Facebook 3.2 Milyar Sahte Hesabı Kaldırdı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, Topluluk Standartları Uygulama Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Nisan-Eylül 2019 tarihleri arasında toplam 3.2 Milyar sahte hesap kaldırıldı. Bu sayının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre iki kat artmış olması dikkat çekiyor.

Facebook geçmişte zaman zaman gerek sahte içerikler gerekse sahte hesaplarla yeterince mücadele etmediği konusunda eleştirilerin hedefi olmuştu. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Facebook olması gerekeni yapmaya başladı.

ABD’li sosyal medya devinin açıklamış olduğu Topluluk Standartları Uygulama Raporu’na göre bu yılın Nisan ve Eylül ayları arasında 3.2 Milyar sahte hesap kaldırıldı. Geçen yılın aynı döneminde kaldırılan hesap sayısı ise 1.55 Milyar civarlarındaydı. Buna ek olarak Facebook ilk defa İnstagram’da da gönderi silindiğini açıkladı.


Facebook, içeriklerin daha hızlı denetlenebilmesi için birçok algoritma geliştirildiğini belirtti. Buna göre terör içeriklerinin Facebook’ta %85,5 İnstagram’da ise %92,2’sinin gerçek zamanlı olarak tespit edildiği açıklandı.

Rapora göre yine aynı dönemde 11.6 Milyondan fazla cinsel istismar ile ilgili içerik kaldırıldı. Ayrıca raporda ilk kez intihara özendiren paylaşımlara da yer verildi. Bu yöndeki 2.5 Milyon içerik kaldırılmış durumda.

Raporda paylaşılan bir başka veri ise hükümetlerden gelen talepler. Bu yılın ilk yarısında kullanıcı verileri ile ilgili hükümetlerden gelen taleplerin 128.617 olduğu açıklandı. Bu rakam daha önce 110.634’tü ve bu da %16 oranında bir artış demek. Bununla birlikte Facebook’tan en fazla veri talep eden ülkeler de sırasıyla ABD, Hindistan, İngiltere, Almanya ve Fransa. Bunlara ek olarak aynı dönem içerisinde 15 farklı ülkede toplamda 67 defa sosyal medya platformu Facebook’a erişim yasaklandığı bilgisi de paylaşıldı. Yine bu sayının da geçen yılın ilk yarısına göre önemli bir oranda artış gösterdiğine vurgu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir