Asus VX228H 21.5” Full HD LED Monitör İncelemesi

Herkese merhaba. Yeni bir ürün incelemesiyle karşınızdayım. Son zamanlarda öncekilere göre biraz farklı ürünler incelemeye başlamıştım, bu da onlardan biri olacak. Bu yazıda Asus VX228H isimli 21.5″ boyutunda olan Full HD LED bir monitörü inceliyor olacağız. Bu ürünü kendim uzun bir zamandır kullanmaktayım. Bu yüzden incelemeden sonra ürünle alakalı deneyimlerimi paylaşacağım bir de kullanıcı deneyimi yazısı paylaşıyor olacağım.

Şimdi yazımıza dönecek olursak, ürünü tüm yönleriyle ele alarak ilerleyeceğiz. Fakat öncesinde ufak bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Bu monitörü uzun bir süredir kullandığımı biraz önce söylemiştim. Bu da demek oluyor ki bu yeni bir model değil ve sıfırını bulmak mümkün değil. İncelemeyi yapmamdaki sebep, olur da bu monitöre ikinci el piyasasında denk gelecek olursanız hakkında bilgi sahibi olabilmeniz. Bundan önceki incelemelerimde de eski ürünleri incelememdeki sebep buydu. Gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra gelin incelemeye ürünün kutusu ve içeriğiyle başlayalım.

  • Asus VX228H 21.5” Full HD LED Monitör Kutu İçeriği

Ürün eski bir model olduğu için dışarıdan bakılınca standart bir kutuya sahip. Kutu herhangi bir renge sahip değil ve üzerinde siyahtan başka bir renk te yok. Kutunun ön ve arka yüzü birebir aynı tasarıma sahip. Öncelikle 1 adet monitörün resmine yer verilmiş. Bunun yanında büyükçe yazılan “VX228 LCD monitör” yazısı dikkat çekiyor. Alt kenarda ise ürünle alakalı 7 adet logoya yer verilmiş. Bunların ne olduğuna zaten ilerleyen kısımlarda değineceğiz. Kutunun alt kısmı tamamen boş, yan kısımlardan bir tanesinde de herhangi bir şey bulunmamakta. Diğer yan taraf ise tamamen siyah renkle tasarlanarak ürünle alakalı teknik özellikler verilmiş.

Kutuyu açtığınızda köpükten yapılmış 2 parça arasına yerleştirilmiş monitör sizi karşılıyor. Ayrıca monitör de bir poşet içerisinde bulunmakta. Yani bir monitör herhangi bir hasar almamak için kutuya nasıl yerleştirilmeliyse gereken yapılmış. Bunun yanında kutudan ürünle alakalı kitapçık, güç kablosu, bağlantı kablosu ve taşıyıcı ayak çıkmakta. Ürünle alakalı kutu içeriği bundan ibaret.

  • Taşıyıcı Ayak

Taşıyıcı ayak daire şeklinde bir tasarıma sahip. Alt kısmında da temas ettiği zemine zarar vermemesi için 6 adet minik yuvarlak parça bulunmakta. Ayak tamamen plasik malzemeden üretilmiş. Ayağın alt tarafı ve üst tarafının iç kısmı mat yapıda. Üst tarafın dış kısmı ise monitörle uyumlu olması için parlak şekilde tasarlanmış. Bu arada ayak ta monitör gibi tamamen siyah renge sahip. Ayağın monitöre sabitlenmesi ise oldukça basit. Herhangi bir vida veya tornavida ile uğraşmadan kolayca montajı yapıp ürünü kullanıma hazır hale getiriyorsunuz.

  • Asus VX228H Malzeme Kalitesi

Monitöre önden baktığınızda parlak tasarlanmış çerçeve dikkat çekiyor. Ekran kısmı ise mat olarak tasarlanmış ki bu benim bir monitörde en dikkat ettiğim şeydir. Eğer daha önce deneyimlediyseniz parlak ekranların oldukça yansıma yaptığını biliyorsunuzdur. Monitörün arka tarafı ise ön tarafa nazaran daha farklı bir yapıda. Dokulu ve mat siyah bir tasarım tercih edilmiş ve oldukça güzel görünüyor. Kaliteli bir his veriyor diyebilirim. Ayrıca arka tarafın tam ortasında da kocaman bir Asus logo yer almakta.

  • Boyutlar ve Fiziksel Özellikler

Monitörün ayak takılı şekildeki boyut değerleri (G x Y x D) 514.9 x 385.9 x 210 mm şeklinde. Kutu boyutu ise (G x Y x D) : 480 x 568 x 121 mm. Boyutla alakalı bu bilgileri Asus’un resmi web sitesinden aldım. Boyut kısmını geride bırakalım ve fiziksel özelliklerden bahsedelim. Fiziksel özelliklerden kastım ise monitörün neresinde ne var ondan bahsedeceğim.

Ürüne önden bakında sol alt tarafta HDMI logosu, tam ortada Asus logosu, sağ alt tarafta ise güç ışığı ve tuşlarla ilgili bilgilendirmeler mevcut. Monitörle alakalı ayarlamalar yapabileceğiniz ve monitörü açıp kapatmanızı sağlayan güç tuşu monitörün altında bulunmakta. Bahsettiğim bilgilendirmeler sayesinde tuşları doğrudan göremiyor olsanız da rahatlıkla yerini bulabiliyorsunuz. Tuşlar vesilesiyle alt taraftan bahsetmişken alt tarafta 2 adet hoparlör olduğunu da belirterek alt tarafı tamamlayalım.


Ön ve alt taraftan bahsettik. Yanlarda ve üst tarafta ise herhangi bir şey bulunmamakta. Artık arka tarafa geçebiliriz. Monitörün arka tarafında elbette girişler bulunmakta. Bu girişlerden ilki HDMI, 2 tane mevcut. Yani birden fazla cihaza bağlantı yapmanız mümkün. HDMI girişlerinin hemen yanında 1 adet VGA girişi, mikrofon ve kulaklık girişi, güç kablosu girişi yer almakta. Bunların yanında alt tarafta bir de güvenlik için monitörü kilitleyebilmek için yuva dikkat çekiyor.

Asus VX22H monitörün boyut değeleri ve fiziksel özellikleri bu şekildeydi. Ürün ekran boyutuna göre genel anlamda normal değerlere sahip. Fiziksel özellik olarak ise her monitörde olan ayarlama tuşları ve bağlantı girişleri dışında ekstra bir şey bulunmamakta.

  • Çözünürlük, Tepki Süresi ve Yenileme Hızı

Ürünle alakalı fiziksel bilgileri geride bıraktık ve artık teknik detaylara geçiyoruz. İlk olarak çözünürlük, tepki süresi ve yenileme hızı ile başlayalım. İncelemenin başlığında da gördüğünüz üzere monitör Full HD ve bu bağlamda 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip. Tepki süresi yalnızca 1 ms olmakta birlikte yenileme hızı ise 60 Hz.

  • Panel Boyutu, En/Boy Oranı ve Ekran Görüntüleme Alanı

Zaten başlıktan biliyorsunuz ama ürünün panel boyutu 21,5. En/boy oranı ise 16:9. Ekran görüntüleme alanı, yani çerçeve hariç olarak doğrudan görüntüyü gördüğümüz alanın ölçüleri ise (Y x D) 476,64 x 268,11 mm.

  • Ekran Yüzeyi, Arkadan Aydınlatma Tipi ve Panel Tipi

Ekran yüzeyi daha önce de bahsettiğim gibi mat yani parlamayan bir yapıda. Arkadan aydınlatma tipi de yine başlıkta yazdığım üzere LED ve panel tipi ise TN.

Ürünle alakalı ana teknik özellikleri sizlerle paylaştım. Artık bundan sonra monitörde yer alan teknolojilerden bahsedeceğim. Burada değinmediğim diğer teknik özellikler için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Teknolojik Özellikleri

Asus Eye Care: Asus Eye Care teknolojisi, uzun süreli bilgisayar kullanımı sonrası meydana gelen CVS semptomlarını engellemek aracıyla geliştilmiş. Asus, Eye Care teknolojisi bulunan monitörlerin rahat bir görüş deneyimi sunmasının yanında gözlerinizi sağlıklı tuttuğunu da iddia etmekte.

Low Blue Light: CVS riskini azaltmaya yönelik geliştirilen başka bir teknoloji daha. CVS, Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom anlamına gelmekte ve Low Blue Light teknolojisi gözler için zararlı olan mavi ışığı azaltmakta.

Anti-Glare: Aslında buna daha önce değinmiştik fakat kısaca burada da değinip geçelim. Ürünün ekran kısmı Anti-Glare adı verilen parlama yapmayan bir yapıda. Bu da daha iyi bir görüş deneyiminin yanında göz yorulmasını da engellemekte.


Flicker-Free: Bu teknoloji içerisinde Akıllı Dinamik Arka Aydınlatma, kısaca ADAA isimli özelliği barındırmakta. Bu özellik ekrandaki titreşimleri engelleyerek gözlerde meydana gelebilecek sorunlara karşı göz sağlığını korumaya yardımcı olmakta.

Splendid: Splendid Akıllı Video Teknolojisi, video performansını ve görüntü doğruluğunu her açıdan en doğru hale getirebilmekte. Ayrıca bu teknoloji içerisinde manzara, sinema, oyun, gece görüşü, sRGB ve standart olmak üzere 6 adet ön ayarlı mod bulunmakta.

QuickFit Virtual Scale: Söz konusu özellik, ekranda açık olan pencerelerde gerçek boyutlu belge, fotoğraf ve kılavuz çizgileri modu sunmakta. Monitörünüzde bu özelliği aktif hale getirerek fotoğraflarınızı daha doğru bir biçimde görüntüleyebilir ya da düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

  • Asus VX228H 21.5” Full HD LED Monitör İncelemesi Sonuç Bölümü

Asus’un VX228H model ismine sahip Full HD LED monitörünün inceleme yazısının sonuna geldik. Ürün günümüz için her ne kadar küçük boyutlu kalsa da bence ideal boyutlara sahip. Bunun yanında dahili hoparlör ve 2 HDMI girişi gibi önemli özelliklere de sahip. Ayrıca bir önceki kısımda bahsettiğim üzere göz sağlığı ile ilgili birçok teknolojiye de bu monitörde yer verilmiş.

Bu monitörü uzun yıllardır kullanmaya devam etmekteyim ve bu bağlamda bir içerik daha hazırlayacağım. O içerikte ise uzun süreli kullanımım sonrası görüşlerimi sizlerle paylaşacağım. Ben incelememi burada noktalarken sizler de ürün veya yazıyla ilgili görüşlerinizi hemen aşağıda yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer inceleme içeriklerime buradan göz atabilirsiniz. Sonraki incelemelerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir