Zalman Z5 Plus Bilgisayar Kasası Kullanıcı Deneyimi

zalman z5 plus

Herkese merhaba. Daha önce incelemesini yaptığım Zalman Z5 Plus bilgisayar kasasının kullanıcı deneyimi yazısıyla karşınızdayım. Eğer incelemeyi okumadıysanız veya yeniden göz atmak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İncelemeyi yazarken bu kasayı ne kadar süredir kullandığımı tam hatırlamıyordum, o yüzden 10 yıla yakın bir zamandır kullanıyorum yazmıştım. Bu yazıyı hazırlamadan önce ise satın aldığım tarihe ulaştım ve 9,5 yıldır kullanıyor olduğumu gördüm.

Süre tahminimde yanılmamışım ve bu ürün incelemesini yaptığım ürünler arasından muhtemelen en uzun süredir kullandığım ürün. Şimdi gelin yıllardır kullandığım bu kasayla ilgili deneyimlerim nelermiş hep birlikte bakalım.

  • Zalman Z5 Plus Bilgisayar Kasası Kullanıcı Deneyimi

1. Kısım

Kasa genel malzeme kalitesi olarak sağlam bir ürün. Bu sebeple herhangi bir yerinde kırılma, çatlama veya yamulma gibi bir şeyle karşılaşmadım. Hala ilk sağlamlığını koruyor diyebilirim. Fiziksel olarak tek sorunu yan kapakta bulunan pencere kısmında yaşadım. O da bir dikkatsizlik sonucu gerçekleşti.

Pencerede çizikler oluştu, bir ara yenisini yaptırıp takmayı düşünmüştüm fakat hala bu şekilde durmaya devam ediyor. Zaten çok ufak bir pencere olduğu için önemsemedim diyebilirim.

Teknik arıza olarak 2 şey yaşadım bu ürünle ilgili. Birincisi kasanın üstünde yer alan kulaklık girişiyle alakalı. Benim hatamdan mı değil mi bilmiyorum ama bu giriş temassızlık yapmaya başladı. Sonrasında ise o girişi bir daha kullanmamaya başladım. Onarımını da yapmadım, o şekilde duruyor.

Diğer sorunu ise power tuşunda yaşadım. Power tuşuna güç veren power switch kablosunda da bir problem meydana geldi. Yaşanan problemden dolayı o kablonun yenisini alarak değişimini yaptım ve yaptığımdan beri de bir sorun olmadan kullanmaya devam ediyorum.

İncelemede kasada 6 adet fan yeri olduğunu belirtmiştim. Ayrıca sıvı soğutma ile kullanıma da uygun bir kasa fakat ben sıvı soğutma kullanmıyorum. Kasa kendi içerisinde 3 fan ile gelmekte. Ben zamanla fan sayısı 4’e çıkarttım. Şu anda 2 adet önde, 1 adet arkada ve 1 adet üstte fan takılı bulunmakta. Soğutma açısından kasadan memnunum. Zaten birçok yerinde havalandırmalara yer verilmiş bir ürün.

Kasada 2 adet toz filtresi bulunmakta. 1 tanesi kasanın alt tarafında, kasanın dışından erişim sağlayabiliyorsunuz. Diğer filtre ise ön tarafta fakat ön panelin arkasında kalıyor. Yani öndeki filtreye ulaşım için öncelikle ön tarafı açmanız gerekmekte.


2. Kısım

Kasanın üst tarafında bulunan bölüm gerçekten akıllıca düşünülmüş. Benim sürekli bilgisayara bağlı duran bir harici hard diskim bulunmakta. Bağlantısını üst taraftan doğrudan USB 3.0 porttan yapıp kendisini de oradaki yuvaya koymaktaktayım. Gerçekten kullanışlı bir alan.

Z5 Plus bir oyuncusu kasası görünümünde olmasının yanında sadece bir görüntüye de sahip. Dümdüz, her yeri siyah renkte ve günümüz kasalarındaki gibi bir yerlerinden RGB ışıklar fışkırmıyor. Ama eğer değişiklik yapmak isterseniz buna müsait bir kasa diyebilirim. Ön tarafa 2 adet RGB fan takarak kasaya renk katabilirsiniz.

Ayrıca biraz uğraştırır ama yan kapak için özel bir pencere yaptırarak pencereyi büyültebilirsiniz. Şimdi aklıma geldi, şu an her ne kadar çalışmasa da ben bir ara kasanın içine şerit LED aydınlatma yerleştirmiştim.

Üstteki maddeye ek olarak kasanın sönük durmasına neden olan renksiz görüntüsünden benim gibi sıkılırsanız çaresi de var. Eliniz biraz bu tarz işlere yatkınsa komple veya kısmen renk değişimi yapabilirsiniz. Ben kasayı uzun süre kullandıktan sonra öyle yaptım ve kasanın son haline buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kasanın hiç eksisi yok mu? Her ürünün muhakkak bir eksisi vardır. Kasa soğutma açısından birçok havalandırma alanına sahip. Bu alanlar evet, kasanın rahat nefes almasını sağlıyor ama aynı zamanda toz almasını da sağlıyor. Hele ki bilgisayarınız biraz fazla toz alabilen bir yerdeyse kasayı belli aralıklarla temizlemeniz gerekebilir.

Buna ek olarak kasada yer alan çokça havalandırmalar sebebiyle dışarı fazla fan sesi de geliyor. Yani bu kasayı sessiz bir şekilde kullanmanız biraz zor diyebilirim. Kasada sese önem veriyorsanız farklı kasalara yönelmenizi öneririm.


  • Zalman Z5 Plus Kullanıcı Deneyimi Sonuç Bölümü

Yaklaşık olarak 9,5 yıldır aktif bir şekilde kullandığım Zalman Z5 Plus bilgisayar kasasının kullanıcı deneyiminde sona geldik. Elimden geldiğince tüm noktalara değinerek kasayla ilgili uzun süreli kullanım konusunda deneyimlerimi sizlerle paylaştım.

Kasayı kullandığım bu 10 yıla yakın süre zarfında bu kasada 3 farklı sistem kullandığımı da not etmek istiyorum. Kasayı ilk satın aldığımda bir sistemle kullandım. Sonrasında alt yapısı aynı kalacak şekilde sistemi upgrade ettim. Daha sonra ise komple alt yapıyı değiştirip tamamen farklı bir sistem topladım ve ilk sistemden şu an geriye kalan tek şey var, Zalman Z5 Plus.

Z5 Plus ile ilgili paylaşacaklarım bu kadardı. Eski bir model olması sebebiyle piyasada sıfırı yerine ikinci eline denk gelebileceğiniz bir ürün. Eğer bir yerde denk geldiyseniz, dikkatinizi çektiyse ve almayı düşünüyorsanız tavsiye edebileceğim bir ürün. Fakat almadan önce her ikinci el üründe olduğu gibi sağını solunu iyi incelemeyi de unutmayın.

Bu ve buna benzer tüm kullanıcı deneyimi içeriklerime buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Ayrıca ürün veya yazıyla alakalı düşünceleriniz için hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. Sonraki kullanıcı deneyimi yazısında görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir