Google Chrome Liderliğini Sürdürüyor

İnternet tarayıcı pazarının lideri Google Chrome, rakiplerine karşı ezici üstünlüğünü sürdürmeye devam ediyor. Chrome geçtiğimiz ayda ufak bir düşüş yaşamasına rağmen hala açık ara farkla liderlik koltuğunda oturuyor.

İnternet tarayıcı pazarına ait son liderlik tablosu belli oldu ve elbette Chrome yine birinciliğini sürdürüyor. Google Chrome için Microsoft’un Chromium tabanlı yeni internet tarayıcısı Edge’e rağmen endişelenecek bir durum söz konusu değil.

  • NetMarketShare Ekim Ayı İnternet Tarayıcıları Kullanım Oranları Listesi

NetMarketShare’ın sağladığı verilere göre Google Chrome’un Ekim ayında, bir önceki aya göre ufak bir düşüş yaşadığı gözlemleniyor. Fakat buna rağmen hala ortalama 10 kullanıcıdan 7’si Google Chrome’u tercih ediyor. Chrome’un Eylül ayındaki %68,33’lük payı Ekim ayında %67,39’a geriledi.

Chrome’dan sonra şimdi de liderin en yakın takipçisi olan 2. sıradaki Mozilla Firefox’a bir bakalım. Firefox’ta Chrome gibi ufak bir düşüş yaşamış durumda. Fakat bu düşüş oranı Chrome’daki gibi önceki aya göre değil, 2 ay önceki verilere göre. Firefox’un kullanım oranı yaklaşık 2 ay önce %8,68 iken Ekim ayında %8,63’e düşmüş. Evet, Chrome’un düşüş yüzdesi daha yüksek fakat hala Firefox ile arada uçuk bir fark var ve Firefox’un liderliği ele geçirmesi yakın zamanda mümkün görünmüyor.


2. sıradaki Firefox’un ardından 3. sırada İnternet Explorer’ın olduğu görülüyor. Explorer, oldukça eski bir tarayıcı olmasına ve artık güvenlik güncellemeleri dışında bir yenilik olmamasına rağmen en çok kullanılan 3. tarayıcı konumunda. Explorer’ın kullanım oranı ise %6,37. Böyle bir tarayıcının hala bu seviyelerde bir kullanım oranı olmasının en büyük payı elbette Windows işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı olarak geliyor olması. Microsoft, ne kadar Explorer kullanıcılarını yeni tarayıcısı olan Edge’e geçmek için teşvik etse de Edge’in kullanım oranı hala Explorer’ın gerisinde. Microsoft Edge’in kullanım oranı %6.09.

Listede 3. ve 4. sırada yer alan Microsoft’un iki tarayıcısının hemen ardından gelen tarayıcı ise Apple’ın Safari’si. Safari’nin kullanım oranı da %4,81. Microsoft, Edge’i 2020 yılında daha istikrarlı bir konum için hazırlıyor fakat önündeki en büyük engel pazarın açık ara lideri olan Chrome. Microsoft’un Chrome ile mücadele edebilmek için bir an önce pazar payını arttırması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir