Uzaktan Kumandalı RGB Osram LED Ampul İncelemesi

osram led ampul

Uzunca bir süre ara verdiğimiz incelemelere kaldığımız yerden devam ediyoruz. İncelemelere geri dönüşümüzü bu sefer farklı bir ürün ile yapıyoruz. Bu yazıda Osram markasının kumandalı LED RGB ampul ürününü inceleyeceğiz. Ürünü 6 ayrı başlık altında inceleyeceğiz. Gelin ilk başlık olan giriş bölümüyle incelememize giriş yapalım:

 • Giriş

Öncelikle bilmeyenler için ürünün markası Osram’a ufak bir değinelim. Osram, Almanya’da kurulmuş ve aydınlatma sektöründe kendini kanıtlamış olan bir aydınlatma ürünleri üreticisidir. Bu yazıda inceleyeceğimiz ürün de Osram markasına ait bir LED ampul. Fakat bu ampul sıradan bir ampul değil. Uzaktan kumandası ile kontrol edilebilen, birçok renkte aydınlatma sağlayabilen özel bir ampul. Şimdi gelin ürün nasıl bir kutu ve içerikle geliyor bakalım:

 • Kutu İçeriği

Ürün kulaklık, USB bellek ve hafıza kartlarında benzer bir ambalaj ile geliyor. Yani başlığımızda her ne kadar kutu içeriği yazsa da bu genel bir tabir. Bu ürün arka tarafı karton, ön tarafı şeffaf plastikten oluşan bir ambalaj ile gelmekte.

Ön taraftan bakıldığı zaman ampul ve uzaktan kumandası net bir şekilde görülebilmekte. Ayrıca ambalajın ön tarafında ürünle ilgili olarak LED, RGB, uzaktan kumanda, sıcak beyaz, 25 yıl ve 9W-60W gibi ifadelere yer verilmiş. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Aslında ürünle ilgili tüm önemli bilgiler burada yer alıyor. Yani ambalaja önden bakınca tüm önemli detayların görülebilmesi sağlanmış. Bu kısma teknik özellikler bölümünde değineceğimiz için girmeyeceğiz.


Ürünün ambalajının arka tarafında ise uzaktan kumanda ile birlikte ampulün farklı renk ve efektlerle çalışabildiği gösterilmiş. Buna ek olarak bir de ürünün A+ seviyesinde enerji tükettiği bilgisi verilmiş. Ambalajın arka tarafında bir kısım daha var. Arka taraf bir kitapçık gibi açılabiliyor ve orada da ürünle ilgili tüm teknik detaylara yer verilmiş.

Ürünün ambalajı bu şekilde, içinden sadece ampul ve uzaktan kumandası çıkmakta. Teknik özelliklerine ambalajda yer verildiği ve tak-kullan bir yapıda olduğu için herhangi bir kitapçık vs. çıkmamakta.

 • Ampul ve Uzaktan Kumanda

Ampul sıradan bir LED ampul görünümünde. RGB ve uzaktan kumandayla kontrol edilebilir olduğu için görüntüsünde ekstra bir şey yok. Kumandası ise birçok LED aydınlatmayı kontrol etmede kullanılan standart kumandalardan. Ön taraftan bakıldığında kumandanın beyaz ve koyu griden oluşan bir yüzeyi varken arka tarafı ise tamamen siyah.

Tamamen plastik ve oldukça hafif olan bu kumandada 24 adet tuş bulunmakta. Ayrıca bu tuşlardan 15 tanesi RGB aydınlatmaya ait. 4 tane tuş da 4 farklı efekt ile aydınlatma sağlıyor. Bu efektler; Flash (renkler arası keskin geçişler), Strobe (renk değişimi ile birlikte yanıp sönme), Smooth (renkler arası yumuşak geçişler), Mode (her basıldığında farklı bir renk) şeklindeki isimlendirmeler ile farklı tipte aydınlatmalar sunuyor.


Bunların dışında yer alan 5 tuş ise; ampulü kapatmayı-açmayı, aydınlatma seviyesini arttırmayı-düşürmeyi ve sıcak beyaz aydınlatmayı aktif etmeyi sağlayan tuşlar. Kumandanın ön yüzünde tuşların altında Osram yazısı yer almakta. Dediğim gibi bu kumanda tipi standart olduğu için muhtemelen farklı kumandalarla karışmasının önüne geçmek ve ürünün markasını göstermek için kumandada Osram yazmakta.

Son olarak kumanda ile ilgili olarak söyleyeceğim şey ise kumandanın alt tarafında bir çekmece bulunmakta. Bu çekmeceye CR2025 tipindeki pil yerleştiriliyor ve bu pil kumandaya güç sağlıyor. Ayrıca pil, kumandanın içerisinde takılı olarak gelmekte, ekstradan satın almanız gerekmiyor.

 • Osram Kumandalı LED RGB Ampul Teknik Özellikleri

Geldik teknik özelliklerine. Kutu içeriği bölümünde bahsettiğim, ambalajın üzerinde yer alan teknik detaylara göre ilerleyelim. İlk olarak ürün LED bir aydınlatmaya sahip, bu da enerji tasarruflu olduğu anlamına geliyor. RGB ifadesi ise ürünün farklı renk ve renk tonlarında aydınlatma sunabildiğini belirtiyor. Uzaktan kumanda, mevcut özellikler çerçevesinde ampulü yönetebilmeye olanak sağlıyor.

Ambalaj üzerinde yer alan bir diğer detay da “warm white” yani “sıcak beyaz” ifadesi. Bu da ampulün standart aydınlatma rengini açıklıyor. Ampul RGB olduğu için birçok farklı renkte aydınlatma sağlayabiliyor fakat her ampul gibi sağladığı standart bir rengi de var, o da sıcak beyaz.

Peki sıcak beyaz ne demek? Sıcak beyaz için kısaca beyaz ve sarı aydınlatmaya sahip ampullerin arası diyebilirim. Ne sarı ne beyaz, ikisinin arasındaki bu renge sıcak beyaz denilmekte.


Geldik ambalajın önünde yer alan önemli detaylardan beşincisine, o da “25 yıl” ifadesi. Osram, bu ürünün 25 yıl kullanım ömrü olduğunu söylüyor. Son detay ise “9W-60W”. Bu da elbette ürünün kaç Watt değerlerinde çalıştığına işaret ediyor.

İlk olarak ambalajın önünde yer alan tüm detayları sırasıyla açıkladım. Bunlar zaten en önemlileri fakat şimdi de gelin bunların dışında yer alan diğer teknik detaylara bakalım. Öncelikle ürün “E27” adı verilen duy tipine sahip. Bu duy tipi standart, evlerimizdeki ampul taktığımız duyların ta kendisi. Ayrıca ürünün lümen değeri 806 lm. Bu değer ürünün aydınlatma gücünü ifade etmekte. Kelvin değeri ise 2700. Bu değer de renk sıcaklığını ifade etmekte.

Teknik özelliklerin son kısmına geldik, son detayları da verdikten sonra fiyat bölümüne geçeceğiz. Ampulün genişliği 60 mm iken yüksekliği ise 114 mm. Ürün 25 yıl kullanım ömrünün yanı sıra 10.000 açma-kapama ömrüne sahip. Voltaj değeri ise 220-240. Son olarak ürünün garanti süresi ise 4 yıl.

 • Fiyat

Osram uzaktan kumandalı RGB LED ampulü internetten almak istediğinizde satıldığı yere göre fiyatlar 44 TL’den başlayarak 72 TL’ye kadar gitmekte. İdeal fiyatı ne derseniz 45-50 TL. Yani bu fiyat civarında bu ürüne rahatça sahip olabilirsiniz.

 • Osram Kumandalı LED RGB Ampul İncelemesi Sonuç Bölümü

Fiyat bölümünde bahsettiğim ortalama fiyatlarda, bu özelliklere sahip bir ampul aradığınız zaman mutlaka karşınıza çıkacak bir ürün. Osram kalitesi, birçok aydınlatma seçeneği ve uygun fiyat bir arada. Zaten internette ufak bir araştırma yaptığınız zaman oldukça tercih edilen ve memnun kalınan bir ürün olduğunu göreceksiniz.

Eğer bu fiyat civarında bir bütçe ile RGB aydınlatmaya sahip bir LED ampul arıyorsanız kesinlikle bakmanız gereken bir ürün. Ürünü biraz daha kullanıp uzun vadede durumunu gözlemledikten sonra kullanıcı deneyimi yazısını da sizlere sunacağım. Osram kumandalı LED RGB ampul incelememiz burada sona ermekte. Başka incelemelerde görüşmek üzere…

6 thoughts on “Uzaktan Kumandalı RGB Osram LED Ampul İncelemesi

 1. Beyazda kapatıyorum sıcak sarı renkte açılıyor. Beyazda kapatınca beyazda açılmasını sağlamanın bir yolu var mı sizce?

  1. Merhaba, ürünün beyaz renk aydınlatma seçeneği bulunmamakta. Kumanda üzerinde beyaz renk mevcut ama ürün beyaz yerine sıcak sarı renk vermekte. Onun dışında eğer ürünü kumanda üzerinden açıp kapatırsanız, en son hangi renk aktifse o renk yanar. Fakat ürünü doğrudan normal duvardaki aydınlatma tuşu üzerinden kapatıp açarsanız ürün kendini sıfırlar, en parlak seviyede ve sıcak sarı renkte yanar.

   1. Benim ampül flash modunda açılıyor. bi kaç yerde ampülü açtıktan sonra açma tuşu ve açılış rengi tuşlarına aynı anda basınca açılış rengini aktifleştirdiği yazıyordu. denedim olmadı. sorum şu. kumandadan kapattığımız zaman elektrik yakmaya devam ediyor mu? Çünkü açılış rengini başka türlü sabitlemenin çözümü yok gibi.

    1. Merhaba, normalde kumanda üzerinden açılıp kapatılırsa eğer en son hangi mod veya renkte kullanıldıysa aynı şekilde açılması lazım. Sorunuza gelecek olursak; kumandadan kapatılınca elektrik harcadığını sanmıyorum, harcasa bile kayda değer bir harcama yapmaz bence. Ürünün temel kullanım mantığı şu şekilde, öncelikle ışığı normal duvardaki aydınlatma tuşu üzerinden açın. Ardından kumanda üzerinden renk ve parlaklık seviyesi ayarlarını istediğiniz gibi yapın. Bundan sonra ışığı kumanda üzerinden açıp kapatın. Böyle yaptığınız sürece ışığın sizin ayarladığınız şekilde aydınlatması lazım, bende en azından bu şekilde yani. Tüm bunların yanında eğer kumanda üzerinden açıp kapatmazsanız her seferinde sizin yaptığınız aydınlatma ayarı sıfırlanır, bir de elektrikler gidip geldiğinde aynı durum söz konusu olur ama ona yapacak bir şey yok elbette.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir