Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) Satın Alma Rehberi

powerbank-rehberi

Web sitemdeki ilk rehber yazıma hoş geldiniz. Bu yazı, taşınabilir şarj cihazı almayı düşünenler için bir “Taşınabilir Şarj Cihazı Satın Alma Rehberi” niteliğinde olacak ve powerbank alırken nelere dikkat etmeli? sorusuna cevap vermeye çalışacak. Daha önce sizlere web sitemde taşınabilir şarj cihazları ile alakalı 2 tane içerik sunmuştum. Bunlardan bir tanesi TP-LINK TL-PB10400 Powerbank İncelemesi. Bir diğer içerik ise, taşınabilir şarj cihazları hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişiler için temelde işlevinin ne olduğu ve hangi amaçlarla kullanılabileceği gibi bilgiler içeren Powerbank Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımdı. Bu konulara gitmek için doğrudan konu başlıklarına tıklayabilirsiniz. Bu powerbank rehberi ile aşağıdaki soruların cevaplarını bulabileceksiniz:

  • Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) alırken nelere dikkat etmeli?
  • Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) neye göre seçilmeli?

Yazıya yaptığımız ufak girişten sonra gelin maddeler halinde powerbank satın alırken dikkat edilmesi gereken şeylere bakalım:

powerbank-rehberi

  • Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) Batarya Kapasitesi (mAh)

İlk maddemiz kapasite. Taşınabilir şarj cihazlarında kapasite mAh cinsinden ifade edilmekte. Marka ve modele göre farklı kapasitelerde bir çok taşınabilir şarj cihazına denk gelebilirsiniz. İyi anlatabilmem için bir örnekle ilerleyeceğim ve bu örneği akıllı telefonlar üzerinden vereceğim.

Akıllı telefonların geneli pil kapasitesi olarak aşağı yukarı 2000-3000 mAh seviyesinde. Biz ortalama olarak 2500 mAh’lik pile sahip olan bir akıllı telefonunuzun olduğunu varsayalım. Akıllı telefonunuzun pil kapasitesi belli, bu kısım tamam. Sonraki kısım telefonunuzu hangi aralıklarla şarj ediyorsunuz? Yani taşınabilir şarj cihazına ne sıklıkla başvuracaksınız? Eğer ben sadece akıllı telefonumu şarj edeceğim ve günde sadece 1 defa şarj edeceğim diyorsanız 5000 mAh civarı kapasiteye sahip taşınabilir şarj cihazı işinizi görür. Ama benim akıllı telefonumun pil kapasitesi yüksek, veya akıllı telefonumla birlikte tabletimi de şarj edeceğim diyorsanız daha yüksek kapasiteli bir taşınabilir şarj cihazına bakmanız gerekiyor. Yani taşınabilir şarj cihazı seçerken, şarj edeceğiniz cihazların pil kapasiteleri ile taşınabilir şarj cihazının pil kapasitesi üzerinden bir karşılaştırma yapın.


Kapasite konusunda son söylemek istediğim şey de şarj sırasında kayıplar olabilmekte. Bu yüzden İhtiyacınız olan kapasiteden biraz daha fazlasını almaya özen gösterin. Örneğin akıllı telefonunuzun kapasitesi 2500 mAh demiştik, taşınabilir şarj cihazının da 5000 mAh olsun. 2 defa telefonumu şarj eder diye düşünebilirsiniz fakat kayıplar olacağı için 2 defa şarj etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden 5000 mAh’den biraz daha fazla kapasiteli bir ürün tercih etmeye çalışın.

powerbank-rehberi

  • Amper Değeri/Hızlı Şarj Desteği

Powerbank ile akıllı cihazlarınızı şarj ederken dolum süresini etkileyen en önemli nokta, talınabilir şarj cihazının USB çıkışlarının amper değeridir. Amper değeri ne kadar yüksekse şarj süreniz de buna bağlı olarak kısa olur. Örneğin 2000 mAh bataryaya sahip bir akıllı telefonunuzu 1 amperlik bir powerbank ile şarj edeceksiniz. Tahmini olarak 2 saat gibi bir zamanınızı alacaktır. Fakat taşınabilir şarj cihazının amper değerinin 1 değil de 2 amper olduğunu düşünürsek bu süre 2 kat daha azalacak, yani 1 saat civarı bir süreyle dolumu tamamlayacaksınız. Bu yüzden powerbank seçerken amper değerini de göz ardı etmeyin.

Amper değeri dışında diğer husus ta hızlı şarj özelliği. Eğer bir taşınabilir şarj cihazında hızlı şarj özelliği mevcutsa, hızlı şarj desteği olan akıllı cihazlar çok daha hızlı şarj olacaktır.

powerbank-rehberi

  • USB Çıkış Sayısı

Taşınabilir şarj cihazlarında USB çıkış sayısı modelden modele göre değişiklik göstermekte. Eğer akıllı telefon dışında başka bir cihazı da şarj etmek istiyorsanız aynı anda şarj edebilmek için 2 USB çıkışlı bir powerbank tercih etmeniz gerekmekte. Eğer sadece düşük pil kapasiteli tek bir cihaz şarj etmek için powerbank alacaksanız düşük kapasiteli ve tek USB çıkışlı bir ürün işinizi görecektir. Düşük kapasiteli ve tek USB girişli bir powerbank aldığınız taktirde powerbank’in boyutu oldukça küçük olacak ve taşıması daha kolay olacaktır. Fakat yüksek kapasiteli bir powerbank alacaksanız bu powerbank biraz daha büyük ve ağır olacak, bunun kaçarı yok.

powerbank-rehberi

  • Bildirim LED’i

Bildirim LED’i olmayan bir taşınabilir şarj cihazı tercih etmenizi pek tavsiye etmiyorum. Şahsen her taşınabilir şarj cihazında olması gereken bir şey diye düşünüyorum. Bildirim LED’i ile hem taşınabilir şarj cihazının şarjının ne kadar kaldığını görebilir, hem de taşınabilir şarj cihazı şarj olurken ne kadarının şarj olduğunu görebilirsiniz.

  • Şarj Olurken Şarj Etme Özelliği

Taşınabilir şarj cihazlarının birçok kullanım senaryosu mevcut. Bunlardan bir tanesi de, şarjı bitmiş taşınabilir şarj cihazınızı şarj ederken aynı zamanda bir akıllı cihazınızı da taşınabilir şarj cihazına  bağlayarak ikisini birden şarj etmenizdir. Eğer bu tarz bir kullanıma ihtiyaç duyacaksanız alacağınız taşınabilir şarj cihazı, şarj olurken şarj edebilme özelliğine sahip olmalı. Bu yüzden taşınabilir şarj cihazı seçerken teknik özelliklerini dikkatli inceleyin.

powerbank-rehberi

  • Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) Markaları

Powerbank piyasasında sayısı bilinmeyecek kadar marka mevcut. Powerbank dediğimiz şey içinde yüksek kapasitede pil barındıran cihazlar olduğu için hem kendi güvenliğiniz hem de akıllı cihazlarınızın güvenliği için merdiven altı diye tabir ettiğimiz markaların ürünlerinden uzak durun. Piyasada bulunan belli başlı kendini bu konuda kanıtlamış markaların ürünlerini tercih edin. Hem uzun zaman kullanacağınız kalitede, hem de üründe bir problem yaşamanız karşısında teknik desteği iyi olan bir markanın ürününü tercih edin ve sonra pişman olmayın.


Satın alma öncesi tercih yapmanıza yardımcı olacak taşınabilir şarj cihazı satın alma rehberim burada sona ermekte. Taşınabilir şarj cihazı alırken nelere dikkat etmeli? ve türevinde kafasında sorular olan kişiler için önemli noktalar üzerine bilgi verdim. Powerbank seçerken kendini kanıtlamış markaların ürünlerinden ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı seçmeniz en doğru karar verme yöntemi olacaktır. Yazı hakkında görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Sonraki rehberlerde görüşmek üzere…

2 thoughts on “Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) Satın Alma Rehberi

  1. Verilen bilgiler çok güzel. Açıklayıcı ve işe yarar. Elinize emeğinize sağlık. Çok teşekkürler .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir