Bazı Sahneleri İstanbul’da Geçen 10 Sinema Filmi

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, tarihi yapısıyla ve atmosferiyle birçok yabancı sinema filminin bazı sahnelerinde yer verilen bir şehir. Bu sinema filmlerinin de bazı sahnelerinde İstanbul’a yer verilmesi sebebiyle bizde yeri farklı olmuştur. Bu listede, bazı sahneleri İstanbul’da geçen sinema filmlerinden 10 tanesi yer almakta. İşte o filmler:

  • 1) Zoraki Radikal (The Reluctant Fundamentalist) > 2012

Pakistanlı bir adam Wall Street’te başarıyı yakalamanın peşinde koşmaktadır. Kendini beklenmedik bir şekilde Amerikan Rüyası’nın bir düşmanlık krizinin ve ailesinin sürekli çağrısının arasında sıkışmış bulur. Film, Pakistanlı yazar Mohsin Hamid’in 2007’de yayınladığı aynı adlı eserinden uyarlandı. Bu kitap 2008 yılında “Gönülsüz Köktendinci” adıyla Türkçe’ye de çevrildi.


  • 2) Uluslararası (The İnternational) > 2009

Uluslararası, Tom Tykwer tarafından yönetilen 2009 yapımı gerilim filmi. Film Lüksemburg merkezli kurgusal bir banka olan IBBC’nin içinde bulunduğu yolsuzluğu soruşturan bir İnterpol ajanı ve bir ABD’li avukatın etrafında geçmektedir.


  • 3) Hitman > 2007

“Hitman”, 2007 yapımı ve aynı isimli video oyunu serilerinden uyarlanmış Amerikalı aksiyon filmi. Timothy Olyphant ve Dougray Scott’un başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Xavier Gens üstlenmiştir.


  • 4) Bir Tutam Baharat (Politiki Kouzina) > 2003

Yemek uzmanı ve akıl hocası olan büyük babası, Fanis’e hem yemekleri hem de hayatı tatlandırmak için onlara biraz tuz ve Bir Tutam Baharat katmak gerektiğini öğretir. Büyüyüp dört dörtlük bir aşçı olan Fanis, yemek yapma becerisini çevresindeki insanların hayatına tat katmak için kullanır. 35 yıl sonra Atina’dan ayrılır ve büyük babası ve ilk aşkıyla tekrar bir araya gelebilmek için doğduğu yer olan İstanbul’a döner; ancak bu geri dönüş, kendi hayatına biraz baharat katmamış olduğunu hatırlatacaktır.


  • 5) Altın Yumruk İstanbul’da (The Accidental Spy) > 2001

“Altın Yumruk İstanbul’da”, Jackie Chan’in başrolünde oynadığı ve 2001 yılında İstanbul’da çekilmiş bir Hong Kong yapımı aksiyon filmidir.

  • 6) Dünya Yetmez (The World is not Enough) > 1999

“Dünya Yetmez”, 1999 yılı yapımı James Bond serisinin 19. filmidir. Robert King adlı çok zengin bir petrol kralı, uluslararası bir teröristin düzenlediği suikast sonucu öldürülür. Bu suikastin sorumlusu dünyayı ele geçirme planları yapan çılgın terörist Renard’dır.


  • 7) Şark Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express) > 1974

1935’in Aralık ayında şark ekspresi kara saplanıp kalır. Yılın bu zamanı tamamı dolu olan trende işlenen bir cinayet, dedektif Hercule Poirot’u harekete geçirecektir.


  • 8) Topkapı > 1964

“Topkapı” 1964 ABD yapımı bir serüven filmidir. Özgün adı “Topkapi” şeklinde yazılmaktadır. Film, Türkiye’de ilk kez 1965 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Yeni Ar ve Şan sinemalarında gösterime girmişti.


  • 9) Ölümsüz Kadın (L’immortelle) > 1963

İstanbul’a yeni gelen Fransız bir adam, gizemli bir kadınla tanışır. En az kendisi kadar gizemli ve tekinsiz, İstanbul’u birlikte dolaştığı bu kadının çekimine kapılır. Bir süre sonra kadın ortadan kaybolur. Adam, umutsuzca onun izini sürdükçe içinden çıkılmaz bir labirentin içinde kaybolur.


  • 10) Tenten İstanbul’da (Tintin and the Golden Fleece) > 1961

Ülkemizde seyirci çekmek için “Tenten İstanbul’da” adıyla gösterilen (orijinal adı “Tenten ve Altın Post’un Sırrı”) bu Tenten filminin önemlice bir kısmı İstanbul’da çekilmiştir ve filmde Yeşilçam’dan bazı oyuncular da rol almıştır. Özellikle Ulvi Uraz, Malik adlı bir Türk karakterini canlandırmıştır. Uraz’ın adı jenerikte de bulunmaktadır.

Bazı sahneleri İstanbul‘da geçen sinema filmlerinden 10 tanesinin yer aldığı liste burada sona ermekte. Yeni listelerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir