Windows 10 Kullanım Oranı Artık %50’nin Üzerinde

Microsoft’un en güncel işletim sistemi olan Windows 10, zaman zaman yaşanan bazı teknik problemler nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oluyor. Eleştiri oklarının en büyük sebebi de Microsoft’un  güncelleme politikasında değişikliğe gitmiş olması. Bu değişiklik Microsoft’a kullanıcılardan eleştiri olarak geri dönüyor. Fakat tüm bu olanlara rağmen Microsoft’un son işletim sisteminin kullanım oranı git gide artmaya devam ediyor.


Bir web analiz firması olan “Net Applications” işletim sistemlerinin kullanımı üzerine analiz çalışması gerçekleştirdi. Bu analizin sonucuna göre şu anda Windows 10, dünya üzerindeki bilgisayarların %50’sinden fazlasında kurulu bir vaziyette. Windows 7 ise 2 yıl öncesinde %43.82’lik bir paya sahipti. Şu anda bu pay %30.34’e düşmüş durumda.

  • Windows 10 Çıkışta: 800 Milyondan Fazla Windows 10 Kullanan Sistem Var.

Windows 8.1 ise herkesin de bildiği gibi çıktığı günden bu yana bir türlü kullanıcıların beğenisini kazanamadı. İşletim sistemleri içinde Windows 8.1’in güncel payı %4.20. Onu ise bir zamanların efsane işletim sistemi olan Windows XP, %1.57’lik payla izliyor. Windows 8.1 ve Windows XP’nin çıkış tarihleri arasında onca yıl ve işletim sistemi olmasına rağmen mevcut kullanım oranlarının çok yakın olması dikkat çekiyor.


Araştırmanın nasıl yapıldığıyla ilgili ufak bir bilgi de paylaşmak gerek. Araştırma, tarayıcılar sayesinde toplanan bilgiler ile yapılmakta. Bu da bu araştırmanın sadece internete bağlı sistemler üzerine yapıldığı anlamına geliyor. Halen çalışabilen fakat internete bağlı olmayan, yani sayısı tespit edilemeyen bilgisayarlar da mevcut. Bu durum düşünüldüğünde aslında Windows XP’nin kullanım oranı, analizdeki oranlara göre daha yüksek olabilir. Çünkü oldukça eski olan fakat buna rağmen basit işlemler için kullanılan bilgisayarlar mevcut.

Windows 7’nin kullanım oranı 2 yılda oldukça düşüş göstermiş durumda. Bunun en büyük nedeni de Windows 7’nin 2020 yılından itibaren güvenlik güncelleştirmelerinden mahrum kalacak olması. Bilgisayarlarının savunmasız kalmasını istemeyen Windows 7 kullanıcıları, daha yeni işletim sistemlerine geçişlerini hızlı bir şekilde sürdürüyorlar. Eğer siz de bir Windows 7 kullanıcısıysanız bir an önce daha güncel bir işletim sistemine geçmenizde yarar var.

Siz hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz ve neden? İşletim sistemleri ve kullanım oranları hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir