IMEI Kayıt Ücreti İçin Yeni Zam Geliyor

Pasaporta IMEI kayıt ücreti, son 1 yıl içerisinde ardı ardına zamlar alarak 1500 TL’ye kadar yükselmişti. Hali hazırda zaten oldukça yüksek olan IMEI kayıt ücreti için yeni zam kapıda.

IMEI kayıt ücreti en son Temmuz ayında 618 TL’den 1500 TL’ye yükseltilmişti. IMEI kayıt ücreti için bir zam daha gözüktü ve yeni IMEI kayıt ücreti yılbaşında bir kez daha zamlanarak 1813 TL’ye yükselecek.


Ülkemizde vergiler, Vergi Usul Kanunu’na göre “Yeniden Değerleme Oranı” dikkate alınarak her yılbaşında zamlanıyor. TÜİK tarafından “Yeniden Değerleme Oranı” üretici fiyat endeksine göre %22,58 olarak açıklandı. Bu bağlamda eğer sonradan bir değişiklik yapılmazsa 2020 yılı Ocak ayı itibariyle IMEI kayıt ücretine %22,58 oranında zam uygulanacak. Şu anda 1500 TL olan IMEI kayıt ücreti, diğer adıyla pasaporta IMEI kayıt ücreti yeni yılda 1813 TL olacak.

“Yeniden Değerleme Oranı” kapsamında olan vergiler, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu ayın sonunda Resmi Gazete’de yayınlanacak ve zamlı vergi ücretleri resmiyete dökülmüş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir