Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Açma/Kapatma

facebook otomatik video oynatma

Çoğu kişi boş zamanlarını sosyal medyada gezinerek geçirmekte. Sosyal medyada gezinirken gerek resim gerekse video şeklinde birçok içerik tüketiriz. Facebook’ta içerik tüketilen sosyal medya platformlarının başında geliyor. Bu yazı, Facebook’ta gezinirken bazı kişilerin hoşlanmadığı bir özelliği açmak veya kapatmak ile ilgili olacak. Öncelikle Facebook otomatik video oynatma özelliğinden bahsedelim, sonrasında ise bu özelliğin nereden açılıp kapatıldığına bir bakalım.

Facebook otomatik video oynatma özelliği, ilk çıktığı zamanlarda bulunmayan fakat sonradan platforma dahil edilen bir özellik. Bu özellik aktif olduğu zaman, siz Facebook’ta dolaşırken video türünde bir içerik karşınıza çıktığında siz herhangi bir şey yapmadan video oynatılmaya başlar. Bu da hızlıca tüm içeriklere bakarak Facebook’ta gezinmeyi sevenler için oldukça güzel bir özellik.


Bazı kişiler ise bu özellikten hoşnut olmayabilir. Örneğin, Facebook’ta dolaşıyorsunuz ve genellikle resim türü içeriklere bakıyorsunuz. Video türü içeriklerden de sadece ilginizi çekenleri izlemek istiyorsunuz. Eğer bu tarz bir kullanım şekliniz varsa bu özellikten memnun olmayabilirsiniz. Çünkü siz sayfayı kaydırdıkça önünüze çıkan videolar otomatik olarak oynamaya başlar ve bu durum sizin için sinir bozucu olabilir. İster istemez her video açılır ve bu da kotalı internet kullananlar için büyük bir dezavantaj.

Neyse ki bu özelliği açmak veya kapatmak mümkün, yani kullanıcının tercihine kalmış. Bu özellik ilk olarak Facebook’a geldiğinde videolar otomatik olarak oynamaya başlamıştı ve bu durum benim hoşuma gitmemişti. Hemen öncelikle kapatmanın mümkün olup olmadığını araştırmıştım ve mümkün olduğunu öğrendikten sonra gerekli yere girip devre dışı bırakmıştım. Bu yüzden bu özellik ile ilgili herhangi bir şey yapmadıysanız muhtemelen sizde aktif durumdadır ama bu durum bir şey değiştirmez. Çünkü kapatma işlemi de açma işlemi de aynı yerden yapılmakta.

  • Facebook Otomatik Video Oynatma Özelliğini Açma/Kapatma

  1. Öncelikle www.facebook.com adresine gidin. Oturumunuz kapalıysa kayıt olduğunuz e-posta adresinizi ve şifrenizi yazmak suretiyle oturum açın.
  2. Oturum açtıktan ve Facebook ana sayfasına eriştikten sonra sayfanın sağ üst tarafında bulunan aşağı ok simgesine tıklayın.
  3. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” deyin. Sonrasında “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Karşınıza tam sayfa şekilde Facebook’un ayarlar bölümü açılacak.
  4. Soldaki ayarlar menüsünden “Videolar” seçeneğini bulun ve tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza “Video Ayarları” bölümü açılmış olacak.
  5. Video Ayarları” bölümünde toplam 5 adet video ayarı mevcut. Bu yazı itibarıyla bizim için önemli olan “Videoları Otomatik Oynat” seçeneği.
  6. Videoları Otomatik Oynat” seçeneğinin karşısındaki kutucukta ne yazdığına bakın. Zira o kutucukta bu özelliğin kullanım durumu yazmakta. Burada yazabilecek 3 adet seçenek mevcut. Bunlar; açık, kapalı ve varsayılan. Kutucuğa tıklayarak tercihinize göre özelliği kapatabilir veya açabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere Facebook otomatik video oynatma özelliğinden bahsettim. Öncelikle özelliğin çalışma şekline değinmekle birlikte sonrasında özelliğin nereden açılıp kapandığına baktık. Otomatik video oynatmayı açmak veya kapatmak oldukça basit ve saniyeler içerisinde yapabileceğiniz bir işlem. Yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Facebook ile ilgili bu tarz daha fazla içerik için buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Yeni içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir