Steam Dosya Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

steam dosya doğrulama

Herkese merhaba. Yeni bir Steam rehberiyle daha karşınızdayım. Bu rehberde sizlere Steam dosya doğrulama işleminin nasıl yapıldığını anlatıyor olacağım.

Bundan önce de Steam ile alakalı ürettiğim bazı içerikler mevcut. Dilerseniz onlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İşlemin nasıl yapıldığına geçmeden önce bu işlemi yapmaya neden ihtiyaç duyulabildiğinden kısaca bahsetmek gerek diye düşünüyorum.

Steam üzerinden indirilen oyunlarda bazen hatalar meydana gelebilmekte. Siz hiçbir şey yapmasanız bile durup dururken veya güncelleme sonrası hatalarla karşılaşabilmeniz mümkün.

Böyle bir durumda ilk yapılabilecek işlem dosya doğrulamaktır. Bu işlem ile Steam üzerinden oyunun dosya doğrulaması yapılır. Böylece eğer eksik veya bozuk dosya varsa yeniden indirilecektir. Sonrasında ise şanslıysanız sorununuz çözüme kavuşur.

Neden böyle diyorum, şayet sorun çözülmezse internetten sorunun çözümüne dair farklı yollar aramanız gerekecek. Eğer buna rağmen sorunu çözemezseniz yüksek ihtimalle oyunu silip tekrar indirmeniz gerekecektir.

Şimdi gelelim dosya doğrulama işleminin yapımına. İşlem oldukça basit, sadece sizin için hazırlamış olduğum aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin. Sonrasında umarım sorununuz çözüme kavuşmuş olur.


Steam Dosya Doğrulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak Steam uygulamasını çalıştırın.
  2. İmleci ekranın sol üst tarafında yer alan seçeneklerden “Kütüphane” üzerine getirin.
  3. Açılan küçük menüden “Ana Sayfa” seçeneğine tıklayın.
  4. Sonrasında Steam kütüphaneniz açılacaktır. Buradan sorun yaşadığınız oyun veya uygulamayı bulun. İmleci üzerine getirdikten sonra sağ tıklayın ve “Özellikler…” seçeneğine tıklayın.
  5. Şimdi önünüze bir pencere açılacaktır. Burada sol tarafta yer alan “Yüklü Dosyalar” yazan yere tıklayın.
  6. Açılan kısımdan “Bu demonun dosyalarının düzgün yüklenip yüklenmediğini doğrula.” yazan kısmı bulun. Bunun hemen yanında “Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula” yazan bir buton göreceksiniz, ona tıklayın.
  7. Sonrasında “Dosyaların bütünlüğü doğrulanıyor…” şeklinde bir yazı belirecektir. İşlemin 100% olarak tamamlanmasını bekleyin.

Steam dosya doğrulama işlemini anlattığım rehber bu şekildeydi. Toplam 7 adımda sizlere Steam’de nasıl dosya doğrulama yapıldığını anlattım. Umarım faydalı olmuştur ve karşılaştığınız hatayı çözüme kavuşturabilmişsinizdir.

Rehberi faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda diğer insanlarla da paylaşabilirsiniz. Dilerseniz konuyla alakalı düşüncelerinizi hemen altta yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

Bu ve buna benzer diğer içeriklerime buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Sonraki rehberde görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir