İntel Elkhart Lake İşlemcilerle İlgili Önemli Detaylar

İşlemcileriyle ünlü donanım üreticisi İntel yeni giriş seviyesi yongası olan Elkhart Lake ile ilgili bazı detaylar gün yüzüne çıktı. Elkhart Lake giriş seviyesi bir yonga seti olmasına rağmen içinde bulunan konfigürasyonlar ile dikkat çekiyor.

  • İntel Giriş Seviyesi İşlemcilerine Yeni Üye Ekliyor: Elkhart Lake

Almanya’da yayın yapan ComputerBase’e göre, popüler bir hata takip (bug tracking) sitesi olan BugZilla üzerinde, İntel’in ileride çıkartacağı yeni giriş seviyesi yonga seti Elkhart Lake’in grafik özellikleri listelendi. Elkhart Lake (kısaca EHL), İntel’in yeni giriş seviyesi işlemcilerine vermiş olduğu bir kod adı. İntel’in bu yonga setinde Tremont mikro mimarisini kullanması bekleniyor. Ayrıca İntel’in Elkhart Lake’te 14 nm değil, 10 nm işlemci ağını kullanacağı tahmin edilmekte.

Giriş seviyesi işlemciler normalde pek ilgi odağı olmazlar fakat Elkhart Lake’te bu durum tam tersi olabilir. Elkhart Lake yongalar, İntel’in daha önce İce Lake’te kullandığı oldukça güçlü bir grafik çözümü olan Gen11’i de içerisinde bulundurmakta. İntel’in Gen11 ile ilgili olan iddiası, “teraflop”luk bir performansı topladığı yönünde. Elkhart Lake’e dair tüm bu iddialar eğer doğruysa, İntel’in yeni giriş seviyesi işlemcileri oyun performansı konusunda beklenenin üstünde bir performans ortaya koyabilir.


BugZilla’ya göre Elkhart Lake’ın 3 temel grafik konfigürasyonu bulunuyor. Burada yer alan üç kurulum ise 4×8, 4×4 ve 2×4 şeklinde. Bu da toplamda 32, 16 ve 8 işletim birimi (EU) sonucunu vermekte. Gemini Lake (kısaca GLK) ile karşılaştırmak gerekirse eğer, GLK Gen9 birimini içerisinde barındırmakta ve bu da maksimum olarak 18 işletim birimine denk gelmekte.

Elkhart Lake ile ilgili tüm bilgilerin yanı sıra İntel’in Gemini Lake Refresh’e (kısaca GLK-R) hazırlandığına dair söylentiler bulunmakta. Bununla birlikte Gemini Lake Refresh’te önemli bir geliştirme olması beklenmiyor. GLK-R’nin çıkış tarihiyle ilgili iddialara göre 2020 yılının başlarında çıkması bekleniyor. Bu bilgiden yola çıkarak Elkhart Lake’in 2020 yılının 2. ya da 3. çeyreğinde veya daha ileri bir tarihte çıkması beklenebilir.

İntel’in Elkhart Lake işlemcileri ile ilgili ortaya çıkan bilgileri sizlerle paylaştığım yazım burada sona ermekte. Yeni yazılar için takipte kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir