MHRS Randevu Talep Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

mhrs randevu talep

Herkese merhaba. Hastane randevusu almamızı sağlayan MHRS sistemiyle ilgili bir içerikle karşınızdayım. Bu yazımızın konusu MHRS randevu talep yenileme işlemi olacak ve sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağım.

MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin kısaltmasıdır. MHRS sistemi devlete ait resmi bir sistemdir ve MHRS üzerinden aşı, aile hekimi ve hastane randevusu alabilmeniz mümkündür.

Randevu bulamadığınız zaman bilgilendirilmek için MHRS üzerinden talep bırakabilirsiniz. Buna randevu talebi adı verilmektedir. Talebinize uygun randevu açıldığında sistem tarafından bilgilendirilirsiniz ve belli süre içinde sisteme giriş yaparsanız randevunuzu alabilirsiniz.

Bazen yoğunluk sebebiyle talep bırakılmasına rağmen randevu düşmeyebilir. Böyle durumlarda talep yenilemesi yapmak gerekmektedir. Çünkü randevu talebinin de bir geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Randevu talebinin geçerlilik süresi talep bırakıldığı günden itibaren 20 gündür. Sürenin bitimine 5 gün kala talebinizi yenileyebilmeniz mümkün. Eğer talebinizi yenilemezseniz geçerliliğini yetirecek ve yeniden talep bırakmanız gerekecektir.

Peki randevu talebi nasıl yenilenir? Oldukça basit olan bu işlem elbette yine MHRS üzerinden yapılmakta. MHRS sisteminin hem web sitesi hem mobil uygulaması bulunmakta. Bu sebeple 2 farklı yöntemle sizlere bu işlemin nasıl yapıldığını anlatacağım.


MHRS Randevu Talep Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Üzerinden Talep Yenileme İşlemi

  1. İlk olarak internet tarayıcısını açın ve arama motoruna “mhrs” yazarak aratın. İlk çıkan sonuca tıklayarak MHRS resmi web sitesine ulaşın. Buna ek olarak buraya tıklayarak da hızlı bir şekilde MHRS’ye erişebilirsiniz.
  2. MHRS resmi web sitesini açtıktan sonra sayfanın en üst kısmında yer alan yeşil renkli ve üzerinde “Randevu Al” yazan butona tıklayın.
  3. Açılan giriş ekranında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve MHRS şifrenizi yazarak giriş yapın. Dilerseniz e devlet ile giriş yapmanız da mümkündür.
  4. Giriş işlemini de başarıyla gerçekleştirdikten sonra sayfanın sağ üst tarafında yer alan yeşil renkli ve isminizin yazdığı butonun üzerine gelin. Ardından ufak bir menünün açıldığını göreceksiniz. Buradan önce “Randevu Bilgileri” kısmına gelin, sonra da açılan diğer kısımdan “Randevu Talepleri” seçeneğine tıklayın.
  5. Karşınıza tüm randevu taleplerinizin yer aldığı “Randevu Taleplerim” isimli bir sayfa açılmış olmalı. Buradan hangi hastanenin hangi bölümüne randevu talebi bıraktığınızı görebilirsiniz. Ayrıca yanlarında randevu taleplerinin son tarihleri de yer almaktadır.
  6. Talep yenileme işlemi için talebini yenilemek istediğiniz randevunuzu bulun. Sonrasında sağ tarafta 3 adet seçenek göreceksiniz. Bunlardan ilki “Randevu Al“. Diğer 2 seçenek ise sırasıyla talep yenileme ve talep silmedir. Bu 3 seçenekten 2. sırada ve aynı zamanda ortada bulunan, dönen bir ok sembolü şeklinde olan butona tıklayın. Sonrasında talebinizin yenilenme işlemi gerçekleşecektir.Mobil Uygulama Üzerinden Talep Yenileme İşlemi

  1. MHRS mobil uygulamasını açın. Eğer otomatik giriş aktif değilse giriş bilgilerinizi yazarak giriş yapın.
  2. Giriş işleminden sonra önünüze 2 seçenek çıkacak. Bunlar “Neyim Var?” ve “Merkezi Hekim Randevu Sistemi“. Bunlardan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” seçeneğine tıklayın.
  3. Şimdi ise önünüze MHRS ana ekranı açılacaktır. Alt tarafta yer alan seçeneklerden “Taleplerim” seçeneğine tıklayın.
  4. Açılan ekranda randevu taleplerinizi göreceksiniz. Buradan randevularınıza ait “Talep Geçerlilik Tarihi” kısımlarını kontrol edin. Eğer yenilemeye uygun bir talep varsa yanında bir ok işareti çıkacaktır. Ona tıkladıktan sonra talebiniz yenilenecektir. Eğer talep geçerlilik tarihiniz sona erdiyse ve talep yenilenmiyorsa yeniden talep oluşturmanız gerekmektedir.

Bir rehberin daha burada sonuna geldik. Elimden geldiğince sizlere 2 farklı yöntemle MHRS üzerinden randevu talep yenileme işlemini anlatmaya çalıştım. İşlemi bilgisayardan yapacaksanız ilk anlatımı, mobil uygulama üzerinden yapacaksanız da ikinci anlatımı uygulayabilirsiniz.

Umarım faydalı bir rehber olmuştur. Eğer faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca konuyla alakalı düşüncelerinizi hemen altta yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Son olarak bunun gibi diğer içeriklerime göz atmak isterseniz sadece buraya tıklamanız yeterlidir. Sonraki rehberde görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir