Windows 10 Mobile Desteği Sona Erdi

ABD’li teknoloji devi Microsoft, bir türlü beklenen noktaya gelemeyen mobil işletim sistemi Windows 10 Mobile için desteğini 10 Aralık tarihi itibarıyla çekti.

İşletim sistemi ve bilgisayar alanında oldukça başarılı olan Microsoft, bu başarısını mobil cihazlar tarafında elde edemedi. Mobil işletim sistemi alanında ipi göğüsleyen iOS ve Android için rakip olarak piyasaya giren Windows 10 Mobile, Microsoft tarafından artık desteklenmiyor.


10 Aralık tarihi itibarıyla Microsoft, Windows 10 Mobile için destek sunmayacak. Peki bu ne anlama geliyor? Bu işletim sistemi artık başta özellik, düzeltme veya güvenlik olmak üzere hiçbir amaçla yeni bir güncellemeye sahip olamayacak. Yani hala Windows 10’un mobil işletim sistemiyle çalışan bir akıllı telefon kullanıyorsanız telefonunuz güncellemeler vasıtasıyla yeni özelliklere kavuşamayacak. Ayrıca telefonunuz, güvenlik ile güncellemeleri de almayacağı için artık hiç te güvenli değil.

Microsoft her ne kadar genel anlamda mobil alanda başarılı olamasa da bu başarısızlığın sadece mobil işletim sistemi alanında kalmasını istiyor. Bu yüzden Microsoft, bu başarısızlığını geride bırakarak yeni mobil cihazlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Microsoft yaklaşık birkaç ay önce kadar Android işletim sistemiyle çalışan katlanabilir yapıdaki akıllı telefonu Surface Duo’yu duyurmuştu. Surface Duo’nun 2020 yılında satışa sunulması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir