microsoft, Windows 10 uygulamalarının logolarına da el atıyor. Daha önce Posta, Takvim, Kamera, Ekran Alıntısı, Alıntı ve Taslak uygulamalarının yeniden tasarlanan simgeleri ortaya çıkmıştı. Şimdi ise bu uygulamalara ek olarak farklı uygulamaların da yeni simge tasarımları ortaya çıktı.

Windows 10 ve Windows 10 Mobile üzerine haberler paylaşan İtalyan “Aggiornamenti Lumia” sitesi, daha önce ortaya çıkan yeni uygulama simgelerini Twitter hesabından paylaşmıştı. Aggiornamenti Lumia, yeni uygulama logolarını da keşfederek yine Twitter hesabından paylaştı. Microsoft bazı uygulamalarının logosunda köklü bir değişikliğe gitmeyi planlıyor. Bu uygulamalar arasında Filmler ve TV, Groove Müzik, Hava Durumu ve Microsoft Solitaire Koleksiyonu uygulamaları da bulunmakta. Dosya Gezgini uygulamasının simgesi, Windows 10’un gelişim aşamasında birkaç kez değişikliğe uğramıştı. Dosya Gezgini de simgesi yenilenecek bir uygulama olarak planlar içerisinde yer almakta.


Yeni uygulama simgeleri, Microsoft’un mevcut uygulamaların çoğunun simgesinde görmeye devam ettiğimiz mavinin tonlarını da içermekte. Bunun yanında bazı uygulamaların simgeleri, renk grandyanları da dahil daha renkli ve canlı olacak gibi gözüküyor. Genel anlamda şu anki oldukça klasik duran uygulama logoları ile yeni logoları karşılaştırmak gerekirse eğer, yeni logoların daha modern ve hoş durduğu söylenebilir.

Belli aralıklarla yeni uygulama simgelerine dair haberler gelmeye devam etse de, bu logoların ne zaman Microsoft tarafından sunulacağına dair bir tarih bilgisi bulunmamakta. İddialara göre bu yeni tasarımlar, daha önce sızdırılan 18947 numaralı sürümde tespit edildi. Bu sürümdeki yenilikler sadece yeniden tasarlanmış uygulama simgelerinden ibaret değil. Yeniden tasarlanmış yepyeni bir Başlat Menüsü de bu sürümle birlikte gelecek. Yeni simgeler ve özelliklerle birlikte gelecek olan yeni Başlat “Menüsü”nün bu yıl bitmeden kullanıma sunulması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir