Facebook Engelleme Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

facebook engelleme kaldırma

Facebook’ta sizi rahatsız eden kişilerden kurtulmanın en kolay yolu engellemektir. Bir kişiyi engellediğiniz zaman o kişi size tekrar ulaşamaz ve rahatsız edemez. Tabi engelleme ile o hesabı engellemiş olursunuz. Kişi yeni bir hesap açıp tekrar gelirse yeniden engellemeniz gerekir. Bu yazı Facebook’ta kişi engellemenin aksine engelleme kaldırma ile ilgili olacak. Elimden geldiğince sizlere Facebook engelleme kaldırma işlemi nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Sizi rahatsız eden kişileri engelleyerek onlarla iletişiminizi kesmek güzel bir olay. Peki yanlışlıkla bir kişiyi engellediyseniz? Ya da engellemeyi yanlışlıkla yapmadınız fakat bir süre sonra engeli kaldırmak istediniz. Hemen aşağıdaki adımları takip ederek engelini kaldırmak istediğiniz kişi veya kişilerin engellemesini kaldırabilirsiniz:


Facebook Engelleme Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  1. www.facebook.com adresine giderek Facebook’a ulaşın. Eğer oturumunuz açık durumda değilse Facebook’a kayıt olurken kullandığınız e-posta adresinizi ve oluşturduğunuz Facebook şifrenizi yazarak oturum açın.
  2. Facebook hesabınızda oturum açtıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan aşağı ok butonuna tıklayın.
  3. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
  4. Sonraki adımda “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak ayarlara giriş yapın.
  5. Açılan ayarlar sayfasından soldaki menüden üstten 8. sırada bulunan “Engelleme” seçeneğine tıklayın.
  6. Ardından karşınıza “Engellemeleri Yönet” sayfası açılmış olmalı.
  7. Açılan sayfadan “Kullanıcıları Engelle” bölümüne bakın. Burada daha önce engellemiş olduğunuz kişilerin isimlerini göreceksiniz. Engelini kaldırmak istediğiniz kişinin yanındaki “Engellemeyi Kaldır” seçeneğine tıklayarak engellemeleri kaldırabilirsiniz.

Engellemeleri Yönet Sayfasında Yer Alan Engelleme Seçenekleri

Facebook engelleme kaldırma işlemi bu kadardı. Şimdi biraz bu işlemin yapıldığı sayfayı sizlere tanıtmak istiyorum, sonrasında yazımızı noktalayacağız. “Engellemeleri Yönet” sayfasında en üstte “Kısıtlılar Listesi” bölümü bulunmakta. Buradan daha önce kısıtladığınız kişilerle ilgili düzenlemeler yapabilmeniz mümkün. 2. sırada ise hemen yukarıda Facebook engelleme kaldırma işlemini yaptığımız kısım var. Buradan ise engellemesi olan kişilerin engelini kaldırabileceğiniz gibi bazı kişileri engellemeniz de mümkün.

Sayfada 3. sıradaki bölüm “Mesajları Engelle“. Bu bölüm içerisinde bir arama kutucuğu mevcut. Oraya bir isim yazarak, o ismin size mesaj atmasının önüne geçebilirsiniz. Yani tamamen engellemiyorsunuz, sadece mesaj atmasını engelliyorsunuz. Şimdi 4. bölüme geldik, burada “Uygulama Davetlerini Engelle” bölümü var. Burada da yine isim yazabileceğiniz bir kutucuk mevcut. Bu kutucuğa yazacağınız ismin size atacağı uygulama davetleri otomatik olarak yok sayılacaktır.


5. bölüme geldik, bu bölüm de 4. bölüm ile benzer. Bu bölümün adı “Etkinlik Davetlerini Engelle” ve yine bu bölümde de isim yazmanızı sağlayan kutucuk mevcut. Buraya yazacağınız ismin size atacağı etkinlik davetleri otomatik olarak yok sayılacak. Şimdi de 6. bölüm olan “Uygulamaları Engelle” kısmına geldik. Buradan da uygulamaları engelleyebilirsiniz. Bunun için bu bölümde önceki bölümlerde olduğu gibi uygulama adı yazmanızı sağlayan kutucuk mevcut. Sayfada yer alan 7. ve son bölüm ise “Sayfaları Engelle“. Buradan da engellemek istediğiniz sayfanın adını ilgili kutucuğa yazarak o sayfayı engelleyebilirsiniz.

Bu içeriğin de burada sonuna geldik. Yazının ilk kısmında sizlere Facebook engelleme kaldırma işlemini anlattım. İkinci kısmında ise bu işlemin yapıldığı sayfadaki hangi bölümün hangi işlemleri yapmayı sağladığından bahsettim. Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur. Yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilir, buna benzer içerikler için buraya tıklayabilirsiniz. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir