Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Ajans Press, Numbeo verilerini ve medyaya yansıyan haberleri derleyerek farklı şehirlerin yaşam maliyetlerini incelemiş. Yapılan incelemenin sonucunda yaşam maliyeti endeksleri açıklanmış. Ülkemizden 5 şehir, yaşam maliyeti endeksleri listesine girmiş. Bu şehirler: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya.

Ülkemizin yaşam maliyeti endeksi en yüksek olan şehri kimsenin şaşırmayacağı üzere elbette İstanbul. İstanbul’un endeksi ise 44,73. İstanbul’un Ankara takip etmekte ve Ankara‘nın endeksi de 41,21. İzmir‘in endeksi 40,97 iken Bursa‘nın endeksi de 40,26. Son olarak ise Antalya var, endeksi 38,77.

Gelelim dünyanın en pahalı şehrine. 145,43 yaşam maliyet endeksi ile Bermuda‘nın başkenti Hamilton ilk sıranın sahibi. Hamilton’ı ise iki İsviçre şehri olan Zürih ve Cenevre takip ediyor.

Medyaya yansıyan haberlere bakılarak medya gündemi incelendiğinde de, 2018 yılının yazılı mecralarında toplam 4.163 adet hayat pahalılığı üzerine haber yapıldığı belirlenmiş. Elbette bundaki en önemli etken de kur oranlarındaki artış sebebiyle doğrudan etkilenen sektörlerde yaşanan fiyat artışları.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir