Mozilla, Firefox Tarayıcısında Spam Bildirimleri Engelleyecek

Mozilla, internet tarayıcısı Firefox’ta spam bildirimleri engellemek için harekete geçti. Bildirimleri engellemek adına yapılacak söz konusu yenilikten sonra Mozilla Firefox, bildirimlerin varsayılan olarak kapatılabildiği ilk web tarayıcı olacak.

Mozilla, günlük kullanımda kullanıcıları rahatsız eden pop-up’ların sayısını düşürmek için bildirim isteklerini alma işlevini değiştirdiği bilgisini paylaştı. Ocak ayında Firefox için 72 numaralı sürüm yayınlanacak ve masaüstü bildirimlerini görüntüleme istekleri artık Firefox’un URL çubuğunda küçük bir simge olarak gözükecek. Kullanıcılar bildirim isteklerini görmek istediği zaman bu bildirim simgesine tıklayacak.

Mozilla bu değişiklik kararını, yapılan araştırmalar sonucunda kullanıcılar arasında bildirimlerin popüler olmadığını gördükten sonra aldığını açıkladı. Bildirimler ile ilgili istatistiklere göre kullanıcıların %99’u bildirim isteklerini kabul etmiyor.

Spam şekilde bildirim gelmesinin tek kötü yanı sinir bozucu olmaları değil. Tarayıcı bildirimleri, kötü amaçlı siteler tarafından kullanıcılara saldırılarda bulunmak için de kullanılıyor.


Bu yenilik Firefox’a Ocak ayında yayınlanacak olan 72 numaralı sürümle gelecek fakat şu anda da bir değişiklik yapılmadı değil. Mozilla Firefox şu anda 70 numaralı sürümde bulunmakta ve bu sürümde bildirim özelliği konusunda bir değişikliğe gidildi. Mevcut Firefox sürümünü kullanan kullanıcılar, bildirim göstermek isteyen bir web sitesini ziyaret ettikleri zaman artık “Şimdi Değil” yerine “Asla İzin Verme” seçeneği ile karşılaşıyorlar. Bu seçenek seçildiği zaman artık kullanıcı o siteyi ne zaman ziyaret ederse etsin bildirimlere izin verilmiyor.

Mozilla, bildirimleri engelleme üzerine çalışmalar yaptığını resmen açıklayan ilk firma oldu ve Google’ın da Chrome için bu tarz bir çalışma yaptığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir