İleti Yönetim Sistemi İle Spam Numara Engelleme Rehberi

ileti yönetim sistemi

Herkese merhaba. Yeni bir rehber içerikle karşınızdayım. Bu rehberde sizlere İleti Yönetim Sistemi ile spam numara engelleme işlemi nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle kısaca İleti Yönetim Sistemi nedir ondan bahsedelim. İleti Yönetim Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından ortaya çıkan bir hizmettir. T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen görevlendirme ile TOBB tarafından kurulmuştur.

İleti Yönetim Sistemi’nin kurulmasındaki amaç ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikayet süreçlerinin bir platform vasıtasıyla yönetilebilir olmasıdır. İleti Yönetim Sistemi A.Ş. bu amaçla TOBB tarafından kurulmuştur ve tek hissedarı TOBB’dur.

Spam Numaralara Karşı Yapılabilecekler

Günlük yaşantımızda telefonumuza sık sık spam arama ve mesajlar gelir. Bazen sıklık derecesi öyle can sıkıcı noktaya gelir ki telefon kullanmaktan bile soğuyabilirsiniz. Böyle durumlarda ilk yapılan şey spam arama sonrası numarayı engellemektir.

Spam mesajda ise eğer içeriğinde varsa gerekli yere mesaj atarak mesaj aboneliğinden çıkılabilir. Eğer şanslıysanız spam arama ve mesaj gelen yerlerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Spam numaralara bazen kendimiz farkında olarak ya da olmayarak abone oluyoruz. En basitinden alışveriş yaptığınız yerde numaranızı verdiğinizde sizi sisteme kaydediyorlar. Sonrasında spam arama ve mesajlar gelmeye başlıyor.


Buna ek olarak ise bazen de hiç alakanız olmayan firmalardan mesaj ve aramalar gelir. Bunlar ise numaranızı dolaylı yollarla farklı firmalardan alırlar. Sonrasında genellikle pazarlama ve dolandırma amaçlı olarak sizi rahatsız etmeye başlarlar.

Peki bu konunun İleti Yönetim Sistemi ile bağlantısı ne? İleti Yönetim Sistemi ile telefon numaranızla arama ve mesaj üzerinden iletişim için izin verdiğiniz firmaları görebilmeniz mümkün. Hangi firmaya ne zaman izin vermişsiniz, arama için mi yoksa mesaj için mi ya da her ikisi için de mi izin vermişsiniz görebiliyorsunuz.

İleti Yönetim Sistemi’ne kendi web sitesi ve e devlet üzerinden erişmek mümkün. Ben bu işlemi bilgisayar üzerinden yapılacak şekilde her iki yöntem için de anlacağım. Öncelikle İleti Yönetim Sistemi’nin kendi web sitesi üzerinden işlemin nasıl yapıldığına birlikte bakalım, sonrasında e devlet üzerinden aynı işlemi yapalım.

İleti Yönetim Sistemi Web Sitesi Üzerinden Spam Numara Engelleme

  1. İlk olarak arama motoruna “ileti yönetim sistemi” yazarak aratın. Çıkan sonuçlardan ilk sırada söz konusu web sitesini göreceksiniz, oraya girin. İsterseniz buraya tıklayarak doğrudan web sitesine erişebilirsiniz.
  2. Sayfa açıldıktan sonra sağ üst tarafta yer alan “Vatandaş Girişi” yazan mavi renkli butona tıklayın. Sonrasında önünüze bir aydınlatma metni çıkacak, onu çarpıya basarak kapatabilirsiniz.
  3. Bu aşamada önünüze “İleti Yönetim Sistemi Vatandaş Girişi” ekranı açılacak. Buradan dilerseniz e devlet üzerinden, dilerseniz telefon numaranız veya e-posta adresiniz ile giriş yapabilmeniz mümkün. Tercih tamamen size kalmış. Benim önerim e devlet ile giriş yapmanız yönünde. Böylece hem cep numaranız, hem de e-posta adresiniz için işlem yapabilirsiniz.
  4. Giriş kısmını hallettikten sonra önünüze tekrar bir aydınlatma metni çıkacak. Burada metnin altında yer alan “Okudum, anladım” yazan kutucuğu işaretledikten sonra “Kabul ediyorum” yazan butona tıklayın.
  5. Son olarak önünüze firma isimlerinin yazdığı bir sayfa gelecek. Bu sayfadan hangi firmaya ait iletişim iznini yönetmek istiyorsanız üzerine tıklayın. Sonrasında iletişim için izin verebilir veya verilmiş izni kaldırabilirsiniz.
E Devlet Üzerinden Spam Numara Engelleme

  1. Gelelim e devlet üzerinden aynı işlemin nasıl yapılacağına. Öncelikle arama motoruna “e devlet” yazıp aratarak e devlet resmi web sitesine girin. Dilerseniz buraya tıklayarak hızlıca girebilirsiniz.
  2. Sayfa açıldıktan sonra sağ üst tarafta yer alan “Giriş Yap” yazılı butona tıklayın. Daha sonra açılan giriş yapma ekranından giriş bilgilerinizi yazarak e devlet sisteminde oturum açın.
  3. E devlet üzerinde hizmetin tam olarak adı “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (Ticaret Bakanlığı)” olarak geçmekte. E devlet arama bölümünden bu ismi aratarak hizmeti bulun ve üstüne tıklayın.
  4. Açılan sayfada kayıtlı telefon numaranız ve e-posta adresiniz çıkacak. Buradan mevcut iletişim adreslerinizi silebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.
  5. Hangi iletişim adresine ait izinleri yönetmek istiyorsanız onun yanında yer alan “Onayları Yönet” yazılı butona tıklayın. Ardından açılan sayfadan hangi firmaya ait izinleri yönetmek istiyorsanız yanındaki “Onay Düzenle” butonuna tıklayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

İleti Yönetim Sistemi Rehberi Sonuç Bölümü

Rehberimizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlere İleti Yönetim Sistemi resmi web sitesi ve e devlet üzerinden işlemin nasıl yapılacağını ayrı şekilde elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Nasıl kolayınıza geliyorsa istediğiniz yerden yapabilirsiniz. E devlet üzerinden girerseniz hem numara hem de e-posta adresi ile ilgili izin düzenlemesi yapabilmeniz mümkün. Eğer kendi web sitesi üzerinden yapacaksanız da e devlet ile giriş yapmanızı öneririm. Çünkü bu şekilde yine farklı iletişim adresleri için de işlem yapabiliyorsunuz.

Fakat kendi web sitesinden girip telefon numarası veya e-posta üzerinden giriş yaparsanız, sadece giriş yaptığınız iletişim adresi hakkında işlem yapabiliyorsunuz, bilginiz olsun.


Bence oldukça faydalı bir hizmet, herkesin yapabileceği bir kolaylığa da sahip diyebilirim. Fakat buna rağmen bazı firmaların isminin listede olmadığını görebilirsiniz. Bunlar için de yapabileceğiniz şey arama geliyorsa numarayı engellemek. Mesaj geliyorsa da içinde iptal kodu varsa mesaj atarak abonelikten çıkmak.

Umarım faydalı bir rehber olmuştur. Hiç kullanmadıysanız bu hizmeti muhakkak kullanmanızı, nadiren de olsa arada girip bir göz atmanızı öneririm. Böylece bir nebze de olsa rahatsız edici arama ve mesajların önüne geçebilirsiniz.

Buna benzer diğer rehberlerime göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer rehberi faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca hemen altta yorum yaparak konuyla alakalı düşüncelerinizi paylaşmanız da mümkün. Sonraki rehberde görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir