Microsoft Explorer Touch Kablosuz Mouse İncelemesi

microsoft explorer

Herkese merhaba. Bu sefer bir kablosuz mouse ile karşınızdayım. İnceleyeceğimiz bu mouse ne yazık ki güncel bir model değil. Şu an piyasada yine adında “Touch” geçen yeni nesil varyasyonlarını bulabilirsiniz veya şansınız varsa eğer bir yerde kıyıda köşede kaldıysa bu ürünün birebir aynısına denk gelebilirsiniz. İnceleme konumuz Microsoft markasının Explorer Touch isimli kablosuz mouse ürünü.

Güncel olmasa da bu ürün için inceleme hazırlama amacım, dediğim gibi bir yerlerde kıyıda köşede kaldıysa denk gelebilirsiniz veya 2. el olarak kablosuz bir mouse arıyorsanız 2. el satış sitelerinde denk gelebilirsiniz. Bu yüzden güncel olmasa da uzun süredir kullandığım bu mouse için bir inceleme yazısı hazırladım. Şimdi gelin incelemeye başlayalım:


  • Microsoft Explorer Touch Kablosuz Mouse Tasarımı

Tasarım olarak oldukça sade olmasına çalışılmış. Parlak yapıda, desensiz, gösterişsiz ama buna rağmen şık ve modern bir tasarımı var. Parlak yapıda olması nedeniyle kılcal çiziklere ve lekelere biraz elverişli ne yazık ki. Üst kısmı komple tek parça şeklinde yapılmış. Bu mouse adını dokunmatik scroll tuşundan almakta. Yani adındaki “Touch” buradan geliyor. Mouse farklı renk seçeneklerine sahip, en bilinenleri siyah, kırmızı, beyaz renkleri fakat daha farklı renkleri de mevcut. Renk değişse de scroll tuşu için tek bir renk tercih edilmiş, o da gri renk.

Mouse üst ve alt kısmı tamamen parlak bir yapıdayken, yan taraflarında yumuşak ve mat bir plastik malzeme tercih edilmiş. Scroll tuşunun baş kısmındaki boşluk yerde 1 adet bildirim ledi bulunmakta. Bu led ile çalışıp çalışmadığını ve pil durumunu görebiliyorsunuz. Alt tarafında 1 adet kaydırmalı şekilde açma-kapama tuşu, mavi aydınlatmalı optik, büyük bir pil kapağı ve USB alıcı yuvası bulunmakta. Mouse başka yerde kullanılacağı zaman USB alıcıyı kaybolmaması için mouseta altta bulunan yuvaya yerleştirerek kaybolmasını önleyebiliyorsunuz. Genel anlamda tuşların ses seviyeleri için de normal diyebilirim. Ne sesli ne de sessizler.

  • Touch Özelliği

Bu mouseta ana olay dokunmatik scroll tuşu olması. Bu dokunmatik scroll tuşu 4 yönlü kullanıma sahip. Biliyorsunuz normal scroll tuşlarında sadece yukarı ve aşağı 2 adet yönlü kullanım vardır. Burada ise sağ ve sola hareket te olmasıyla birlikte toplam 4 yönlü kullanımı mevcut. Sağa ve sola yatay kaydırma özelliği sayesinde yatay geçiş olan sayfalar arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyorsunuz.

Scroll tuşunun dokunmatik olması hızlı ve kontrollü bir deneyim sağlıyor. Ufak bir parmak hareketiyle uzun sayfalarda rahatça gezinebiliyorsunuz. Kayma işlemi devam ederken “Touch” kısmına yapacağınız ufak bir dokunuşla kayma işlemini durdurabilirsiniz. Tuşları özelleştirilebiliyor, dolayısıyla sadece sol veya sağ el için tasarlanmış bir ürün değil, iki el için de kullanımı mevcut.

  • Pil Performansı

Mouse gücünü 2 adet AA pilden almakta. Bu 2 adet AA pil ile mouse size 18 aya kadar kullanım vaat etmekte. Pil azaldığı zaman normalde yeşil yanan bildirim ışığı kırmızıya dönüyor ve buradan pillerinin azaldığını anlıyorsunuz. Bu üründe pil tasarruf özelliği de mevcut. Mouse, kullanıldığı cihazın kapalı veya beklemede olduğunu algılayarak “Sırt Çantası” moduna giriyor. Yani mouse açık kalması gerekmediği durumları algılayıp tasarruf yapabiliyor.

  • Alıcı-Verici

Mouse, nano alıcı-vericiye sahip ve tak-kullan özelliğine sahip. Oldukça küçük bir yapıda ve USB portunuzda yer tutmuyor. Mouse altında da, kaybolmaması için takabileceğiniz bir yuvası mevcut.

  • Ekstra

Bu kısımda optiğinden bahsedeceğim. Microsoft bu mouseta “BlueTrack Technology” adını verdiği optik gücünü ve lazer keskinliğini bir arada bulunduran bir teknoloji kullanmış. Bu teknoloji sayesinde mouse hemen hemen her yüzeyde çalışabiliyor. Ayrıca mouse hızı 800 DPI.

  • Microsoft Explorer Touch Kablosuz Mouse İncelemesi Sonuç Bölümü

Sonuç olarak kablosuz bir ürün olması sebebiyle gerek bilgisayar olsun, gerek televizyon olsun her yerde rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Tabi bu mouse dokunmatik scroll tuşuyla özel bir mouse. Sayfalarda aşağı-yukarı ve sağ-sol gezinmek bu mouse ile çok rahat. Alıştığınız zaman diğer mouse’ların kullanımı daha zor ve garip geliyor.

Tasarımı itibariyle gösterişten uzak fakat modern ve sade. Piano dediğimiz parlak bir tasarımı olduğu için çizik ve lekelere hassas, bunu göz önünde bulundurun. Pil süresi de, 2 pille çalıştığı için gayet iyi.


İncelememin başında da dediğim gibi piyasada bulmanız çok zor bir ürün ama olur da bir yerde denk gelirseniz incelemenizi öneririm. Bunun dışında aynısı olmasa da yeni versiyonlarını piyasada bulabilmeniz mümkün fakat normal kablosuz mouse’lara göre fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu belirtmem gerek.

Microsoft Explorer Touch kablosuz mouse tüm detaylarıyla bu şekildeydi, aynısına bir yerlerde denk gelenler veya yeni versiyonlarından birini almayı düşünenler için tavsiye edeceğim bir ürün. Bu ürünün uzun süreli kullanım sonrası durumuyla ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız Microsoft Explorer Touch Mouse Uzun Kullanım Deneyimi başlıklı yazıma gidebilirsiniz. Yeni incelemelerde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir