TP-LINK TL-PB10400 Powerbank İncelemesi

tp link powerbank

İlk incelememe hoş geldiniz. Ürün incelemesi kategorisinde ilk konuğumuz TP-LINK markasının TL-PB10400 model numaralı powerbank ürünü olacak. İncelemeye başlamadan önce eğer powerbank’ler ile ilgili bir fikriniz yoksa Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazıma giderek powerbank’ler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akıllı telefonların özellikleri gitgide gelişiyor, sürekli yeni modelleri çıkıyor fakat pil performansı konusunda bekleneni veren model sayısı çok fazla değil. Tabii bir de akıllı telefonları elimizden pek düşürmediğimizi var sayarsak birçok akıllı telefon kullanıcısı şarjların çabuk bitmesinden şikayetçi. İşte bu noktada powerbank’ler yani taşınabilir şarj cihazları devreye giriyor.


Taşınabilir şarj cihazlarını sadece şarjı çabuk bitenler mi tercih ediyor? Elbette hayır. Akıllı telefonunuzun pil performansından memnun olsanız da taşınabilir şarj cihazı kullanmak için farklı senaryolar mevcut. Sürekli dışarıda yani sahada iş yapıyor olabilirsiniz, tatilde tam plajdayken şarjınız azalmış olabilir, akıllı telefonunuzu normal bir şekilde prizden şarj ederken acil işiniz çıkmış olabilir. Bunlar taşınabilir şarj cihazı kullanım senaryolarından sadece birkaçı. Bunların dışında farklı bir senaryo da var.

Ben sürekli zaten priz yanındayım, ofiste-dükkanda çalışıyorum veya evden çalışıyorum diyebilirsiniz. Fakat elektrik kesilmesi gibi bir durumda priz yanında olmanız bir şey ifade etmeyecek. Elektrik kesilmesi durumunda da taşınabilir şarj cihazı ile akıllı telefonunuzu, tablet bilgisayarınızı kısacası USB’den şarj destekleyen tüm akıllı cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.

powerbank-incelemesi

  • TP-LINK TL-PB10400 Powerbank İncelemesi

Taşınabilir şarj cihazlarının kullanımı ile ilgili yaptığımız girişten sonra lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim. Ürünümüz, akıllı cihazlar ve aksesuarlar üreten TP-LINK‘in ürünü. Modeli/kod numarası TL-PB-10400 şeklinde geçmekte. Buradaki “TL” kısmı markası olan “TP-LINK“ın bir kısaltması. “PB” kısmı ise “powerbank“in kısaltması. “10400” sayısı ise ürünün 10.400 mAh‘lik bir bataryaya sahip olduğunu belirtiyor. Yani TP-LINK firması ürün için oldukça basit ve anlaşılır bir model numarası belirlemiş.

İncelememiz sırasıyla ürünün teknik özellikleri, kutu içeriği, fiyatı şeklinde ilerleyecek. Hemen teknik özelliklerine bir bakalım:

powerbank-incelemesi

  • Teknik Özellikleri

Hemen yukarıda da söylediğim gibi ürünün bataryası 10.400 mAh kapasitesinde. Bu kapasiteyi doldurabilmek için kullanılan Micro USB portu 5V/2.0A.

Üründe 2 adet USB 2.0 şarj girişi mevcut. Yani aynı anda 2 akıllı cihazınızı birden bu ürünle şarj edebilirsiniz. Bu girişlerin her biri DC 5V/2.4A güç verebiliyor. Ayrıca firmanın kendi sitesinde toplam gücün DC 5V/3A olduğu belirtilmiş. Bir cihazı kaç defa şarj edebilmesi durumu ise elbette şarj ettiğiniz cihaza göre farklılık göstermekte fakat TP-LINK’in bazı akıllı cihazlar için verdiği şarj verileri de mevcut. Bunları da görsellerde görebilirsiniz.

powerbank-incelemesi

Ürünün bizim gördüğümüz dış kısmında akıllı cihazlarımızı şarj etmemizi sağlayan 2 adet USB 2.0 portu, ürünün kendisini şarj etmemizi sağlayan 1 adet Micro USB portu, 1 adet el feneri fonksiyonu gören aydınlatma, 1 adet buton ve 4 adet te şarj durumu hakkında bilgi veren led ışık mevcut. Bu bahsettiklerim içerisinden sadece ürünü şarj etmemizi sağlayan Micro USB portu ürünün yan tarafında bulunmakta, onun dışındaki hepsi ürünün üst tarafında bulunmakta.

powerbank-incelemesi

  • TP-LINK Powerbank İle Karanlığı Aydınlatın

Ürünün diğer taşınabilir şarj cihazlarından bir farkı olarak el feneri özelliği mevcut. Üst kısmında bir adet bu işlev için koyulmuş aydınlatma var. Bu aydınlatmayı cihazda zaten 1 tane bulunan butonu basılı tutmak suretiyle aktif ediyorsunuz. Beklenenden iyi bir aydınlatmaya sahip olduğunu söyleyebilirim. Elektrik kesildiğinde veya aydınlatmanın yetersiz olduğu karanlık ortamlarda işinizi görecektir.

powerbank-incelemesi

  • 1 Tuş 2 İşlev

Feneri açmanızı sağlayan butonun bir işlevi daha var. Bu buton ile cihazın doluluk oranını da görebilirsiniz. Bunun için butona basıp bırakmanız yeterli. Butona bastıktan sonra üründe bulunan 4 tane küçük led ışık size şarj durumu hakkında bilgi verecek. Bu led ışıklar yeşil renkte yanmaktalar. 4 adet led ışık olduğu için her biri %25‘lik bir değere sahip fakat tam olarak ne kadarlık bir doluluk olduğunu bilemiyorsunuz doğal olarak.

Örneğin 4 led ışıktan 3 tanesinin yandığını varsayalım. Buradan anlamanız gereken cihazın doluluk oranı en fazla %75 şeklinde. Ama bu %75 te olabilir %51‘de. %50‘ye inmesi halinde 1 led ışık daha sönecek ve 2 led ışık yanık kalacaktır. Ama zaten çoğu taşınabilir şarj cihazında durum böyle, hatta bazılarında herhangi bir şarj durumunu gösteren bir gösterge bulunmamakta.

powerbank-incelemesi

Cihaz uyumluluğu konusunda herhangi bir marka/model veya işletim sistemi gibi bir kısıtlama bulunmamakta. Şarj edeceğiniz cihazın USB’den şarj edilebilme özelliğine sahip olması yeterli.

  • Tasarım ve Boyutlar

Dış malzeme yapısında tamamen sert plastik malzeme kullanılmış. Yan kısımları beyaz ve parlak bir yapıdayken üst ve alt kısmı açık mavi renkte. Üst kısmı dokulu bir yapıdayken alt tarafı düz bir yapıda ve alt tarafında ürünün markası olan “TP-LINK” yazısına yer verilmiş.

Ürünün boyutları 61.2 x 22.4 x 150.0 mm şeklinde. Ağırlığı ise 241 gram. Ağırlığı, ürünün kapasitesi itibariyle içinde bulunan bataryalar ve ürünün genel anlamda görüntüsü düşünülünce normal bir seviyede.

powerbank-incelemesi

Verdiğim bu bilgiler dışında son olarak bazı ekstra bilgiler daha mevcut. TP-LINK firması bu ürünün içine yerleştirmek için bataryayı LG‘den almış, yani batarya LG üretimi. TP-LINK, bu LG bataryaların diğer bataryalara göre daha uzun ömürlü ve daha güvenli olduğunu söylemekte.

powerbank-incelemesi

  • TP-LINK TL-PB10400 Powerbank Kutu İçeriği

Geldik kutu içeriğine. Kutu içeriği Micro USB kablo, kullanım kılavuzu ve ürünün kendisinden ibaret. Ben cihazı alalı oldukça fazla zaman oldu ve kutu içeriğinde kese tarzı bir kılıf ta vardı. Ürün için üretilmiş güzel bir koruyucu kılıftı fakat şu an sitesinde kutu içeriğinde kılıf olduğuna dair bir şey yazmamakta.

İnceleme yazımı hazırladığım an itibariyle kutu içeriği olarak bir farklı versiyonu da mevcut. Biliyorsunuz Apple cihazların şarj girişleri farklı. Apple marka cihaz kullananlar için Apple uyumlu kabloyla da satılmakta. Eğer Apple marka cihazı şarj etmek için alacaksanız ürünü satın almadan önce bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederim.

powerbank-incelemesi

  • Fiyat ve Sonuç

Teknik özellik ve kutu içeriği kısımlarını geride bırakarak incelememizde son kısma geldik. Şimdi fiyat konuşacağız. İncelemeyi yazdığım an itibariyle bulabildiğim en düşük fiyat 89 TL ve fiyatın 200 TL‘ye kadar çıktığını görmekteyim. Bu cihaz için 100 TL civarı fiyatın hem ürün için yeterli hem de bir taşınabilir şarj cihazı olarak normal olduğunu düşünüyorum.

Uzun zamandır bu ürünü kullanmaktayım ve herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak ile birlikte almayı düşünenlere tavsiye etmekteyim. Ayrıca bu ürünü uzun süre kullanımım sonrası deneyimlerimi paylaştığım TP-LINK TL-PB10400 Powerbank Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı yazıma giderek ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi de olabilirsiniz. Almakta tereddüt ediyorsanız o yazıma da bir göz gezdirin. Son olarak buraya tıklayarak ürünün resmi sayfasına gidebilirsiniz.


Evet, böylece ilk incelememin sonuna geldik. Faydalı bir inceleme olduğunu düşünüyorum, umarım almayı düşünenler için karar vermede bu yazının yardımı olur. İnceleme veya ürünle alakalı bir düşünceniz varsa aşağıdaki yorumlar kısmında yorum yaparak belirtebilirsiniz. Sonraki incelemede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir