Asus VX228H 21.5” LED Monitör Kullanıcı Deneyimi

Herkese merhaba. Daha önce incelemesini yaptığım 21.5″ boyutundaki Asus VX228H Full HD LED monitörün kullanıcı deneyimi içeriğiyle karşınızdayım. Bu içerikte söz konusu monitörü 6,5 yıldır kullanıyor oluşumdan dolayı, uzun süreli kullanımla alakalı deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Kullanıcı deneyimine geçmeden önce, eğer ürünün incelemesini okumadıysanız buraya tıklayarak incelemeye ulaşabilirsiniz. İnceleme içerisinde ürüne ait hemen hemen tüm detaylar mevcut. Bu içerik ise teknik detayların aksine deneyimlerimi içeriyor olacak. Şimdi gelin, asıl konumuza geçiş yapalım.

  • Asus VX228H 21.5” LED Monitör Kullanıcı Deneyimi

– Öncelikle ürünün ekran kısmından oldukça memnunum. Bunca yıldır kullanmama rağmen herhangi bir şikayetim olmadı. Bu monitörü gerek günlük işler gerek oyun için birçok amaçla kullanmaktayım. Her türlü kullanımda beklentimi yerine getirmekte. Ayrıca mat bir yüzeye sahip olmasından dolayı parlama seviyesi oldukça düşük. Zaten zamanında bu monitörü tercih etmemdeki en büyük sebeplerden birisi de buydu.

– Ürünün piano black adı verilen çerçeve ve ayağa sahip olması onu oldukça şık gösteriyor. Fakat tahmin edersiniz ki her üründe olduğu gibi bu üründe de göze batmasa da kılcal çizikler oluştu. Ne kadar dikkat ederseniz edin zamanla oluşuyorlar, yapacak bir şey yok.

– Monitörün mat ekrana sahip olması dışında tercih etmemdeki 2. sebep te dahili hoparlöre sahip olması. Ben çoğunlukla kulaklık kullanıyor olsam da gerektiği zamanlar hoparlörü açıp kullanıyorum. İhtiyacım olduğunda işimi görüyor. Bir monitörün dahili hoparlöre sahip olması büyük kolaylık. Masanızda yer işgal eden bir üründen kurtuluyorsunuz.


– Asus VX228H’yi alırken tercih etmem konusunda beni ikna eden bir diğer şey ise 2 HDMI girişine sahip olması oldu. 1 giriş zaten bilgisayara bağlı olacaktı. Diğerine ise olur da ileride konsol satın alırsam onu bağlarım diye düşündüm. Bu süre zarfında herhangi bir konsol satın almadım fakat bir ara Tivibu bağladım ve monitörü bir nevi TV olarak ta kullandım. 2. HDMI girişine herhangi bir şey bağlamasanız da, kullandığınız girişte yaşanacabilecek arızalar sebebiyle bir ikincisinin elinizin altında olması güzel.

– Monitörde fiziksel anlamda kılcal çizik dışında yaşadığım bir diğer şey de monitör üzerinde yer alan logo ile ilgili. Biliyorum önemsiz bir detay ama sonuçta oldu mu oldu, bahsedelim. Bir gün monitörün temizliğini yaparken Asus yazısında yer alan “a” harfinin bir kısmı çıkıverdi. Görüntü olarak sanki bir şey olmayacak bir logo gibi duruyordu ama böyle bir durum oldu.

– Monitörle ilgili yaşadığım tek soruna gelecek olursak, bir giriş ile alakalı. Bu monitörde kulaklık girişi de mevcut ve ben kulaklığımı sürekli monitöre bağlamaktayım. Bu giriş bir zaman sonra parazit yapmaya başladı. Kullanım konusunda sıkıntı yok, hala bu girişi kullanarak ses alıyorum fakat sürekli bir dip ses mevcut. Keşke bu sorunu da yaşamasaydım ama bu sorun dışında monitörümden hala memnunum diyebilirim.

  • Kullanıcı Deneyimi Sonuç Bölümü

Asus VX228H monitörün kullanıcı deneyiminin sonuna geldik. Ben bu monitörü 2016 yılında sıfır olarak satın aldım ve o zamandan bu zamana hala aktif olarak kullanmaktayım. Kulaklık girişindeki parazit sorunu dışında herhangi bir problem yaşamadım.

Bu monitörü tercih etmemde aslında birçok etken vardı. İlk olarak boyutu, yani 21.5″ oluşu benim için idealdi. Onun dışında Full HD ve 1 ms olması da önemliydi. Bunların yanına dahili hoparlör, 2 HDMI girişi ve mat ekran yüzeyi ile birlikte Asus kalitesi de eklenince bu monitörü gözüm kapalı olarak tercih etmiştim.


Ürünün incelemesinde de söylediğim gibi eski bir model olması sebebiyle piyasada sıfırı elbette yok. Ama eğer olur da bir monitöre ihtiyacınız olursa ve bir yerde bu monitöre ikinci el olarak rastlarsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Bu ürünle alakalı sizlere aktaracağım bilgiler bu kadardı. Buna benzer diğer içeriklerime buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazı ile ilgili olarak hemen aşağıda yorum yapabilirsiniz. Sonraki kullanıcı deneyiminde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir