Facebook İş İlanları ve İş Başvurusu Yapma

facebook iş ilanları

Sosyal medya mecraları vakit geçirmenin yanısıra aynı zamanda bir para kazanma mecrası haline de geldi. Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarla veya ürün satışı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca mevcut işinizi sosyal medyaya taşıyarak varolan gelirinizi de arttırmanız mümkün. Tüm bunların yanında eğer işiniz yoksa sosyal medyadan iş bulmanız da mümkün. Bu yazıda konumuz Facebook iş ilanları ve iş başvurusu yapmak olacak.

İş ilanları siteleri dışında Facebook’a da iş ilanları verilmekte. Eğer iş arıyorsanız Facebook’un iş ilanları bölümüne de göz atmanızda fayda var. Peki Facebook’ta iş ilanları bölümü nerede yer alıyor? İş ilanlarını nasıl bulacaksınız? Bu sorularınızın cevabı hemen aşağıda, adımları sırasıyla takip edin:


Facebook İş İlanları Sayfasına Ulaşma

  1. Öncelikle www.facebook.com adresine gidin. Eğer oturumunuz açık değilse Facebook’a kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinizi ve Facebook şifrenizi yazarak oturum açın.
  2. Facebook ana sayfasına ulaştıktan sonra sayfanın sol tarafında yer alan arkadaşlar, sayfalar, gruplar gibi seçeneklerin bulunduğı kısımda yer alan “Daha Fazlasını Gör” seçeneğine tıklayın.
  3. Tıkladıktan sonra bu alanın genişlediğini, daha fazla seçeneğin çıktığını göreceksiniz. Şimdi buradan turuncu renkli çanta simgesine sahip “İş Fırsatları” seçeneğini bulun ve tıklayın. Ardından karşınıza tam sayfa olarak Facebook iş ilanları bölümü açılmış olacak.

Facebook üzerinden iş ilanlarına ulaştık. Şimdi sıra iş ilanları bölümünü incelemeye geldi. Sayfanın orta kısmında iş ilanlarını görebilirsiniz. İş ilanlarında; ilan başlığı, ilan açıklaması, işletme adı, lokasyon, ilan tarihi ve ücret gibi detaylar yer almakta. Bazı ilanlarda ücret bilgisi yazmayabiliyor. Bunun için ilan veren ile iletişime geçip bilgi almanız gerekmekte. Ayrıca işe başvurmak için başvurmak istediğiniz ilanın hemen altında bulunan “Başvur” butonuna tıklamanız yeterli.

Sayfanın sağ kısmında bir adet seçenek bulunmakta. Bu seçenek “İş İlanları Uyarıları“. Yeni iş ilanları verildiğinde bildirim almak için burada yer alan “Abone Ol” seçeneğine tıklarsanız, yeni ilan girildiğinde bildirim ile haberdar edileceksiniz.

İş İlanlarını Filtreleme

Şimdi sayfanın sol bölümünü inceleyelim. Burada en başta arama alanı bulunmakta. Buraya birşeyler yazarak iş ilanı araması yapabilirsiniz. İş ilanı arama bölümünün hemen altında ise “İş İlanı Oluştur” seçeneği yer almakta. Bu seçeneğe tıklarsanız iş ilanı oluşturma sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu yazıda konumuz iş ilanı oluşturma olmadığı için bu kısıma değinmiyorum. Sayfanın solunda yukarıdan aşağıya doğru devam ediyoruz.

Geldik “Filtreler” bölümüne. Buradan şehre, semte, posta koduna veya kilometre bazında mesafeye göre iş ilanı filtrelemesi yapabilirsiniz. Filtrelerin hemen altında ise “Maaş” alanı mevcut. Burada sizi 3 seçenek karşılıyor: saatlik, aylık ve yıllık. Bu seçeneklerin altında da minimum ve maksimum maaş aralığını yazabileceğiniz alanlar mevcut. Buradan isteğinize göre ayarlamalar yapabilirsiniz.


Sondan 2. bölüme geldik, “İş Türü“. Bu bölümde 5 adet seçenek mevcut: tam zamanlı, yarı zamanlı, staj, gönüllü, sözleşmeli. Bu bölümden aradığınız iş türüne göre bir veya birden fazla seçenek seçebilirsiniz. Son bölümümüz ise “İş İlanı Kategorisi“. Burada muhasebe ve finans, hukuk, sağlık, imalat gibi 23 tane seçenek mevcut. Bu seçenekler iş sektörünü temsil ediyor ve bu bölümden iş aradığınız sektöre göre seçim yaparak aramanızı daraltabilirsiniz.

Facebook iş ilanları sayfasına ulaşma, iş arama ve başvuru yapma üzerine hazırlamış olduğum yazımın burada sonuna geldik. Buna benzer içerikler için buraya tıklayabilir, yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir