YouTube İle Para Kazanma Rehberi

youtube-tavsiyeleri

Merhaba, bu yazımda YouTube’ta yeni kanal açmış olan veya açacak olanlara tavsiyelerde bulunacağım. Kendim yaklaşık 3 yıl civarı bir süre YouTube’ta içerik ürettim. Sürekli aktif ve planlı bir şekilde içerik üretememiş olsam da elimden geldikçe ve fırsat buldukça kanalıma ağırlık verip içerik üretmeye çalıştım. YouTube’da geçirdiğim bu süre zarfında kendi çapımda edindiğim bazı tecrübelerim oldu. YouTube’ta içerik üretmek çok kapsamlı ve geniş bir konu olduğu için önemli kısımları belirleyerek bunları maddelere ayırdım ve her maddede de kısa ve öz şekilde açıklamasını yapacağım. YouTube ile para kazanma olayı göründüğü kadar basit değil ve birçok önemli nokta mevcut. Gelin başlayalım:

 • 1) YouTube İle Para Kazanma Fikrinin İlk Aşaması: Kanal İsmi

YouTube ile para kazanmaya başlamak için atılması gereken ilk adım bir kanal ismi seçmektir. Kanal ismi seçerken özgün bir şey bulmaya gayret edin. Diğer kanalların adlarına benzer veya aynı şeyleri koymaktan kaçının. Hiç bir şey bulamadıysanız kanalın adını direkt kendi adınız yapabilirsiniz.

youtube-tavsiyeleri

 • 2) Kanalınız İçin Profil ve Kapak Resmi Tasarlayın

Kanalınız için birbiriyle uyumlu profil ve kapak resmi oluşturun. Biraz Photoshop bilginiz varsa kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer Photoshop bilginiz yoksa biraz araştırarak internet üzerinde bunları yapmanıza olanak sağlayan siteler muhakkak bulacaksınızdır.

Profil ve kapak resmi oldukça önemlidir, çünkü YouTube kanalınızda görsel tasarım olarak 3 kısım var. Profil resmi, kapak resmi ve videoların kapak resimleri. Bu yüzden profil ve kapak resmine özen göstermenizde fayda var. Kanalınız için özgün bir logo üretmeniz yararınıza olacaktır. Bu logo basit ve dikkat çekici olursa iyi olur. Logonuza profil resminizde ve kapak resminizde yer verin.

youtube-tavsiyeleri

 • 3) YouTube İle Para Kazanma Hayaliniz Suya Düşmesin: Telif Kuralları

Kanal isminize karar verdiniz, profil ve kapak resminizi hazırladınız ve YouTube ile para kazanma fikrinize dair ilk somut adımları attınız. Sırada içerik üretmek var. Kanalınızda telifli video, resim ve müzik barındırmaktan kaçının. Kanalınızda telifli içerik barındırmanız halinde o içeriklerden para kazanamayacağınız gibi kanalınız uyarı alacak, bunu devam ettirmeniz halinde kapatılacaktır. Telifli içerik yayınladığınız zaman o videodan kazandığınız para doğrudan telif sahibine gider. Bu yüzden kendi çabanızla kendi elinizden çıkan içerikler için uğraş gösterin.

İçeriğinizde ses veya müzik kullanmak için YouTube İçerik Stüdyo’sundan faydalanabileceğiniz gibi telifli müziklerin telif durumu hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

youtube-tavsiyeleri

 • 4) Üslup Konusu

Üslup olarak hem herkese hitap eden hem de samimi bir üsluba sahip olmalısınız. Sürekli argo ve küfür içeren bir üslup izleyicilerin geneline ters gelecek, sadece küçük bir kısma hitap ediyor olacaksınız. Ayrıca üslubunuzda argo ve küfür barındırmanız, ilerideki muhtemel reklam ve sponsorluk anlaşmalarında firmaların tercih etmesi konusunda sizi geriye atacaktır. İzleyicilere hitap ederken ne çok ciddi olun ne de laubali. Samimiyet ayarını iyi tutturun ve öyle devam edin.

 • 5) YouTube İle Para Kazanma Fikrinin Can Alıcı Bölümü: İçerik

İçeriklerinizi kesinlikle kendinize özgü bir şekilde üretmelisiniz. Başka kanalları taklit ederek bir yere gelemeyeceğiniz gibi itici bir izlenime de sahip olursunuz. İçinizden nasıl geliyorsa, canınız nasıl istiyorsa içeriklerinizi öyle üretin. Diğer kanallardan esinlenme yapabilirsiniz ama kopyalama kesinlikle yapmayın. Bunun yanında içeriklerinizin YouTube’un belirlediği kurallara uygun olduğuna emin olun. Bunlar nelerdir derseniz kısaca bir kaç örnek vereyim; cinsellik içeren içerikler, şiddet içeren içerikler vb.

 • 6) YouTube İle Para Kazanma İçin İstikrar Şart: Süreklilik

Kendinize kanalınızda içerik paylaşmak için bir plan belirleyin. Örneğin oyun videoları çok çabuk tüketiliyor. Eğer bir oyun kanalı açacaksanız veya açmışsanız günde 1 video atmaya çalışın, eğer atabiliyorsanız 2 video atın. Diğer türlerdeki kanallar için durum biraz farklı. Duruma göre 2 günde 1, 3 günde 1 video atabilirsiniz. Barış Özcan gibi araştırma ve çalışma gerektiren videolar üretecekseniz hafta 1 video atmanız normal olacaktır. Bir aksilik olmadıkça belirlediğiniz planın dışına çıkmadan bir süreklilik sağlayın. Ayrıca süreklilik sağlamak motivasyon ile tamamen bağlantılı bir durum.


YouTube’ta içerik üretmeyi gönülden, hobi olarak yapmak istiyor olmalısınız. Zorlamayla içerik üretirseniz içerikler ne sizin hoşunuza gider ne de izleyicilerin. Para kısmı ise kesinlikle arka planda olmalı. Para kazanacağım diye başlayanlar kısa süre içerisinde hayal kırıklığı yaşayarak kanallarını bırakmaktalar. Eğlenerek, bıkmadan, sıkılmadan, sürekli bir şekilde içerik üretmeye devam edin. İşinizi iyi yaptığınız zaman zaten ister istemez kanalınız para kazanmaya başlayacaktır. YouTube üzerinde kanal açma işlemi ne kadar kolaysa, içerik üretme anlamında süreklilik sağlamak ta bir o kadar zordur.

 • 7) Zamanlama Beklenti ve Alışkanlık Yaratır

Videolarınızı belirli bir düzende yayınlayın. Eğer mümkünse videolarınızı hep aynı saatte yayınlayın. Bunun için de videonuzu yayınlamaya karar verdiğiniz zamandan çok önce hazırlayıp, belirlediğiniz saatte yayınlanması için ayarlayın. Böylece o saatte otomatik olarak yayına girecektir. Bunun faydası ne derseniz, takipçileriniz hep o saatte yeni video attığınızı bilecek ve o saatte kanalınızı ziyaret edip videonuza bakacaktır.

 • 8) Video Çözünürlüğü

Video çözünürlüğünüz en az 720P olmalı. Sonuçta video içerik üretiyorsunuz, çözünürlük kötü olmamalı. Ürettiğiniz içerik izleyicileriniz tarafından güzel bir çözünürlükte rahat bir şekilde izlenebilmeli.

youtube-tavsiyeleri

 • 9) Ses Kalitesi

Mikrofonunuz belli bir kalitede olmalı. Cızırtılı ve net olmayan ses izleyiciyi rahatsız eder. Buna ek olarak videonuzun içeriğindeki seslerin seviyelerini iyi ayarlayın. Örneğin müziğin sesi fazla olursa sizin sesinizi bastırır ve sesiniz duyulmaz. Ayrıca videonun genel anlamda sesi çok kısık olursa izleyici sesi sonuna kadar açsa da videonun sesini duymakta güçlük çekebilir. Aynı şekilde ses çok yüksek olursa da yine rahatsız edici olur. Bunun için ideal ses ayarlarınızı bulmaya çalışın. Videoları yayınlamadan sesini kontrol edin, bir sıkıntı varsa onu düzelttikten sonra yayınlayın.

youtube-tavsiyeleri

 • 10) YouTube İle Para Kazanma İşinin Arka Planı: Montaj

YouTube ile para kazanma fikri olanlar için en önemli noktalardan birisi de montaj. Montaj programlarını araştırarak en çok tercih edilenler arasından birini seçerek onu kurcalayarak öğrenmeye çalışın. YouTube üzerinde montaj üzerine ders videoları bulup izleyebilirsiniz. Montaj üzerine kendinizi her zaman geliştirin.

youtube-tavsiyeleri

 • 11) İçerik Stüdyosu İle Kanal Yönetimi

Gerek kanalınız gerekse videolarınızla alakalı bütün ayarlamaları yapacağınız yer burası. Kanalınızda sürekli bir şekilde içerik üretmeye başladıktan sonra en çok vakit geçireceğiniz yer burası olacaktır. İçerik Stüdyosu kullandıkça alışacağınız basit bir yapıda. İçerisinde bir çok kısım bulunması gözünüzü korkutmasın, kısa sürede alışacaksınız.

youtube-tavsiyeleri

 • 12) Videolarınızın Vitrini: Thumbnail / Video Kapak Resmi

Thumbnail, Türkçe olarak kapak resimleri oldukça önemlidir. Videonun içeriği hakkında önemli bilgi verir. Nasıl yapmanız gerektiğine karar verememiş iseniz veya anlayamamış iseniz sizin içerik türünüzle içerik üreten büyük kanalların video resimlerine bakın.

Genelde video resimleri, videonun içeriğinde bulunan önemli ve ilgi çekici bir anın bir görselini barındırır. Bununla birlikte eğer bir seriyse bir bölüm numarası olabilir. Ayrıca bazı kanal sahipleri videolarının kapak resimlerinde kendi görsellerine de yer vermekteler. Bunların yanında kapak resminiz kesinlikle net bir görsel olmalı, video kapak resminiz videonuzun vitrinidir. Son olarak kapak resimleri üzerinde kısa yazılar da bulunabilir, bunlar içerikle alakalı ve okunabilir boyutta ve renkte olmalıdır.

youtube-tavsiyeleri

 • 13) Video Başlığı

Video başlığınız videonun içeriğiyle alakalı olmalı, izleyiciyi kandırmaya çalışmamalısınız. Başlık, duruma göre kısa veya orta uzunlukta olmalı. Uzun olması anlaşılmasını ve okunmasını zorlaştırabilir. Çok uzun başlıkların tamamının görülebilmesi için videoya girilmesi gerekmekte, bu da izleyicilerin tercih ettiği bir şey değil.

 • 14) Açıklamalar

Açıklama kısmı her videonun altında bulunan, video hakkında bilgi içeren kısımdır. Buraya kesinlikle boş bırakmayın ve video hakkında bir şeyler yazın. Ayrıca buraya kanalların çoğu sosyal medya iletişim adreslerini de yazmakta ve diğer videolarının da linklerini koymakta. Sıralama olarak önce videonuzdan ardından kanalınızdan bahsedebilirsiniz. Sonrasında ise sosyal medya hesaplarınızın linkini koyabilirsiniz.


 • 15) Video Kategorisi

Video kategorinizi doğru ayarlayın. Oyun üzerine içerik üretiyorsanız oyun, müzik üzerine içerik üretiyorsanız müziği seçin. Yanlış kategori seçmeniz videolarınızın izlenmesini olumsuz şekilde etkileyecektir.

 • 16) YouTube İle Para Kazanma İçin Bulunabilir Olun : Video Etiketleri

Etiketler kısmı oldukça önemli. 2 kısımdan oluşmakta, ilki kanal etiketleri diğeri video etiketleri. Kanal etiketleri kanalınızda paylaştığınız içeriklerle ilgili başlıkları ve terimleri içeren etiketlerden oluşmalı. İçeriğiniz ile alakalı kanal etiketleri oluşturun ki ürettiğiniz içerikle bağlantılı olarak kanalınız aramalarda rahat bulunabilsin.

Diğerine geçelim, yani video etiketlerine. Kanal etiketlerini zaten düzgün bir şekilde girdiyseniz bir daha kolay kolay ellemeyeceksiniz. Video etiketlerini ise her videoya göre özelleştirmelisiniz. Video etiketleriniz kesinlikle video içeriği ile uyumlu olmalı. Videonun başlığı ve içeriğinde geçen kelimelerle alakalı olmalı. Diyelim videonuz ile alakasız bir etiket girdiniz, videolar etikete göre kullanıcıların karşısına çıktığı için, kullanıcı karşısına çıkan videonun arattığı terimle farklı olduğunu gördüğü zaman videonuza dislike atıp çıkacaktır. Bunu tabi kötü yorumlar da takip edebilir.

youtube-tavsiyeleri

 • 17) Kanalınızda Bir Düzen Sağlayın: Oynatma Listeleri

Videolarınızı kategorilerine göre oynatma listeleri oluşturarak düzenleyin. Oynatma listeleri izleyicilerin videolarınızı kanalınızda bulmasını ve izlemesini kolaylaştırır. Oynatma listeleri kullanıcıların videoları arka arkaya ara vermeden izleyebilmesine olanak sağlar.

youtube-tavsiyeleri

 • 18) Marka Filigranı

Filigran, kanalların hemen hemen hepsinin kullandığı bir şey. Videolarda sağ alt tarafta yer alır. Genelde kanala abone olmaya teşvik eden “abone ol” veya “abone olun” şeklinde yazılar yazılır. Buna ek olarak buraya kanal logonuzu da koyabilirsiniz. Filigranın 3 ayarı mevcut. Videonun sonunda göster, özel başlatma zamanı ve videonun tamamında göster. Ben videonun tamamında göstermenizi öneririm.

 • 19) Dünyaya Hitap Edecekseniz Es Geçmeyin: Alt Yazılar

Videolarınıza isteğe bağlı olarak alt yazı ekleyebilirsiniz. Böylece videolarınızı yabancı ülkelerden izleyecek olan kullanıcılar da videolarınızı anlayabilecek, kanalınızı takibe alabilecektir. Yabancı ülkelerde reklam gelirleri daha fazla olduğu için, yurt dışından izlenme sayınızı yükseltirseniz reklam gelirleriniz de oldukça yükselir.

 • 20) Bitiş Ekranı

Video izlerken videoların sonlarında başka videoların görsellerinin çıktığını görürsünüz. Bunlara tıklamanız halinde direkt o video açılır. Siz de buna videolarınızın sonlarında yer verin. İdeal olan 2 adet videonuzu ve kanalınıza abone olunmasını sağlayan kanal logonuzu buraya eklemenizdir.

youtube-tavsiyeleri

 • 21) Kimsiniz? Burada Ne Yapıyorsunuz?: Hakkında Bölümü

Kanalınızın hakkında kısmını kesinlikle boş bırakmayın. Kanalınızı ziyaret edecek kişiler için kendiniz ve içerikleriniz hakkında kısa ve anlaşılır bir mesaj yazın. Buna ek olarak oyun kanalları genelde buraya sistem özelliklerini de yazmaktalar. Ayrıca buraya sosyal medya hesaplarınızı da eklemeyi unutmayın.

 • 22) YouTube İle Para Kazanma İşinin Kaynağı: Reklamlar

Videolarınıza reklam yerleştirirken çok fazla reklam koymaktan kaçının. Video izlerken sürekli reklam çıkması çoğu izleyicinin sinirini bozar. Bu yüzden reklamları belirli aralıklarla, kararında koyun. Böylece hem izleyicileriniz reklamlardan rahatsız olmaz, hem de siz bu reklamlar vasıtasıyla videolarınızdan para kazanabilirsiniz.

youtube-tavsiyeleri

 • 23) YouTube İle Para Kazanma Konusundaki Yardımcınız: Analytics

Analytics sekmesinde kanalınızın verileri bulunur. Videolarınız kaç dakika izlenmiş, trafik kaynakları, videolarınız kaç sefer paylaşılmış gibi veriler sadece birkaçı. Aklınıza gelip gelemeyecek bütün kanalınızla ilgili istatistiksel veriler burada yer almakta. Burayı sürekli takip ederek izleyicilerinizin eğilimlerini görebilir ve içeriklerinize buradaki verilere göre yön verebilirsiniz.

youtube-tavsiyeleri

 • 24) Videolarınızı Duyurun: Sosyal Medya

YouTube kanalınız için Facebook, İnstagram gibi sosyal medyalarda hesap açabilirsiniz. Oralarda hem YouTube dışında takipçileriniz ile etkileşimde bulunabilirsiniz, hem de yeni takipçiler edinebilirsiniz. YouTube kanalınızda ürettiğiniz içerikleri sosyal medya platformlarında da paylaşmanız, oralardan da trafik çekmenizi sağlayacaktır.

youtube-tavsiyeleri

 • 25) Takipçilerinize Değer Verin: Etkileşim

Kanalınız geliştikçe videolarınıza yorumlar gelmeye başlayacaktır. Yorumla kesinlikle cevap verip takipçileriniz ile aktif bir şekilde etkileşim içinde bulunun. Zaten bunu en başlarda yaptınız yaptınız, eğer kanalınız çok hızlı bir şekilde gelişirse binlerce yorum geleceği için bırakın cevap yazmayı okumanız bile güçleşecektir. O yüzden takipçilerinizin yorumlarına cevap vererek onlarla iletişimde kalın. Ayrıca izleyicileriniz size içerikleriniz konusunda öneri ve tavsiyede bulunduğunda bunları görmezden gelmeyip dikkate almanız, kanalınızın gelişmesi için iyi olacaktır.


Toplam 25 ayrı madde halinde YouTube ile para kazanma planı yapanlar  için kısaca tavsiyelerde bulundum. Bunların tümü basit gibi gözüken ama hepsi bir araya geldiğinde kanalınızın başarıya ulaşması için her biri önemli ayrı noktalardır. YouTube üzerinde kanal açma ve içerik üretme üzerine akılda takılan soruların bazılarını umarım cevaplayabilmişimdir. Yazım burada sona ermekte, zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Buraya tıklayarak YouTube’a gidebilir ve kanal açma işlemlerine başlayabilirsiniz. Son olarak konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıya yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

4 thoughts on “YouTube İle Para Kazanma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir