Google Play Store Tamamen Yenileniyor

Google, mobil işletim sistemi olan Android‘in uygulama mağazası Play Store‘un tasarımında değişikliğe gidecek. Bir süredir kendi uygulamalarının klasik tasarımlarını materyal tasarıma çevirmek ile meşgul olan Google‘da sıra Play Store‘a gelmiş durumda. Yeni tasarımla ilgili tüm detayları sizlere aktaracağım.

Google, hemen hemen tüm uygulamalarının arayüzünü materyal tasarım adını verdiği arayüze çevirmiş durumda ve bu bağlamda Play Store‘da çok yakında güncellenecek ve yepyeni bir arayüze kavuşacak. Peki yeni arayüz nasıl olacak ve eski arayüz ile arasında ne farklar olacak? Yeni tasarıma ait görseller 9to5Google tarafından paylaşıldı. Biz de, Play Store‘un uğrayacağı tasarımsal değişikliği daha iyi inceleyebilmek için görseller üzerinden devam edelim:

 

  • 1) Ana Sayfa (Klasik Tasarım / Materyal Tasarım)

İlk görsel ile Google Play Store‘un ana sayfasının uğrayacağı değişikliği inceleyelim. Sol taraftaki klasik tasarımda üst tarafta yeşil arka plan rengine sahip arama kısmının ve kategorilerin olduğu bir bölüm bulunmaktaydı. Yeni materyal tasarımda yeşil renkten vazgeçilmiş ve beyaz bir arka plan tercih edilmiş. Bununla birlikte arka plan artık tamamen bembeyaz olacak. Yine aynı bölümde göze çarpan bir başka detay ise kategoriler kısmının ekranın alt kısmına taşınmış olması. Üst kısımda sadece arama kısmı ve kullanıcılara uygulama önerisinde vs. bulunulan alt kategori kısmı kalmış. Ana sayfada göze çarpan diğer bir detay uygulama logoları. Klasik tasarımda uygulamaların logoları köşeli tasarıma sahipken materyal tasarımda logoların köşeler yuvarlatılmış ve daha modern bir hale getirilmiş. Bu kısımda bahsedeceğim son detay ise arka planın tamamen beyaz renk olmasıyla birlikte tamamen bütün bir tasarıma kavuşacak olması. Klasik tasarımda gördüğünüz üzere pencereler şeklinde bölümler birbirinden ayrılmış durumda fakat yeni tasarımda artık bu görüntü değişecek ve ana sayfa bir bütün haline gelecek.

 

  • 2) Üst Sıralar Bölümü (Klasik Tasarım / Materyal Tasarım)

İkinci görselde Play Store üzerinde her kategoriden en çok tercih edilen uygulamaların yer aldığı “Üst Sıralar” bölümünü görmektesiniz. Ana sayfadaki tasarım bir bütün şeklinde burada da devam ediyor ve aynı şekilde üst kısımda arama ile alt kategoriler bölümü, alt kısımda da ana kategoriler bulunmakta. Yine tamamen beyaz arka plan ve köşeleri yuvarlatılmış tarzda uygulama logoları burada da devam ediyor.

 

  • 3) Uygulama Yükleme Bölümü (Klasik Tasarım / Materyal Tasarım)

Bu görselde ise uygulama yükleme kısmını görmektesiniz. Örnek olarak “Google One” uygulaması verilmiş. Klasik tasarımdaki uygulamanın yükleme durumu hakkında bilgi veren bar, materyal tasarımda tamamen kaldırılmış ve uygulama logosunun çevresine taşınmış. Eskisi gibi yeşil renkte olan bu bar logonun etrafını tamamen kapladığında uygulama yüklenmiş oluyor. Yüklemenin yüzde ve boyut bazından durumu ise uygulama logosunun hemen altına konumlandırılmış. Onun altına da “Play Protect tarafından doğrulandı” uyarısı yerleştirilmiş. Bu bölümle ilgili söyleyeceğim son detay ise, “Bu uygulamayla ilgili” ve “Şunları da beğenebilirsiniz” yazıları kalın bir fontla yazılmış ve daha belirgin hale getirilmiş.

 

  • 4) Filmler Bölümü (Klasik Tasarım / Materyal Tasarım)

“Filmler” bölümü şimdiye kadarki incelediğimiz bölümlerle aynı şekilde materyal tasarıma uygun şekilde yenilenmiş. Klasik tasarımdan aynı kalan tek şey filmlerin kapak resimleri olmuş. Burada değişiklik yapmayı henüz tercih etmemişler gibi gözüküyor ama elbette Play Store, bu yeni tasarıma güncellendikten sonra belki uygulama logolarında gördüğümüz gibi film kapak resimlerinin de köşelerinde hafif bir yuvarlatılmış tasarım görebiliriz diye düşünüyorum.

 

  • 5) Kitaplar Bölümü (Klasik Tasarım / Materyal Tasarım)

“Filmler” bölümüne nazaran “Kitaplar” bölümüne daha çok el atılmış gibi gözüküyor. Gerek kategori anlamında gerekse tasarım anlamında değişiklikler yapılmış. En çok göze çarpan şey ise klasik tasarımda kitapların kapak tasarımları, filmlerin kapak tasarımları gibi dikey bir şekildeyken materyal tasarımda kare bir tasarım var. Dikkat çeken bir başka detay ise sağdaki materyal tasarıma ait görselin “Kitaplar” bölümünün içinde yer alan “Sesli Kitaplar” bölümünden alınmış olması. Şu an klasik tasarımda böyle bir bölüm bulunmadığı için, materyal tasarımdaki kare tasarımda olan film kapak görselleri sadece “Sesli Kitaplar” için mi geçerli olacak yoksa “Kitaplar” bölümünün tamamı için mi geçerli olacak şimdilik merak konusu. Bu gibi detaylar Play Store güncellendikten sonra ortaya çıkacak.


Görsellerle birlikte Google Play Store‘un kavuşacağı yeni tasarımı incelediğimiz yazı burada sona ermekte. Son olarak tekrar genel hatlarıyla bir bahsetmek gerekirse eğer Google, yeni tasarım ile Play Store‘u daha sade ve modern bir tasarıma kavuşturmayı amaçlamış gibi ve bunu şimdilik başarmış gibi de gözüküyor. Yeni arayüze ait tüm detaylar bu şekildeydi ve arayüzün güncellemesinde ne kadar sona gelindiği görseller gözükse de güncellemenin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili henüz bir bilgi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir