Logitech G102 Prodigy Gaming Mouse İncelemesi

logitech g102 prodigy

Herkese merhaba. Yeni bir ürün incelemesiyle karşınızdayım. Daha önce 2 Logitech ürününü incelemiştim ve bu üçüncüsü olacak. İlk 2 incelemeden bir tanesi klavye-mouse setiydi ve bir diğeri de klavyeydi. Bu sefer ise bir mouse inceleyeceğiz. İnceleme konuğumuz olan bu mouse, Logitech markasının G102 Prodigy model ismine sahip bir oyuncu ekipmanı. Diğer incelemelerimde de olduğu gibi bu incelememde de ürünü ayrı başlıklar şeklinde ele alarak inceleyeceğim. Şimdi gelin daha fazla vakit kaybetmeden bu oyuncu faresinin özelliklerine ve bize sunduklarına bakalım:

  • Tasarım

Öncelikle tasarımdan başlamak istiyorum. Tasarımsal olarak bakarken ilk önce bir oyuncu ekipmanı olduğunu unutmamak lazım. Bu bağlamda Logitech G102 Prodigy, bir oyuncu ekipmanı olarak ne abartılı bir görünüme sahip ne de çok sade bir görünüme sahip. Bu yüzden tasarımı benim gerçekten hoşuma gitti. Çünkü firmalar oyuncu ekipmanlarında dikkat çekmek ve farklı bir tasarım ortaya çıkarmak adına garip tasarımlarda ürünler ortaya çıkartabiliyorlar. G102 neyse ki öyle değil. Görünüm olarak tam bir standart-gaming mouse karışımı diyebilirim.


Tasarım bölümünün içerisinde bir de büyüklüğüne değinmek istiyorum. Burada G102‘yi, Logitech‘in en çok tercih edilen oyuncu farelerinden biri olan G300S ile karşılaştırmak istiyorum. G300S çok tercih edilen bir mouse olduğu için bir yerlerde görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. G102, G300S’e göre daha büyük. Bu yüzden eliniz büyükse veya büyük mouse kullanmak daha rahat geliyorsa G102 büyüklük anlamında size beklediğinizi verecektir. Ayrıca tasarımsal olarak genel anlamda sol elle kullanıma da uygun olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

  • Tuşlar

Tasarımdan sonra gelelim tuşlara. Üstten bakıldığı zaman her mouse üzerinde olan sağ-sol klik ve scroll tuşları bulunmakta ve bunlara ek olarak bir oyuncu ekipmanı olduğu için bir DPI tuşu bulunmakta. Bu tuş scroll tuşunun hemen arkasında yer alıyor.

Logitech’in Gaming Software yazılımı üzerinden ayarladığınız DPI seçenekleri arasında bu tuş ile geçiş yapabilirsiniz. Mouse, sağ kısımdan bakıldığında dümdüz, herhangi bir tuş vs. yok. Sol tarafta ise 2 adet tuş bulunmakta. Bu tuşları istediğiniz gibi kişiselleştirmeniz mümkün. Bunu da yine Logitech’in Gaming Software yazılımından yapıyorsunuz.


Tuşlardan sağ-sol klik, scroll, DPI tuşlarında mat bir malzeme tercih edilmiş. Bu tuşlardan scroll tuşu yumuşak plastik malzemeden yapılmış. Sol taraftaki 2 adet tuşta ise parlak bir malzeme kullanılmış. Tuşlar bölümünde son olarak merak edenler olursa diye klik sesinden de bahsedeyim. Normal bir sesi var diyebilirim. Sessiz de değil sesli de değil. Aynı zamanda çıkan ses ne çok ince bir ses ne de çok tok bir ses. Yani tam ayarında bir klik sesi var.

  • Logitech G102 Prodigy Malzeme Kalitesi

Geldik malzeme kalitesine. Malzeme olarak her yerinde plastik kullanılmış bir ürün. Büyük ölçüde de mat plastik malzeme tercih edilmiş. Parlak plastik malzeme sanki böyle saha çok mat malzemenin arasına aşırı sade durmasın, biraz şıklık katsın diye serpiştirilmiş gibi. Malzemenin ele verdiği hissiyat ise güzel, plastik olmasına rağmen kalitesiz bir hissiyat vermiyor.

  • Aydınlatma ve DPI

Gaming mouse denince akla gelen ilk şey aydınlatma oluyor elbette. Oyuncu ekipmanı dendiği zaman ne olursa olsun ürünlerin bir yerlerinde aydınlatmalar oluyor. G102’de de 2 adet aydınlatmalı kısım var. Bu aydınlatmalardan ilki, yan kısımlardan başlayıp arkaya doğru devam eden, şerit şeklinde bir bütün olarak tasarlanmış aydınlatma.

Diğer aydınlatma ise bunun hemen üzerinde yer alan G logosu. Mouse üzerinde yer alan bu G logosu, Logitech’in G serisi oyuncu ekipmanlarını temsilen koyulmuş ve bu ürünün bu seriye ait olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda da dediğim gibi bu logo aydınlatma özelliğine de sahip. Aydınlatmalar, 16.8 milyon renge sahip tamamen RGB ve aydınlatma ile ilgili ayarlar için Logitech‘in Gaming Software isimli yazılımını bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.


Yazılım içerisinde renk dışında parlaklık ayarı da mevcut. Eğer ışık seviyesi fazla geldiyse veya sonradan kullanım sonrası rahatsız etmeye başladıysa parlaklığı düşürerek aydınlatması aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.  Aydınlatma efekti olarak 3 seçenek mevcut. Bunlardan ilki sabit olanı. Hangi rengi ayarlarsanız o renk sabit bir şekilde yanıyor. İkincisi nefes alma efekti. Bunda ise ayarladığınız renk, ayarladığınız hızda yanıp sönüyor. Üçüncü ve son olanı ise renk döngüsü efekti. Bu efektte parlaklık ile hız seçiyorsunuz ve buna bağlı olarak tüm renkler değişerek aydınlatma özelliği sağlanıyor.

Logitech G102 Prodigy, 6.000 DPI sensöre sahip. Mouse üzerinde scroll tuşunun hemen arkasında yer alan ufak tuş sayesinde, daha önce yazılım üzerinden belirlediğiniz DPI seviyeleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

  • Ekstra

Bu kısımda, diğer bölümlerde bahsetmediğim detaylara değineceğim. Logitech G102 Prodigy, çoğu oyuncu faresi gibi kablolu bir fare. Kablo uzunluğu 2 metre. Bir mouse için gayet yeterli. Ayrıca kablo, ne yazık ki sargılı bir yapıda değil, standart bir kablo kalitesinde. Daha dayanıklı olması bakımından sargılı olsa daha iyi olurdu ama genellikle markalar en üst seviye ürünlerinin kablolarında sargılı kablo tipini tercih ediyorlar.


Ağırlığı 85 gram kadar. Bence gayet hafif bir mouse diyebilirim. Daha hafifleri muhakkak vardır ama hafif mouse kategorisinde olan bir ürün. Hafif olması, hızlı bir kullanıma olanak sağlıyor, yüzey üzerinde çok rahat hareket ediyor. Çok üst seviye bir oyuncu faresi olmadığı için o aşırı pahalı oyuncu farelerinde gördüğümüz ağırlık ayarlama özelliği bulunmamakta.

Dayanıklılık olarak Logitech’in vermiş olduğu 2 adet veri mevcut. Logitech G102 Prodigy tuş dayanıklılığı olarak 10 milyon tıklama, ayak dayanıklılığı olarak ta 250 kilometre şeklinde dayanıklılığa sahip bir ürün.

Bağlantısı elbette USB üzerinden yapılıyor. USB kısmı standart kalitede, altın kaplama bir USB girişi tercih edilmemiş.

  • Logitech G102 Prodigy Fiyatı

Ürünümüzü her yönüyle ele aldıktan sonra sonuçtan önceki son kısım olan fiyata geldik. Fiyat olarak, incelemeyi sizlere sunduğum tarih itibariyle bu ürünün 170-180 TL civarı fiyatlardan başlayıp 210-220 TL civarı fiyatlara çıktığını gördüm. Ben G102’yi alalı oldukça zaman geçti ve şu an gördüğüm minimum fiyat ile benim satın aldığım fiyat arasında baya bir fark var. Fiyat artışının nedeni elbette döviz kurları fakat sadece bu ürünün değil tüm ürünlerin fiyatları arttığı için genel anlamda bakıldığı zaman hala fiyat bandı itibariyle tercih edilebilecek oyuncu farelerinden bir tanesi.

  • Logitech G102 Prodigy Gaming Mouse İncelemesi Sonuç Bölümü

Logitech G102 Prodigy, tasarımsal olarak hem bir oyuncu faresi hem de standart fare gibi. Üzerinde RGB aydınlatması olan 2 kısmı mevcut. Hem sağ ve sol elle kullanıma uygun olan G102, oldukça hafif ve 6.000 DPI sensöre sahip bir mouse. Eğer oyuncu faresi bakıyorsanız ve fiyat olarak bütçenizi aşmıyorsa kesinlikle önerebileceğim bir mouse. Bu incelemeyi hazırladıktan sonra bir de bu fareyi 1,5 yıllık kullanımım sonrası görüşlerimi paylaştığım Logitech G102 Prodigy Gaming Mouse Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı bir yazı hazırladım. O yazıdan da bu ürünün uzun vadeli kullanım sonrası durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir başka incelemede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir