Instagram Blog Hesabı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yeni bir Instagram içeriğinden daha herkese merhaba. Bu yazıda Instagram blog konusunu ele alacağız ve elimden geldiğince Instagram blog hesabı nedir? ve nasıl oluşturulur? sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle blog konusunu ele alarak başlayalım. Blog, herhangi bir konuda herhangi bir kişinin bilgi paylaşımı yaptığı web sitelerdir. Blog kelimesi İngilizce “web” ve “log” kelimelerinin birleşimi olan “weblog” kelimesinin günümüzdeki halidir.


Bloglar kişisel, temasal, topluluk ve kurumsal olmak üzere farklı türlere sahiptir. Kişisel blogları günlük tarzı paylaşımlar yapan bloglar oluşturur. Temasal blogları yemek, fotoğraf veya ekonomi vb. konulardan herhangi biri üzerinde yoğunlaşarak paylaşım yapan bloglar oluşturur. Topluluk bloglarını ise üyelik sistemine sahip olan ve üyelerin paylaşımlarından oluşan bloglar oluşturur. Son olarak kurumsal bloglar ise şirketlerin kendileri veya faaliyet gösterdikleri sektörler hakkında  duyuru ve bilgi paylaşımlarından oluşur.

  • Instagram Blog Hesabı Nedir?

Blogun temel anlamı hakkında bilgi verdikten sonra işin Instagram tarafında geçelim. Sosyal medya platformu olan Instagram üzerinde de bir çok blog hesabı bulunmaktadır. Aslında aktif olarak kullanılan her hesap bir blogdur demek pek te yanlış olmaz aslında. Ama asıl değineceğimiz şey gerçek anlamdaki blog hesapları.

Instagram’daki blog hesapları belli bir alan veya konu üzerine aktif paylaşım yaparlar. Bu paylaşımlar sadece Instagram için üretilen içerikler de olabilir, bir blog sitesinde üretilen içerikler de olabilir. Veya her ikisi de mümkün. Bunu örneklendirerek ele alalım.

Örneğin bir otomobil blogu var. Bu blogta otomobiller ve otomobil sektörü ile ilgili aktif bir şekilde çeşitli bilgi paylaşımları yapılıyor. Bu paylaşımlar bir Instagram hesabı üzerinden paylaşılarak blog üzerindeki ziyaretçi sayısını yükseltebilirsiniz . Ayrıca Instagram üzerinde de ayrı bir takipçi kitlesi elde etmek mümkün. Bunun yanında Instagram üzerinden takip eden kullanıcılara özel içerikler de paylaşılarak hesaptaki etkileşim arttırılarak takipçi sayısını yükseltmek mümkün.

Bunun yanında Instagram’a özel bir blog ta oluşturulabilir. Kafaların karışmaması için yine aynı konuyu ele alalım, otomobil. Instagram üzerinde bir hesap oluşturularak burada otomobiller ile ilgili paylaşımlar yapılarak Instagram’a özel bir otomobil blog hesabı da oluşturulabilir. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

  • Instagram Blog Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Instagram üzerinde blog hesabı oluşturmak için zaten hali hazırda bir fikrinizin olması şart. Bunu söylemeye bile gerek yok. Ne alanda paylaşım yapacağınıza karar verdikten sonra sıra harekete geçmeye geldi. Zaten mevcut bir blog siteniz varsa o site bir Instagram hesabı açarak hemen paylaşımlara başlayabilirsiniz. Fakat bir blog siteniz yoksa açacak mısınız yoksa sadece Instagram üzerinden mi ilerleyeceksiniz bunun kararını vermeniz gerek.

Bu aşamayı da geçtikten sonra artık bir Instagram hesabı açabilirsiniz. Bu hesabı açmak için mevcut hesabınızın üzerine kayıt olacak şekilde bir hesap ta açabilirsiniz, farklı bir mail hesabıyla sıfırdan bir hesap ta oluşturabilirsiniz. Diyelim bu kısmı da hallettiniz, hesap açma işlemi tamam. Sıra geldi hesabınızı paylaşıma hazır hale getirmeye.


Öncelikle bir profil fotoğrafı yükleyin. Eğer bir blog siteniz varsa ve Instagram hesabını da o blog sitesinin adıyla açtıysanız o sitenin logosunu doğrudan yükleyebilirsiniz. Blog sitenizin ve Instagram hesabınızın aynı logoya sahip olması akılda kalıcılık ve marka imajı açısından daha iyi olur. Eğer blog siteniz yoksa Instagram hesabınıza özel bir logo oluşturabilirsiniz. Bunun yanında içerik türünüzle ilgili bir görseli profil fotoğrafı olarak seçebilirsiniz.

Fotoğraf kısmını hallettikten sonra sıra geldi biyografi bölümüne. Buraya eğer blog siteniz varsa linkini muhakkak ekleyin. Ayrıca sitenizin bir sloganı vs. varsa ona biyografi bölümünde de yer verebilirsiniz. Bunun yanında biyografi bölümünde hesabınızın içeriği ile ilgili kısa ve öz olacak şekilde tanımlayıcı bir bilgiye yer verin ki hesabınızı ziyaret edenler hesabınız hakkında bilgi sahibi olsun.

  • Asıl Önemli Kısım: İçerik

Profil fotoğrafından sonra biyografi kısmını da hallettiniz ve sıra geldi içeriğe. Instagram görsel ögelerin ön planda olduğu bir platform. Bu nedenle paylaşım yaparken yüksek çözünürlüklü, dikkat çekici ve göze hoş gören resimleri tercih edin.

Ayrıca paylaşımların altındaki açıklama kısmını kesinlikle boş geçmeyin. Burada yaptığınız paylaşımlarla ilgili bilgi verin ve muhakkak hesabınız ile ilgili en çok tercih edilen etiketlere yer verin. Böylece paylaşımlarınızla daha fazla kişiye ulaşacaksınızdır. Ayrıca eğer bütçeniz varsa Instagram üzerinden reklam vererek hesabınızı daha aktif bir hale de getirebilirsiniz.

Instagram’da blog hesabı oluşturma ile ilgili yazımı burada noktalamak istiyorum. Mümkün olduğunca basit ve anlaşılır şekilde konu hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu ve buna benzer Instagram konu içerikler için buraya tıklayabilirsiniz. Yazı hakkında görüşlerinizi de hemen aşağıda yorum olarak paylaşmanız mümkün. Sonraki içeriklerde görüşme üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir