Asus Zenfone 6 İçin Android 10 Yayınlandı

Asus, her ne kadar başarılı akıllı telefonlar piyasaya sürse de diğer markaların gölgesinde kalıyor. Bundaki en büyük neden de elbette güncellemeler. Asus akıllı telefon piyasasında güncellemeler konusunda geri kalması sebebiyle kötü bir üne sahip. Bu durumu değiştirmek isteyen Asus, Android 10 güncellemesi için hızlı davrandı ve Zenfone 6 modeli için Android 10 güncellemesini yayınlamaya başladı.


Fiyat/performans konusunda başarılı ürünler üreterek kendine akıllı telefon sektöründe belli bir yer edinen Asus son zamanlarda farklı bir stratejiye yöneldi. Son zamanlarda piyasaya sürdüğü Zenfone 6, Zenfone 6Z ve ROG II gibi modellerle performans odaklı akıllı telefon modelleri üretmeye yöneldiler. Özellikle piyasaya sundukları bu son 3 model donanım anlamında kesinlikle iyi telefonlar olmasına rağmen Asus’un güncelleme politikası nedeniyle yazılım olarak biraz geri kalmış durumdaydılar. Şimdi Asus donanımda olduğu gibi yazılımda da atağa geçmiş vaziyette.

Asus, Android 10’u kararlı bir şekilde kullanıma sunan firmalar arasına katıldı ve Android 10, Zenfone 6 için kullanıma açıldı. 800 MB civarı bir boyuttaki güncelleme ile Zenfone 6’ların sürümleri 17.1810.1910.63 ZenUI’a yükseltiliyor. Bu güncelleme telefonun arayüzünde çok fazla bir değişiklik yaratmıyor olsa da çoğunluğu opsiyonel olan birçok yeni özelliği içerisinde barındırıyor.

Reddit’te yapılan paylaşımlara göre güncelleme ABD ve Hindistan’da aktif durumda. Güncelleme küresel olarak yayınlanmış gibi gözüküyor ve kernel kodunun da yakında ortaya çıkması muhtemel.

Google, Pixel serisi akıllı telefonları için Android 10 güncellemesini yaklaşık 2 ay önce yayınlamıştı. Hemen ardından ise de Essential Phone için güncelleme yayınlanmıştı. Google’ın kendi akıllı telefonlarına Android 10’u sunmasından sonra OnePlus ve Xiaomi markaları da Android 10 güncellemelerini yayınlamıştı. Tüm bu gelişmelerden sonra Asus, Huawei, LG ve Samsung markaları da kendi beta programlarını başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir