Yeni Facebook’a / Klasik Facebook’a Geçiş Yapma

klasik facebook'a geçiş

Biliyorsunuz bir süre önce Facebook için yeni kullanıcı arayüzü kullanıma sunuldu. Facebook hesabınız otomatik olarak yeni tasarıma geçmiş te olabilir, hala klasik tasarımda da olabilir. Bu yazıda sizlere klasik Facebook tasarımından yeni Facebook’a, yeni Facebook tasarımından klasik Facebook’a geçiş nasıl yapılır anlatacağım.

Facebook’un yeni tasarımı klasik tasarımına göre oldukça farklı. Facebook yeni tasarımıyla birlikte görünüş olarak daha modern, işlevsel bir hale geldi ve karanlık mod özelliğine sahip oldu. Biraz daha detay vermek gerekirse, yenilenmiş Facebook sayfayı kaplıyor. Klasik tasarım Facebook sayfanın sadece orta bölümünü kullanıyor, kenarlar boş kalıyordu. Yeni tasarımda Facebook logosu sayfanın sol üst kenarında yer alıyor ve hemen yanında eskisine göre daha küçültülmüş olan arama çubuğu yer alıyor. Bu kısmın hemen altında ise klasik tasarımla aynı şekilde Profil, Arkadaşlar, Messenger ve diğer tüm kısayollar bulunuyor.


Sayfanın orta bölümünün en üstünde yanyana bir şekilde sırasıyla Ana Sayfa, Arkadaşlar, Watch, Marketplace ve Gruplar butonları bulunmakta. Bunlara basarak hızlı bir şekilde geçiş yapabilmeniz mümkün. Bu butonların hemen altında ise oldukça büyültülerek ön plana çıkartılan hikayeler bölümü yer alıyor. Buradan yeni hikaye oluşturabilir, arkadaşlarınızın hikayelerine bakabilirsiniz. Hikayeler bölümünün altında da sırasıyla yeni gönderi bölümü, odalar bölümü ve gönderi akışı bölümü bulunmakta.

Sayfanın sağ üst tarafına bakıldığı zaman ise sırasıyla Profil, Oluştur, Messenger, Bildirimler ve Hesap butonları bulunmakta. Bu butonların hemen altında Sponsorlu Gönderiler onun altında ise Sayfalar ve Kişiler panelleri yer almakta. Bu panellerin altı tamamen boş iken en alt sağ tarafta ise yeni mesaj oluşturma kısayolu bulunmakta.


Hemen aşağıda yeni ve klasik tasarım arasında geçiş nasıl yapılır anlatacağım fakat öncelikle şu an klasik tasarımı kullandığınızı ve yeni tasarıma geçmek istediğinizi varsayarak anlatacağım. Sonrasında ise yeni Facebook’tan klasik Facebook’a geçiş işlemini anlatacağım. Zira işlemler birebir aynı ve oldukça basit.

 • Yeni Facebook’a / Klasik Facebook’a Geçiş Yapma

 1. Öncelikle https://www.facebook.com/ adresine gidin.
 2. Oturumunuz kapalı ise Facebook’a kayıt olduğunuz e-mail adresinizi ve Facebook şifrenizi yazarak oturum açın.
 3. Oturum açtıktan sonra sayfada sağ üst tarafta yer alan aşağı ok simgesine tıklayın.
 4. Açılan menüden alttan 2. sırada yer alan “Yeni Facebook’a Geçiş Yap” seçeneğine tıklayın.
 5. Bu işlemi yaptıktan sonra arayüzün tamamen değiştiğini, yeni Facebook tasarımına geçiş yaptığınızı göreceksiniz.
 6. Facebook’u yeni tasarımıyla kullanmak için tüm yapmanız gerekenler bundan ibaret. Şimdi sırada klasik Facebook’a geçiş yapma var.
 7. 3. adımda olduğu gibi sayfanın sağ üst tarafında yer alan aşağı ok simgesine tıklayın.
 8. Açılan menüden alttan 2. sırada yer alan “Klasik Facebook’a Geçiş Yap” seçeneğine tıklayın.
 9. Bu işlemi yaptıktan sonra Facebook’unuz yeni tasarımdan tekrar klasik tasarıma dönmüş olacak.

Facebook’ta yeni ve klasik tasarım arasındaki geçişin nasıl yapıldığını anlattığım yazım burada sona ermekte. Yazının ilk bölümünde sizlere yeni tasarımla ilgili bilgiler verdikten sonra son bölümde de elimden geldiğince tasarımlar arası geçişi anlattım. Ayrıca bir önceki Facebook Karanlık Modu Aktif / Pasif Etme başlıklı içeriğimde Facebook’ta Karanlık Modun kullanımından bahsettim. Yazıya doğrudan ulaşmak için başlığa tıklamanız yeterli. Konu hakkındaki görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere…

NOT: Klasik Facebook’a geçiş seçeneği artık kaldırılmış bulunmaktadır. Şu anda Facebook sadece yeni tasarımıyla kullanılabilmektedir.

2 thoughts on “Yeni Facebook’a / Klasik Facebook’a Geçiş Yapma

 1. Sağ üst tarafda ok işaretine tıkladığım da açılan menüde klasik facebooka geçiş seçeneği yok kaldırmışlar

  1. Merhaba, şimdi baktım ve bende de gözükmüyor. Yeni tasarıma geçiş tam anlamıyla tamamlandı sanırım, bu yüzden eski tasarıma geçiş seçeneği kaldırılmış olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir