Instagram Fake Hesap Nedir? Neden Açılır?

Her platformda olduğu gibi Instagram’da da fake hesaplara sıkça denk gelmek mümkün. Instagram fake hesapların adeta cirit attığı platformlardan biri. Peki fake hesap nedir? Ne amaçla açılır? Gelin hep birlikte irdeleyelim:

  • Fake Hesap Nedir?

Öncelikle fake İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı sahtedir. Fake yabancı bir kelime olmasına rağmen sahte yerine daha çok tercih edilip kullanıldığı için bu yazıda ben de fake demeyi tercih ediyorum. Sahte hesaplar genellikle gerçek kişilerin adına veya hayal ürünü bir karakter, nesne adına açılır.

  • Fake Hesaplar Neden Açılır?

Fake hesap açılmasının ilk amacı ünlü veya ünsüz olsun bir kişiyi taklit etmektir. Gerçekte varolan bir kişinin adı-soyadı, profil fotoğrafı taklit edilerek hesap açılır. Ünlü kişilerin adına fake hesap açılmasının nedeni o kişiye duyulan hayranlık veya o kişiyi taklit ederek insanları kandırmak ta olabilir. Ünlü olmayan kişiler adına açılmış fake hesaplar için ise olumlu herhangi bir taraf bulmak mümkün değil. Amaç doğrudan söz konusu gerçek kişiyi hedef alarak ona bir şekilde zarar vermektir.


Tüm bunların yanında hayal ürünü bir kişi, karakter ya da ürün ile ilgili bir fake hesap ta açılabilir. Bunun yapılması da her ne kadar doğru gibi olmasa da amaç kişiler veya kurumlara zarar vermek olmadığı sürece pek bir sorun teşkil etmez. Bu tarz hesaplarda konulara belli bir bakış açısından yorumlar yapılarak içerik üretimi yapılabilmektedir. Sosyal medya platformlarında bu tarz bir çok hesap bulunmaktadır.

  • Instagram Fake Hesap Açılmasının Diğer Nedenleri

Yukarıda bahsettiğim fake hesap açılmasının nedenleri dışında başka nedenler daha mevcut. Onları da bu başlık altında kısaca anlatacağım. Instagram malumunuz sosyal medya platformlarında başı çekiyor. Bir çok kişi için beğeni ve takipçi sayısı büyük önem arz etmekte. Bu yüzden beğeni ve takipçi sayısına etki etmek adına fake hesaplar da açılabilmektedir. Sosyal medya platformları üzerinde takipçi ve beğeni satan bir çok hesap bulunmakta. İşte bu hesaplar daha önce kurulmuş olan fake hesaplar üzerinden takipçi ve beğeni satışı yaparlar.

Fake hesap açılmasının bir diğer nedeni de takipçi kasmaktır. Sıfırdan bir hesap açılır, takipçi kasılır ve o hesap binlerce takipçiye kavuşmuş olur. Hesap adı değiştirilebilir birşey olduğu için bu hesabın daha sonra para veya başka bir şey karşılığında başka kişilere satışı gerçekleştirilir. Hesabı satılan alan kişi de isteğine göre hesap adını değiştirerek yoluna devam eder. Bu da işin başka bir kısmıdır.

  • Instagram Fake Hesap Tespit Ettiğinizde Yapmanız Gerekenler

Diyelim Instagram üzerinde sizin veya bir başkasının adına açılmış fake bir hesap tespit ettiniz. Öncelikle bunu kendi hesaplarınızdan tüm tanıdıklarınıza duyurarak hesabı şikayet etmelerini isteyin. Peki sadece sizin hesabı şikayet etmeniz yeterli değil mi? Hayır değil. Fake bir hesabın dikkate alınarak platform yetkilileri tarafından işlem yapılması için çok sayıda şikayet alması gerek. Bu yüzden ne kadar çok şikayet edilirse o kadar iyi. Peki Instagram üzerinde bir hesabı nasıl şikayet edebilirim? Yanıtı hemen aşağıda:


  1. Öncelikle şikayet etmek istediğiniz hesabın profiline girin.
  2. Ardından üç nokta simgesine tıklayarak açılan menüden “Şikayet Et” seçeneğine tıklayın.
  3. Karşınıza ayrı bir sayfa açılacak ve burada Instagram size hesabı neden şikayet etmek istediğinizi soruyor.
  4. Karşınızda iki seçenek olacak. Bizim için lazım olan “Hesabı Şikayet Et” seçeneği, buna tıklayın.
  5. Bu sefer ise üç adet seçenekle karşılacaksınız. Bunlardan “Bir Başkasını Taklit Ediyor” seçeneğini seçin.
  6. Son olarak ise “Bu Hesap Kimi Taklit Ediyor?” başlıklı sayfa karşınıza gelecek. Burada size; beni, tanıdığım birisini, bir ünlü veya tanınmış kişi, bir işletme veya kuruluş şeklinde 4 adet seçenek sunulmuş. Bunlardan şikayet etmek istediğiniz hesaba göre uygun olanı seçtikten sonra “Şikayeti Gönder” butonuna tıkladığınız anda işlem tamam demektir.

Instagram fake hesapları ile ilgili hazırlamış olduğum yazı burada sona ermekte. Umarım faydalı olmuştur. Buna benzer diğer içeriklerim için buraya tıklayarak ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Son olarak yazıyı buraya kadar okuduysanız yorum bırakmayı unutmayın. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir