Yeni Windows 10 Sürümüne Ait Ön İzleme Sürümü Yayınlandı

ABD’li teknoloji devi Microsoft, 2020 yılının ilk yarısında gelmesi planlanan yeni Windows 10 sürümünün ön izleme sürümünü yayınladı. Cortana’ya getirdiği bazı ek özellikler ile dikkat çeken ön izleme sürümü, test edilmek amacıyla yayınlandı. Build 18975 (20H1) bu sürüm ile birlikte artık Cortana ile konuşulurken pencere, masaüstünde herhangi bir yere taşınabiliyor.

Cortana ile ilgili dikkat çeken bir başka değişiklik ise sohbetin daha sohbet bazlı gerçekleşiyor olması. Bu güncelleme ile birlikte artık Cortana samimi cevaplar verebiliyor ve şaka yapabiliyor. Microsoft, bu yeni özellikler ile birlikte Cortana’nın daha fazla masaüstünde tutulmak isteneceğini belirtiyor.

Bu güncellemeden önce Cortana’nın kullanımı biraz zordu, çünkü başlat menüsünden kopamıyordunuz. Yeni güncelleme ile bu durum tamamen ortadan kalkacağı için Cortana’nın kullanımı daha rahat olacak. Masaüstünde herhangi bir yere sürüklenebilme özelliğine kavuşan Cortana’nın kullanımından bahsetmeden olmaz. İlk olarak Cortana’yı aktifleştirmek için ona seslendikten sonra başlık çubuğunu sürüklemeniz gerekiyor. Bunu gerçekleştirdikten sonra Cortana istediğiniz yere gelmiş olacak. Ayrıca Cortana’yı yeniden boyutlandırarak istediğiniz büyüklüğe getirmeniz de mümkün.


Yeni Windows 10 güncellemesinde yer alan geliştirmeler sadece Cortana ile sınırlı değil. Microsoft, Linux için Subsystem’da da bir takım iyileştirmeler yaptı. Bu iyileştirmelerin sonucunda Microsoft, birçok localhost güvenilirlik sorununun ortadan kaldırıldığını belirtti. Fakat şunu da unutmamak gerekir, bu sürüm sonuç olarak bir ön izleme sürümü. Düzeltildiği söylenen şeylerle ilgili bir takım pürüzlerle karşılaşılırsa şaşılmamalı fakat Microsoft sorunların ortadan kaldırıldığını belirmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir