Razer BlackWidow Ultimate 2016 Oyuncu Klavyesi İncelemesi

razer blackwidow ultimate 2016

Herkese merhaba. Daha önce web sitemde 1 klavye-mouse seti 1 de klavye incelemiştim. Klavye olarak bu 3. incelemem. Bu incelememde Razer BlackWidow Ultimate 2016 mekanik oyuncu klavyesini tüm yönleriyle detaylı olarak inceleyeceğiz.

Oyuncu ekipmanı deyince akla gelen markaların başında olan Razer, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok ürün satan bir firma. Üst seviye klavye, mouse, mikrofon, kulaklık gibi oyuncu ekipmanları ile tanınan Razer, sadece ülkemizde değil dünyada da bu ürünlerine yüksek fiyat koymasıyla biliniyor. Hele ki sürekli yükselen döviz kurları ile birlikte Razer, ülkemizde çoğu kişinin fiyatlarına bakmaktan çekindiği ürünlere sahip. Bu inceleme yazısında konuğumuz, Razer’ın bir mekanik klavyesi olacak.


Razer BlackWidow Ultimate 2016, Blackwidow Ultimate 2014 isimli klavyenin güncellenmiş versiyonu. Bunun yanında BlackWidow Ultimate 2016, farklı bir versiyona daha sahip. O da BlackWidow Ultimate 2016 Stealth olarak geçmekte. Stealth, normal versiyon ile tamamen aynı görüntü ve özellikteyken tek farkı daha sessiz olan turuncu renk switchlere sahip. Normal versiyonda ise yeşil renk switch bulunmakta. Razer, BlackWidow Ultimate 2016 için Stealth versiyonu çıkararak mekanik klavye kullanmak isteyen fakat sesinden rahatsız olan kitleyi hedeflemiş.

İncelemeye geçmeden önce yaptığımız bilgilendirici girişten sonra, artık ürünün detaylarına inmek üzere incelememize başlayabiliriz. İnceleme; tasarım, aydınlatma, fiyat olmak üzere 3 başlık halinde ilerleyecek. Gelin hep birlikte BlackWidow Ultimate 2016‘ya bakalım:

  • Tasarım

Ultimate 2016, diğer Razer ürünleriyle karşılaştırıldığı zaman daha klasik bir tasarıma sahip gibi izlenim veriyor. Çoğu Razer klavyelerde olduğu gibi mat siyah bir yapıda. Üst kısım, yanlar, alt kısım her tarafında mat malzeme kullanılmış. Parlak malzemeye sadece 2 yerde denk geliyorsunuz. O da klavyenin üst kısmında altta bulunan aydınlatmalı Razer logosunun olduğu yerde. O kısım parlak malzemeden yapılmış. Diğer kısım da klavyenin kablosunun olduğu kısım.

Ürünün kablosu, olması gerektiği gibi korumalı, kalın bir yapıda. Kablonun böyle olması kırılma ve kopma gibi durumlar için koruma sağlıyor. Razer kabloyu, örgülü fiber kablo olarak adlandırmış.


Ultimate 2016’nın sağ yan tarafında 3 adet yuva bulunmakta. Bunlar USB, kulaklık ve mikrofon. Bunları kullanabilmek için tüm kabloları takmanız gerekiyor. Tüm kablolar? BlackWidow Ultimate 2016’nın şöyle bir bağlantı yapısı var. Klavyeden tek bir kalın kablo çıkmakta, uç kısmında ise bu kablo 3’e ayrılmakta. Bu 3 kısımdan bir tanesi klavyenin güç alacağı USB, diğeri klavyenin yan tarafında bulunan USB portunun çalışmasını sağlayan USB, sonuncusu da yine klavyenin yan tarafında yer alan kulaklık ve mikrofon girişlerinin çalışmasını sağlayan jak. Yani eğer ben klavyenin üzerinde bulunan portları kullanmayacağım diyorsanız kabloların hepsini takmanıza gerek yok, sadece klavyeye güç verecek olan USB’yi takabilirsiniz.

  • Tuşlar

Tuşların dokusu, kullanırken size verdiği hissiyat gayet güzel. Tuşlar yeşil switchlere sahip. Yeşil switchten kısaca bahsetmek gerekirse eğer standart, en sesli switch diyebilirim. Eğer mekanik bir klavye kullanmak istiyor fakat sesinden dolayı kararsız kaldıysanız Stealth versiyonuna bakabilirsiniz. Onda turuncu switch var ve turuncu switch yeşil switche göre daha az ses çıkartmakta. Ayrıca çok ses çıkaran bu tarz mekanik klavyelerin sesinden bir süre sonra sıkılanlar, klavyedeki tuşların altında “o ring” denilen plastik parçalar takarak tuşun çıkardığı sesi azaltmaktalar, böyle ufak bir bilgi de vermiş olayım.

Mat plastik malzemeyi seven birisi olarak bu klavyeden memnun kaldım. Çünkü çizik, parmak izi gibi şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Sadece biraz fazla toz tuttuğu için biraz sık tozunu almanız gerekmekte.


Tuşların altında kalan klavyenin iç tabanı tamamen yeşil renkte. Klavyenin ışıkları kapalıyken bile sanki hafiften ışıklar yanıyormuş gibi bir izlenim veriyor.

Klavyenin sağ tarafında portlar var demiştim, sol tarafında herhangi bir şey bulunmamakta. Üstten zaten kablosu çıkmakta. Alt kısımda 2 tane yükseltici ayak var. Bunun yanında klavyenin kullanıldığı zeminde kaymaması için 5 tane ufak parça bulunmakta. Tam ortada ise Razer etiketi bulunmakta. Bu etikette ürün marka modeli, seri numarası, sertifika kodları gibi şeyler bulunmakta.

Bilek desteği var fakat varla yok arası diyebilirim. Klavyede bilek desteğine ekstra önem veriyorsanız bu ürünün bilek desteği kısmı sizin için bir eksi olabilir.

  • Aydınlatma

Aydınlatma olarak sadece klasik Razer yeşili var. Yani tek renk aydınlatmaya sahip. Razer’ın Synapse uygulaması üzerinden aydınlatmaya farklı efektler verebilirsiniz. Bu efektler neler diyecek olursanız: breathing, reactive, ripple, starlight, static, wave olmak üzere 6 adet efekt mevcut. Ayrıca aydınlatmayı tamamen kapatabileceğiniz gibi aydınlatmanın seviyesini de ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında klavyenin aydınlatma seviyesini doğrudan klavye üzerinden ayarlayabileceğiniz gibi, Razer Synapse uygulaması üzerinden profil oluşturmak suretiyle kısayol atamanız halinde programa hiç girmeden efekt değişikliği de yapabilirsiniz.

  • Ekstra

Ekstra kısmında önce unutmamak için hemen kutu içeriğinden bahsedeceğim. Kutu içeriği olarak klavyenin dışında kullanım kılavuzu ve 2 adet Razer logosunun stickerı çıkmakta. Bunun dışında başka bir şey çıkmamakta.

Şimdi ufak detaylara geçeceğiz. Öncelikle klavyenin ağırlığı 1380 gr. Gerçekten ağır bir klavye ve eğer sağa sola yanıma götüreceğim diyorsanız daha hafif klavyeler bakmanızı öneririm.

Razer, tuş ömrü olarak 60 milyon basışa kadar tuş ömrü veriyor. 60 milyon gerçekten büyük bir rakam ve buradan tuşların dayanıklı tasarlandığını anlayabilirsiniz.

Klavyede Anti-Ghosting özelliği bulunmakta. Bunu biraz açmak gerekirse, klavye aynı anda 10 tuşa basmayı destekliyor.


Enter tuşunun boyutuna önem verenler için, çoğu kişinin alışkın olduğu gibi büyük bir yapıda olduğunu söyleyeyim.

Oyun modu mevcut. Programı üzerinden profil oluşturmak vasıtasıyla oyun oynarken başka profile geçerek oyun deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Aydınlatma için her tuşun ayrı ledi bulunmakta. Bu yüzden programı üzerinden aydınlatmayı detaylı olarak kişiselleştirebilirsiniz.

Ayrıca Razer, tuşların 50 gr.‘a kadar basış kuvvetine sahip olduğunu belirtmekte.

  • Razer BlackWidow Ultimate 2016 Mekanik Oyuncu Klavyesi Fiyatı

Fiyat konuşmanın vakti geldi. Razer zaten ürünleri için yüksek belirleyen bir firma. Buna bir de döviz kurlarındaki artışlar eklenince oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. BlackWidow Ultimate 2016 için gördüğüm en düşük fiyat 550 TL civarıyken fiyatların 700 TL‘ye kadar gittiğini gördüm. Bütçe sıkıntısı olmayanlar ve ürünü beğenenler zaten çoktan satın almıştır fakat bütçesi dar olanlar için ulaşılması gerçekten güç bir klavye.

  • Razer BlackWidow Ultimate 2016 Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi Sonuç Bölümü

Gelelim sonuca. Razer kalitesiyle üretilmiş, yeşil switch ve aydınlatmalı bir klavyeden söz ediyoruz. Ekstrası olarak üzerinde çoğu klavyede bulunmayan kulaklık, mikrofon, USB girişi bulunmakta ve Razer Synapse uygulamasından detaylı makro ve aydınlatma ayarı yapılabilmekte. Bunun yanında 2014 versiyonuna göre sol taraftaki ekstra bulunan tuşlar kaldırılmış. Eksi olarak kişiden kişiye değişmekte olan şeylerden bahsedeceğim. Birincisi bilek desteği çok büyük değil, ikincisi klavye adeta daktilo gibi sesli, üçüncüsü de elbette fiyatı. Bu bahsettiğim şeyler eğer sizin için bir eksi değilse, bu ürünü tercih etmeniz halinde memnun kalacaksınız. Birçok e-sporcunun kullandığı ve birçok ödül alan bir üründen söz ediyoruz.

Bu klavyeyi 10 ay gibi bir süre kullanımım sonrası deneyimlerimi ayrı bir yazı olarak paylaştım. Okumak için Razer BlackWidow Ultimate 2016 Mekanik Oyuncu Klavyesi Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı yazıma giderek ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu incelemenin de böylece sonuna geldik. Sonraki incelemede görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir