Facebook Kullanıcı Adı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Facebook kullanıcı adı veya kullanıcı kimliği, özel bir Facebook profil adresi oluşturabilmenizi sağlar. Bu adrese her Facebook kullanıcısı sahiptir ve arkadaşlarınızın kolayca sizi bulabilmesine olanak sağlar. Eğer kullanıcı adınız ile ilgili daha önce hiçbir işlem yapmadıysanız “facebook.com/ad.soyad2020” gibi ad ve soyadınızdan türetilmiş bir kullanıcı adına sahipsiniz demektir. Dilerseniz hiçbir şey yapmadan mevcut kullanıcı adresinizle Facebook’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Dilerseniz de kullanıcı adresinizi “facebook.com/adsoyad” şeklinde değiştirerek daha kişisel bir hale getirebilirsiniz.


Facebook kullanıcı adının ne olduğundan kısaca bahsettikten sonra şimdi kullanıcı adının oluşturulması kısmına gelelim. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin:

 1. Öncelikle www.facebook.com adresine gidin. Oturumunuz kapalıysa Facebook’a kayıt olduğunuz e-posta adresinizi ve Facebook şifrenizi girerek oturum açın.
 2. Oturum açtıktan sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan aşağı ok butonuna tıklayın.
 3. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 4. Sonrasında bir alt menü daha açıldığını göreceksiniz. Buradan da “Ayarlar“a tıklayın.
 5. Karşınıza “Genel Hesap Ayarları” isimli bölüm gelmiş olmalı. Burada 6 adet ayar bulunmakta. Bizim için önemli olan 2. sırada yer alan “Kullanıcı Adı“.
 6. Kullanıcı Adı” yazan kısımda bir link olduğunu göreceksiniz. Bu link sizin Facebook profilinizin linkidir. Kullanıcı adınızı değiştirmek için bu linkin yanında bulunan “Düzenle” seçeneğine tıklayın.

Artık Facebook kullanıcı adı hakkında bilgi sahibisiniz ve oluşturmak ya da değiştirmek için nereye girmeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Geriye sadece kullanıcı adını oluşturmak kaldı. Bunun için de öncelikle Facebook’un almış olduğu ve bilinmesi gereken bazı kurallar var. Gelin bu kurallara birlikte bakalım:

 • Facebook Kullanıcı Adı Oluşturma Kuralları

 1. Kullanıcı adınız gerçek adınızı içermelidir.
 2. Profiliniz için tek bir kullanıcı adına sahip olabilirsiniz. Kullanılan bir kullanıcı adını alamazsınız.
 3. Kullanıcı adınızda harfler, sayılar ve nokta (.) bulunabilir. Genel ifadeler ve uzantılar (.com, .net vs.) ise bulunamaz.
 4. Kullanıcı adınız en az 5 karakter uzunluğunda olmalıdır.
 5. Kullanıcı adında nokta (.) veya büyük harf kullanmak farklı kullanıcı adı almanızı sağlamaz. Facebook’a göre; karamurat55, Kara.Murat55, kara.murat55 kullanıcı adlarının hepsi tek bir kullanıcı adı olarak kabul edilir.
 6. Kullanıcı adınız başka birini taklit etmemelidir ve Facebook Koşulları‘na uygun olmalıdır.

Facebook’ta kullanıcı adını profiliniz dışında sayfalarınız için de oluşturmanız mümkün. Sayfalar için kullanıcı adı oluşturma her ne kadar farklı bir yerden yapılıyor olsa da kullanıcı adı oluşturmayla ilgili kurallarda bir farklılık bulunmamakta. Yani hemen yukarıda paylaşmış olduğum kurallar, sayfalarda kullanıcı adı oluşturmada da geçerli.

Facebook kullanıcı adı ile ilgili hazırlamış olduğum yazım burada sona ermekte. Buna benzer içerikler için buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Yeni içeriklerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir