Facebook Ad Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

facebook ad değiştirme

Merhaba, Facebook ile ilgili yeni bir rehber yazıyla karşınızdayım. Bu yazı Facebook ad değiştirme ile ilgili olacak. Bu ve buna benzer Facebook ile ilgili içerikler için buraya tıklayabilirsiniz.

Facebook’a üye olurken ad ve soyadımızı girmek zorundayızdır. Bu yüzden Facebook’a üye olduktan sonra tekrar ad ve soyad ilgili herhangi bir işlem yapmamıza gerek yoktur. Fakat daha sonra isteğe bağlı olarak Facebook’ta görünen ad ve soyadımızı değiştirmek mümkündür. Peki neden ismimizi değiştirmemiz gerekebilir? Gerçekte resmi olarak adınızı veya soyadınızı değiştirmiş olabilirsiniz ya da kimliğinizde yazılı olan 2. isminiz Facebook’ta yazmıyordur ve onu da yazmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte kadınların evlilik sonrası soyadları değiştiği için Facebook’ta gözüken soyadlarını değiştirmek isteyebilirler.


Bunlar, Facebook üzerinde ad veya soyad değiştirmek için muhtemel sebeplerdir. Tüm bunların dışında adınızın yanına göbek adınızı da eklemek isteyebilirsiniz veya Facebook hesabını kullanan kişi değişeceği için isim de değişmesi gerekebilir. Bu yazıda tüm detaylarıyla bu konuyu ele alarak elimden geldiğince sizlere Facebook ad değiştirme işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım. Facebook’ta ad değiştirme işlemini yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Facebook Ad Değiştirme İşlemi

 1. www.facebook.com adresine girin. Eğer oturumunuz kapalıysa Facebook’a kayıt olurken yazdığınız e-posta adresinizi ve Facebook şifrenizi girerek oturum açın.
 2. Facebook’ta oturum açtıktan sonra sayfanın sağ üst tarafında bulunan aşağı ok işaretine tıklayın.
 3. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 4. Sonrasında ise açılan alt menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 5. Karşınızda açılan sayfada “Genel Hesap Ayarları” adı altında birçok seçenek olacak. Burada ilk sırada “Adın” seçeneği yer almakta. Bu seçeneğin hemen yanında bulunan “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 6. Ardından “Adın” yazan bölümün genişlediğini göreceksiniz. Burada nüfus cüzdanınızda yazan 1. adınızı, 2. adınızı ve soyadınızı yazabileceğiniz 3 adet kutucuk bulunmaktadır. Bu kutucuklar yardımıyla adınızı ve soyadınızı hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki adımları sırasıyla takip ederek ad ve soyad değiştirme işleminin nereden yapıldığını öğrendiniz. Şimdi ise ad ve soyad değiştirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedelim. Çünkü bu konuda Facebook’un bazı kuralları mevcut ve yapacağınız değişiklikler bu kurallar uygun olmak zorundadır.


 • Facebook Ad Değiştirme Kuralları

 1. Adınızda değişiklik yaptıktan sonra 60 gün boyunca tekrar değişiklik yapamazsınız. Bu yüzden değişiklik yaparken dikkatli olun.
 2. Adınızda semboller, sayılar, sıradışı büyük harfler, tekrar eden karakterler veya noktalama işaretleri bulunamaz.
 3. Ayrıca birden fazla dilden karakterlere ve her tür ünvanın (ör. mesleki, dini) kullanılmasına da izin verilmemektedir.
 4. Tüm bunlara ek olarak ad yerine sözcükler veya ifadeler kullanılamaz ve her türlü saldırgan veya müstehcen sözcük te kullanılamaz.
 5. Profilinizde yazan adınız, gerçek hayatta insanların size hitap ettiği ad olmalıdır. Aynı zamanda bu ad bir kimliğin veya kimlik listesinde yer alan bir belgenini üzerinde yer alıyor olmalıdır.
 6. Hesabınıza takma ad, profesyonel ad veya kızlık soyad gibi başka bir ad eklemeniz de mümkündür.
 7. Gerçek adınızdan türetilmiş bir takma ada sahipseniz, takma adınızı 1. veya 2. isim olarak kullanabilirsiniz. (Ör. “İbrahim” yerine “İbo”)
 8. Facebook profili sadece bireysel kullanım içindir. İşletme, kuruluş veya fikir için sayfa oluşturabilirsiniz.
 9. Facebook’ta ad ve soyad ile herhangi bir kişiyi veya bir şeyi taklit etmeye izin verilmemektedir.

Facebook’un ad değiştirme ile ilgili belirlemiş olduğu kurallar da bu şekildeydi. Son olarak ise hemen yukarıda 6. maddede yer alan “Diğer Adlar” konusuna değineceğiz. Eğer ad ve soyadınızın yanına bir de diğer ad eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin:


 • Facebook Diğer Ad Ekleme

 1. Yazının başındaki adımları takip ederek “Genel Hesap Ayarları” sayfasına ulaşın.
 2. Bu sayfada 1. ad, 2. ad ve soyad eklemeyi veya değiştirmeyi sağlayan 3 kutucuğun altında “Diğer Adlar” adında bir bölüm bulunmakta. Eğer daha önce eklediğiniz bir diğer adınız varsa onu burada görebilmeniz mümkün. Bir diğer ad eklemek veya mevcut diğer adınızı değiştirmek için burada yer alan “Diğer adları ekle veya değiştir” seçeneğine tıklayın.
 3. Ardından karşınıza Facebook profilinizin hakkında bölümü çıkacak. Buradan “Diğer Adlar” bölümünü bulun. Sonrasında ise bu bölümün altında bulunan “Bir takma ad, doğum adı vb. ekle” seçeneğine tıklayın.
 4. Karşınıza 2 tane kutucuk çıkacak. Öncelikle ilk kutucuktan “Ad Türü” seçmeniz gerekmekte. Ad türü kutucuğunun içerisinde; takma ad, kızlık soyadı, diğer yazılış, evlendikten sonraki ad, baba adı, doğum adı, önceki ad, ünvanlı ad ve diğer olmak üzere 9 adet seçenek bulunmakta. Yazacağınız diğer ada göre buradan uygun bir ad türü seçmeniz gerekmekte.
 5. Ad türünü seçtikten sonra alttaki kutucuğa diğer adınızı yazabilirsiniz. Diğer adınızı da yazdıktan sonra hemen altta bir seçenek olduğunu göreceksiniz. Bu seçenek ise “Profilin başında göster“. Eğer bu seçeneği aktif ederseniz yazmış olduğunuz diğer adınız profiliniz içerisinde ad ve soyadınızın yanında parantez içerisinde herkese açık olarak gözükür.

Facebook ile ilgili bir rehber yazının daha sonuna geldik. Bu yazıda öncelikle sizlere Facebook ad değiştirme işleminin nereden yapıldığını gösterdim. Sonrasında ise Facebook’un belirlemiş olduğu ad değiştirme ile ilgili kuralları paylaştım. Son olarak ise ad ve soyadınızın yanına ek olarak nasıl diğer ad ekleyebileceğinizi anlattım. Konu ve yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Yeni rehber içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir