FIFA 20 Hakkında Tüm Detaylar

Her sene yeni özellikler ile yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkan FIFA, bu sene de FIFA 20 ile karşımıza çıkarak yine futbolseverleri etkileyecek. FIFA 20, PC’nin yanı sıra PS4, XBOX One ve Nintendo Switch platformlarında da çıkış yapacak.

FIFA serisi son yıllarda gelişim anlamında oldukça ivme kazandı ve her sene kendi üzerinde koyarak gelişmeye devam ediyor. Seriye her sene yeni bir oyun eklendiği için oyunlar arasında dağlar kadar fark olmasa da ufak dokunuşlar bile FIFA severlerin yeni sürümü satın almasına yetiyor. Bu sene çıkacak olan FIFA 20’de ise her zamanki değişikliklerin aksine biraz daha fazla yenilik olması bekleniyor. Bu yeniliklerin hepsi yazı içerisinde değinilecek fakat yeniliklerden önce oyunla ilgili merak edilen çıkış tarihi, sistem gereksinimleri gibi bilgilere bir bakalım.

  • FIFA 20 Ne Zaman Çıkacak? FIFA 20’nin Çıkış Tarihi

Her sene oyunun yeni bir sürümü piyasaya sürüldüğü için yeni sürümlerin çıkış tarihi genellikle hep aynı zamana denk getirilmekte. Yani Eylül ayının son Cuma günü. Bu bağlamda EA Sports, bu adetini bu sene de bozmuyor ve FIFA 20, Eylül ayının son Cuma günü olan 27 Eylül’de piyasaya çıkacak. Yazının başında da bahsedildiği üzere FIFA 20 PC, PS4, XBOX One ve Nintendo Switch platformlarında oynanabilir olacak.

Çıkış tarihi konusunda EA Access aboneleri için ise elbette istisnai bir durum söz konusu. Eğer EA Access abonesiyseniz FIFA 20’yi çıkışdan bir hafta öncesine denk gelen 19 Eylül’de indirip oynayabileceksiniz.

Bu bölümde son olarak fiyattan bahsedelim. FIFA 20 60 Dolar fiyat etiketiyle raflardaki yerini alacak ve bu fiyat Türk Lirası bazında şu anda 350 TL’ye tekabül etmekte. Eğer FIFA 20’yi ön sipariş ile almak isterseniz yine aynı fiyat geçerli.

  • FIFA 20’nin Demo Sürümü Ne zaman Çıkacak?

FIFA 20’nin çıkış tarihi belli olmasında rağmen demo sürümünün ne zaman çıkacağına dair herhangi bir tarih bilgisi bulunmamakta. FIFA serisine her sene belli bir düzen çerçevesinde ve aynı tarihlerde yeni bir oyun çıktığını biliyoruz. Demo sürüm ile ilgili de bu bilgiden yola çıkılabilir. Bu bağlamda, FIFA 18 ve FIFA 19’un demo versiyonları oyunlar piyasaya çıkmadan yaklaşık 2 hafta önce kullanıma sunulmuşlardı. Bununla birlikte yine FIFA 20’nin demo sürümünün de oyunun piyasaya çıkmadan 2 hafta önce çıkacağını söylemek yanlış olmaz. Bir başka bakış açısıyla da demo sürüm, FIFA 20 EA Access abonelerine sunulmadan 1 hafta önce çıkmış olacak gibi gözüküyor.

  • FIFA 20 Sistem Gereksinimleri

A) Minimum Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64 Bit

İşlemci: AMD Phenom II X4 965 veya Intel i3-2100

Bellek (RAM): 8 GB

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7850 veya Nvidia GTX 660

DirectX: 11.0

Depolama (HDD/SSD): 50 GBB) Önerilen Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64 Bit

İşlemci: AMD FX 8150 veya Intel i5-3550

Bellek (RAM): 8 GB

Ekran Kartı: AMD Radeon R9 270X veya Nvidia GTX 670

DirectX: 11.0

Depolama (HDD/SSD): 50 GB

  • FIFA 20 İle Gelecek Olan Yenilikler

a) FIFA 20’de EA’nin “Futbol Zekası” olarak adlandırdığı yeni bir mekanik bulunmakta. Yeni mekanikle birlikte FIFA 20’de top fiziği daha gerçekçi olacak. Bununla birlikte toplu alanda topla daha fazla vakit geçirerek kendinize daha fazla alan yaratmanız mümkün olacak. Topsuz alanda ise birebir pozisyon sayısı daha da artacak, karşınızda topa sahip bir rakip futbolcu olduğu zaman yapay zeka savunmayla ilgili olarak daha fazla yardımda bulunacak.

b) Yapay zekanın savunma yaparken topa ne kadar etki etmesi gerektiğine dair bir ayarlama yapabileceksiniz. Bununla birlikte yapay zeka, sizin yaptığınız ayarlar doğrultusunda alan savunmasında daha etkili olacak.

c) Topa sahip olan oyuncunun hızında ufak bir miktar düşüş olacak. Bununla birlikte hazırlıksız yakalanan savunmalar artık geriye daha hızlı bir şekilde dönebilecek.


d) Oyunun birebir pozisyonlarda gerçekçilik hissini daha iyi verebilmesi adına şut ve kurtarışlar üzerinde düzenlemelere gidildi. Artık birebir pozisyonlarda gol atma şansı da, kalecilerin tepki süresi de biraz daha yüksek.

e) Birebir pozisyonlar dışında uzaktan şutlar, vole ile yapılan ortalar, vole şutlar ile ilgili de düzenlemelere gidildi. Düzenlemeler ağırlıklı olarak isabet üzerinde yapıldı.

f) FIFA 20’de yepyeni bir duran top sistemi yer alacak. Artık penaltı ve serbest vuruş kullanılırken topun nereye gönderilmek istendiğinin seçilebileceği bir gösterge olacak. Penaltılara göre serbest vuruşlarda ekstradan topun neresine vurulmak istendiği de seçilebilecek. Bu da topa istenildiği gibi falso verilmesini mümkün kılacak.


g) Duran top sistemi gibi pas sisteminde de yeniliğe gidildi. Kolay paslar çok daha isabetli olacakken, baskı altında ve zor açılardan atılan paslar daha zayıf ve yavaş olacak.

h) FIFA 19 ile birlikte gelen “Zamanlamalı Bitiricilik” özelliği FIFA 20’de de bulunmakta ve üzerinde çoğu şeyde olduğu gibi düzenlemeler yapıldı. FIFA 20’de “Zamanlamalı Bitiricilik” özelliği ile çekilen şutların isabet oranı, normal şutlara göre yüksek olsa da FIFA 19’a kıyasla “Zamanlamalı Bitiricilik” ile çekilen şutlara göre isabet anlamında düşüş yapıldı.

ı) FIFA 20’de, seriye yepyeni bir oyun modu kazandıran “Volta Football” isimli bir sokak futbolu modu bulunuyor. Bu modda; boş kale 3’e 3, 4’e 4, boş kale 4’e 4, 5’e 5 ve Profesyonel Futsal gibi maç türleri bulunmakta. “Volta Football” modunun özellikleri elbette bunlarla sınırlı değil. Tek başınıza oynayacağınız hikaye modu ve online olarak oynayabileceğiniz ligler de bu modun özellikleri arasında yer almakta.

Çıkışına az bir süre kala FIFA 20 ile ilgili önemli bilgileri sizlerle paylaştığım yazı burada sona ermekte. Daha fazla bilgi için EA’nin resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İyi oyunlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir